Drugačija Evropa sada u Balkanu

Zbog velikog interesovanja, ciklus filmova Drugačija Evropa, koji se prošlog vikenda održao u Domu omladine Beograda, nastaviće se na repertoaru bioskopa Balkan tokom celog leta
0
1 / 4 Foto: Promo

Ciklus se nastavlja od četvrtka devetog jula, a tokom celog leta, svakoga dana, biće prikazan veliki broj filmova evropske produkcije. Od 16. jula publika će imati prilike da vidi veliki broj naslova, kao što su Dolina Cveća (režija: Pan Nalin, himalajska legenda o ljubavi nemačke produkcije), Pramcem ka severu (režija: Steve Hudson, priča o radnicima i imigratima na jednom malom britanskom ribarskom brodu), Doroti Mils (režija: Agnès Merlet, jedan od retkih horor filmova evropske produkcije na repertoaru domaćih bioskopa), Podneblja (dirljiv film o međuljudskim odnosima u režiji turskog reditelja Nuri Bilge Ceylana) i mnoge druge.
Više informacija na sajtu www.mcf.rs


Satnica filmova

Četvrtak 09.07.
20:00 Pandorina kutija
22:00 Valcer sa Baširom
 
Petak 10.07.
20:00 Pandorina kutija
22:00 Čiko
 
Subota 11.07.

20:00 Pandorina kutija
22:00 Revanche
 
Nedelja 12.07.
20:00 Pandorina kutija
22:00 Snijeg

Ponedeljak 13.07.
20:00 Pandorina kutija
22:00 Glad
 
Utorak 14.07.
20:00 Pandorina kutija
22:00 Ritam života
 
Sreda 15.07.
20:00 Pandorina kutija
22:00 Tulpan

O filmovima:

Pandorina kutija / Pandoranin kutusu
(Turska/Nemačka)
Režija: Yeşim Ustaoğlu
Uloge: Tsilla Chelton, Derya Alabora, Onur Unsal, Övül Avkiran, Osamn Sonant
F/N: San Sebastijan 2008 – Best Film, Best Actress: Tsilla Chelton

Priča o udaljenoj porodici – dve sestre, Nezrin i Guzin, i bratu Mehmetu, koji žive udobnim, aktivnim životom u Instanbulu. Kada braća i sestre otkriju da je njihova majka nestala, vraćaju se u mali grad na obali mora, ne bi li je pronašli. Dok putuju kroz seoski predeo shvataju da su stranci u sopstvenom zavičaju, znajući o njemu baš koliko i jedni o drugima-gotovo ništa. Što je najgore, udaljili su se od sebe samih, od svojih snova koje su napustili zbog predrasuda, nihilizma i prihvatanja statusa kvo. Njihova potraga za majkom se pretvara u spiritualni put kroz sebe same, otkrivajući delove svojih sopstvenih ličnosti uz pomoć poetičnog turskog, seoskog krajolika.


Valcer sa Baširom / Waltz With Bashir (Izrael/Nemačka/Francuska)
Režija: Ari Folman
Uloge: Ari Folman, Ori Sivan, Roni Dayg, Shmuel Frenkel, Ron Ben Yisahi
F/N: Cannes  - Official competition, Nominovan za Evropsku filmsku nagradu, Izraelski kandidat za Oskara, Palić 2008 - Zlatni toranj

Jedne večeri u baru, stari prijatelj režiseru je ispričao svoj košmar koji se stalno vraćao, u kom ga vija 26 besnih pasa. Svake noći, isti broj zveri. Prijatelji zaključuju da je san povezan sa njihovim služenjem u izraelskoj vojsci u prvom Libanskom ratu, početkom osamdesetih. Ari shvata da se ničega više ne seća iz tog perioda života. Zaintrigiran ovim saznanjem on odlučuje da intervjuiše svoje saborce širom sveta. Želi da sazna istinu o tom periodu svog života i o sebi samom. Što dublje zadire u ovu misteriju, Arijevo sećanje počinje da se odmotava kroz nadrealne slike.


Čiko / Chiko (Nemačka)
Režija: Özgür Yildirim
Uoge: Denis Moschitto, Moritz Bleibtreu, Volkan Özcan, Fahri Ogün Yardım
Festivali: Berlin 2008 - Panorama special; Festival Autorskog Filma 2008.

Pod nadimkom Čiko, Iza živi u predgrađu Hamburga. Iako Iza, po mišljenju većine ljudi, ima privilegovano poreklo, u svarnosti je svaki dan njegovog života borba. Sada međutim, u brlogu jednog od najbogatijih gradova u Nemačkoj, Čiko pokušava da stekne poštovanje koje smatra da zaslužuje, i to po svaku cenu. Čiko je rediteljski prvenac Özgür Yıldırıma. Glavni junak, sa mešanim nemačko-turskim poreklom, pokazuje karakteristike obe kulture. Režiser emotivne scene prikazuje koristeći se trikovima drugog turskog reditelja odraslog u Nemačkoj, Fatih Akima, ujedno i producentom filma, poznatom našoj filmskoj javnosti po svom filmu Na ivici raja prikazanom premijerno na ovogodišnjem Festu. Već afirmisani Fatih Akim je postao neka vrsta pokrovitelja mladim talentovanim rediteljima koji kreću njegovim stopama filmskim predstavljenjem turske emigrantske zajednice u inostranstvu.


Revanš / Revanche (Austrija)
Režija: Gotz Spillman
Uloge: Johannes Krisch, Andreas Lust, Irina Potapenko, Ursula Strauss, Hannes Thanheiser
F/N:Austrijski kandidat za Oskara, Berlin 2008, Nominovan za Evropsku filmsku nagradu, Pobednik Europa Cinemas labela – najbolji evropski film

Priča o krivici i osveti smeštena u miljeu  bečkog polusveta i ruralne Austrije. Aleks je vozač i potrčko za Konečnija, vlasnika bordela. Aleks ima tajnu vezu sa jednom od štićenica bordela, Tamarom iz Ukrajine. Ne vezuje ih samo njihova romansa, već i zajednička želja da pobegnu od svoje trenutne situacije. Povod za to pronalaze kad Konečni dozvoljava jednom od svojih saradnika iz podzemlja da brutalno iskoristi Tamaru.


Snijeg / Snow (BiH/Nemačka)
Režija: Aida Begić
Uloge: Zana Marjanovic, Jasna Ornela Bery, Sadzida Setic, Vesna Masic, Emir Hadzihafizbegovic, Irena Malamuhi
F/N: Cannes  - Critics week award, Bosanski kandidat za oskara, Nagrada Saveta Evrope, Montreal 2008: Specijalna nagrada žirija na 37. Festivalu Novog Filma

SNIJEG je priča smeštena u posleratnoj Bosni 1997. godine. Šest žena, jedan deda, jedan dečak i četiri devojčice žive u ratom razrušenom selu Slavno. Njihovi očevi, sinovi i muževi ubijeni su u ratu a njihova tela nikada nisu pronađena. Razapeti između svog života i smrti svojih najbližih, Slavni su se našli u svetu između neba i zemlje, svetu u kojem je prisutno i ono što naoko nije tu.
Sa prvim snegom selo biva potpuno izolovano, a životi stanovnika u opasnosti. Neočekivana poseta dva biznismena i njihova nemoralna ponuda – u kojoj traže od stanovnika da napuste selo nudeći im novac zauzvrat – biće uzrokom dileme: da li prihvatiti ponudu koja im može spasiti život, ali i uništiti dušu.

Glad / Hunger (Velika Britanija)
Director: Steve McQueen
Uloge/Cast: Liam Cunningha, Michael Fassbender
F/N: Cannes 2008 – Golden camera d’or -  najbolji debitantski film, Venecija – Gucchi award – otkriće godine, Nominovan za Evropsku filmsku nagradu, Toronto 2008

Poslednji meseci Bobija Sendsa, aktiviste IRA-e koji se buni protiv tretmana u zatvoru Mejz u Severnoj Irskoj štrajkujući glađu. Zatvorenici iz ozloglašenog bloka H protestuju jer ne žele da nose standardne zatvorske uniforme i žele da budu priznati kao politički zatvorenici. Kako štrajk ne daje nikakve rezultate, jedan od zatočenih članova IRA-e, Bobi Sends, odlučuje da promeni kurs protesta otpočinjući štrajk glađu, odbijajući da jede dok irski zvaničnici ne priznaju IRA-u kao legitimnu političku organizaciju. Mekvin u filmu pokušava da predstavi kako su se zatvorenici IRA-e osećali, kako su videli, mirisali u 1982. u čuvenom H-bloku i da prenese ono što ne može inače da se nađe u knjigama i arhivama.

Ritam života (Bosna i Hercegovina)
Režija: Enver Puška
Uloge: Tarik Filipović, Zorana Bečić, Jasna Diklić

Neobična porodična komedija koja prati sredovečnog Saliha,  koji nakon boravka u koncentracionom logoru odlučuje da uživa u životu po svaku cenu. Sve bi bilo u redu da njegova ćerka nije zaljubljena u oženjenog muškarca, da njegova tetka ne baca crnu magiju i da njegov život nije pun malih neprijatnih problema...


Tulpan (Kazahstan/Rusija)
Režija: Sergei Dvortevoy
Uloge: Tulepbergen Baisakalov, Ondasyn Besikbasov, Zhappas Dzhailaubaev, Samal Eeslyamova
F/N:Cannes – Un certain Regards AWARD, Kazahstanski kandidat za oskara, Zurich Film Festival 2008: Best Film

Nakon što je odslužio mornaricu, mladi Asa se vraća u kazahstanske stepe, gde njegova sestra i njen suprug žive nomadskim životom. Da bi otpočeo novi život i postao pastir, Asa mora da ispuni jedan uslov: da se oženi. Jedina moguća kandidatkinja za to je mlada Tulpan, kćer druge pastirske porodice. Asa je razočaran kad otkrije da se ne dopada Tulpan zbog svojih velikih ušiju. Asa, međutim, ne odustaje, pokušavajući sebi stvori  život koji možda nije moguć u stepama…
Tulpan priča o ekonomskoj važnosti pravljenja dobrog izbora, kao i o teškoćama nomadskog života. Međutim, kad govori o okrutnoj stvarnosti u Kazahstanu, Dvortsevoj zauzima dokumentarističku poziciju, dopuštajući da zvuci i pejzaži stepe pričaju sopstvenu priču.

makonda-tracker