Komentari na račun njihove razlike u godinama i odnosa ne jenjavaju ni danas, a internet je prepun različitih teorija o ovom bračnom paru.

Predsednik Francuske Emanuel Makron i njegova supruga Brižit od samog početka njihove veze, a naročito otkako je on stupio na funkciju predsednika 2017. godine, ne prestaju da budu pod lupom javnosti.
Njihova nesvakidašnja ljubavna priča – činjenica da su se upoznali dok je Brižit bila njegova nastavnica književnosti i da je od njega starija čak 24 godine – izazvala je nebrojene kontroverze.
Međutim, jedna od najbizarnijih glasina koja poslednjih meseci kruži mrežama sve je glasnija: da je Brižit Makron rođena kao muškarac.
Kako je nastala teorija da je Brižit Makron transrodna?
Teorija zavere o rodnom identitetu Brižit Makron prvi put se pojavila još 2017. godine, kada je Emanuel Makron postao predsednik Francuske.
Priča je tada krenula iz marginalnih desničarskih krugova, a glasine je pokrenula novinarka Nataša Rej, koja je tvrdila da Brižit Makron zapravo ne postoji i da je njeno pravo ime Žan-Mišel Tronje, što bi bio identitet njenog brata.
Ova teorija ponovo je dobila na zamahu 2021. godine, kada je Rej dala intervju samoproglašenoj duhovnoj medijumki Amandini Roj na YouTube-u.
Video je brzo postao viralan, a priča je dostigla vrhunac uoči predsedničkih izbora u Francuskoj 2022. godine. Navodni "dokazi" koji su tada izneti bili su smešni – od fotografija Brižitinog brata iz detinjstva, preko spekulacija o njenim crtama lica, do tvrdnji da su sve zvanične informacije o njenom životu falsifikovane.
Međutim, ni tu priča nije stala. Nedavno, američka desničarska komentatorka Kendis Ovens ponovo je oživela ovu teoriju.
Ona je na svom YouTube kanalu objavila video pod nazivom "Postajanje Brižit: Uvod", u kojem tvrdi da je "spremna da stavi svoju profesionalnu karijeru na kocku" dokazujeći da je Brižit Makron zapravo transrodna osoba.
Iako za svoje tvrdnje nije iznela nikakav konkretan dokaz, njen video je sakupio milione pregleda i izazvao lavinu komentara na mrežama.
Ovens je čak tvrdila da su Makronovi upleteni u globalnu zavereničku mrežu i da predsednik Francuske pokušava da je ućutka pretnjama sudskim procesom.
Pravna reakcija Makronovih i komentari na glasine
Brižit Makron ubrzo je reagovala na ove tvrdnje i podnela tužbu za klevetu protiv Nataše Rej i Amandine Roj. Francuski sud ih je u septembru prošle godine proglasio krivima i naložio im da Brižit i njenom bratu isplate odštetu – 8.000 evra njoj i 5.000 evra njemu.
Emanuel Makron takođe se osvrnuo na ove glasine, rekavši da su "čista ludost" i da je šokiran količinom dezinformacija koje kruže internetom.
Fenomen "transvestigacije"
Ovo nije prvi put da neka istaknuta žena postane meta sličnih teorija zavere. Fenomen poznat kao "transvestigacija" (engl. transvestigation) podrazumeva zlonamerno etiketiranje slavnih ličnosti kao transrodnih osoba, obično bez ikakvih dokaza.
Meta ovakvih priča bile su i druge žene, uključujući Mišel Obamu, Melaniju Tramp, pop zvezdu Madonu, pa čak i olimpijsku bokserku Imanu Kelif.

Organizacija "GLAAD" koja se bavi pravima LGBTQ+ zajednice, navodi da se ovakve teorije koriste kao način da se diskredituju ili ponize žene na visokim pozicijama, implicirajući da je biti transrodna osoba nešto negativno.
Ove priče se često vezuju za šire teorije zavere o "globalnim elitama" i "tajnim planovima za depopulaciju".
Mišel Obama je u svojim memoarima iz 2018. godine priznala da ju je ovakva kampanja pogodila, ali je rekla da se trudila da je ignoriše i da joj se smeje.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Modni okršaj prvih dama