Životna priča – Tom Kruz: Mali princ velikih ambicija

0
Glumac Tom Kruz u životu je osetio šta znači i imati i nemati pa bez sumnje zbog toga uvek vaga čemu će i za koliko novca da se posveti. Kockao se sa ženama, karijerom i verom, ali je nekako uvek uspevao da se dočeka na noge
Tom Kruz, Foto: Guliver, Profimedia
Tom Kruz, Foto: Guliver, Profimedia

Iako je u svojoj karijeri snimio 38 filmova, među kojima najveći deo čine blokbasteri, prva asocijacija na Tom Kruza i danas, 27 godina kasnije, jeste uloga Maverika u kultnom Top Ganu kojom je na kolena bacio desetine miliona tinejdžerki. Rej Ban naočare, pilotska jakna puna amblema, Tomova frizura, ali i nagađanja o implicitnoj homoseksualnosti među glavnim junacima svrstali su ovo ostvarenje u deo pop kulture kao prvi moderni holivudski blokbaster osmišljen pre svega kao deo marketinške kampanje američke mornarice i vazduhoplovstva. Uprkos turbulentnim događajima u privatnom životu, naočara i frizure, ali ni očaravajućeg osmeha jedan od najplaćenijih glumaca svih vremena nije se odrekao ni danas. Iako su filmovi u kojima je ostvario uloge kao i oni koje je producirao na blagajnama širom sveta zaradili više od 7,3 milijarde američkih dolara, čime se Kruz svrstao među najbogatije ljude u filmskom svetu, javnost je poslednjih godina mnogo više intrigirao njegov privatni život. Ženio se tri puta, bio u vezama sa nekima od najlepših žena na svetu, ostavljao i bio ostavljan, ali u nečemu je ostao dosledan. Njegova posvećenost sajentološkoj crkvi čiji je portparol i svakako najistaknutiji član, neraskidivo je vezana sa njegovim brakovima. U crkvu ga je uvela prva supruga, glumica Mimi Rodžers, a preostala dva braka, sa Nikol Kidman i Kejti Holms, raspala su se upravo zbog velike posvećenosti sajentologiji.

Tomas Kruz Mapoter IV rođen je 3. jula 1962. godine u Sirakuzi, Njujork, u porodici učiteljice Meri Li Fajfer i inženjera Tomasa Kruza Mapotera III. Odrastao je sa tri sestre Li En, Merien i Kes u prilično siromašnoj porodici koja se u potrazi za boljim sutra često selila. Svoje prezime dobili su pošto je njegov pradeda, Tomas Kruz O’ Mara kada je usvojen od velškog emigranta, prezimenu Kruz dodao još i prezime nove porodice, Mapoter. Domaćinstvom je dominirao otac koji ih je, kako je Tom priznao, često zlostavljao.

- On je bio od onih osoba koja te, kada mu nešto krene naopako, prosto udari. Nešto nije bilo u redu sa njim, ne treba mu verovati i valja biti oprezan u njegovoj blizini - opisivao je Kruz narav oca kojeg je smatrao za siledžiju, kukavicu i trgovca haosa.

- To je bila velika životna lekcija za mene - zaključio je Kruz koji je za 12 godina promenio čak petnaest škola. Zbog očevog posla 1971. godine porodica se preselila u Kanadu, u predgrađe Otave i tu se mladi Kruz u lokalnom pozorištu prvi put susreo s glumom. U školi je igrao u hokejaškom timu, a isticao se više svojom agresivnošću nego talentom. Kada je bio u šestom razredu, njegova majka rešila je da stavi tačku na porodičnu dramu, ostavi muža i vrati se sa decom u Ameriku.

- Nisam imao potrebu da viđam oca, ali sam negde u dubini duše zbog toga osećao teskobu. Sajentološka učenja otvorila su mi oči. U to vreme čuo sam da mi je otac bolestan i otišao sam da ga posetim u bolnici. Rekao sam mu da mu opraštam sve što je učinio i odjednom mi je postalo mnogo lakše, a isto je bilo i sa njim. Nažalost, umro je posle nekoliko dana - govorio je Tom mnogo godina kasnije. Mladi Kruz Mapoter, tada trinaestogodišnjak, osim školskih obaveza imao je i dodatni posao - raznosio je novine i tako finansijski pomagao majci. Želeći da postane katolički sveštenik kratko vreme proveo je u franjevačkoj bogosloviji u Sinsinatiju, međutim ljubav prema tom pozivu nije dugo potrajala. U četvrtoj godini srednje škole za koju je igrao američki fudbal i konačno je gurnut u glumu. Trener ga je uhvatio kako pije pivo pre utakmice i odstranio ga iz ekipe. Tako je stavljena tačka na njegov sportski život, ali to je označilo i početak umetničkog.

Glumačku karijeru Tom Kruz započeo je početkom osamdesetih godina prošlog veka sporednim ulogama u nekoliko filmova, Beskrajna ljubav sa Bruk Šilds i Pobuna u vojnoj akademiji sa Šonom Penom. U Autsajderima igrao je sa budućim zvezdama Metom Dilonom, Patrikom Svejzijem, Robom Lovom i Emilijom Estevezom. Usledili su Gubljenje nevinosti, Rizičan posao i Svi pravi potezi u kojem je tumačio lik mladića srpskog porekla. Buran ljubavni život budući superstar započeo je još u tinejdžerskom periodu, tačnije mnogo pre nego što je postao megapopularan. Njegova prva poznata devojka bila je glumica Melisa Gilbert kada je imao svega dvadeset godina. Zajedno su proveli nekoliko meseci, a ona i dan-danas često govori na temu njegove homoseksualnosti, tvrdeći da je uverena kako su sve glasine o tome neistine. Te iste 1982. mediji su ga povezivali i sa koleginicom Heder Loklir. Kaže se kako je njihova veza trajala svega nekoliko meseci, ali je bila prilično burna, iako to ova poznata plavuša demantuje govoreći da su oni pre svega bili prijatelji. Glumica Rebeka di Mornai uspela je da ga zadrži dve godine, ali se o njihovoj vezi i nije znalo mnogo jer nikoga nisu ni zanimali.

Spekuliše se kako su se rastali zbog njegove afere sa pevačicom Šer koja je u intervju iz 2008. objasnila kako je osamdesetih bio potpuno drugačiji i da je vrlo zbunjena njegovom transformacijom. Posle raskida s muzičkom zvezdom snimio je avanturu Legenda 1985. čiju je režiju potpisao Ridli Skot. Iako sa svojih 170 centimetara visine i nije bio među najvišima, jedan od najplaćenijih i najpoželjnijih holivudskih glumaca prvu bračnu zajednicu zasnovao je 1986. godine sa šest godina starijom Mimi Rodžers koja ga je uvela u sajentološku crkvu, čiji je vatreni zagovornik i sam veoma brzo postao. Baš u tom periodu Toni Skot ga je odabrao za glavnog junaka Top Gana, filma koji je promenio sve norme koje su u njegovom životu do tada važile. Iste godine u režiji Martina Skorsezea snimio je Boju novca sa Polom Njumenom i tada je bilo potpuno jasno da glumac osim očaravajućeg osmeha ima još mnogo toga da pokaže. Posle Koktela, usledila je brilijantno odigrana sporedna rola u Kišnom čoveku, uz fenomenalnog Dastina Hofmana, a godinu dana kasnije snimljen je Rođen 4. jula Olivera Stouna u kojem je Kruz tumačio hendikepiranog veterana Vijetnamskog rata za koju je dobio i Zlatni globus.

Nakon tri godine veze, u decembru 1989. na setu snimanja filma Dani groma, Tom je upoznao svoju drugu suprugu, Nikol Kidman, te se zbog veze s njom nekoliko meseci kasnije razveo od Rodžersove. U braku koji je trajao jedanaest godina Kruz i Kidmanova usvojili su dvoje dece, Izabelu i Konora koji posle razvoda postaju privrženiji Tomu. Pisac i dobitnik Pulicerove nagrade Lorens Rajt, baveći se životom najpoznatijeg sajentologa, tvrdio je kako Nikol Kidman u stvari nikada nije želela da sajentologija dominira njihovim brakom. Po njegovom mišljenju ona je smatrala da je upravo ta crkva kriva što su je deca odbacila.  Dok je bio u braku, snimio je filmove Daleka zemlja, Nekoliko Dobrih ljudi, Firma i Intervju s vampirom iz 1993. u kojem se pojavio sa Bredom Pitom i Kristijanom Slejterom. Ekranizacija bestselera En Rajs naišla je na izvanredan prijem uprkos tome što Kruz nije bio prvi izbor spisateljice. Ona je kasnije u nameri da zatraži njegov oproštaj zbog sumnji u to da će kvalitetno izneti ovu ulogu platila više od 7.000 dolara za dve strane teksta u Daily Variety. Lik tajnog agenta Itana Hanta, u novom blokbasteru, prvom filmu serijala Nemoguća misija ponovo ga je vinuo u visine. Potom su došli romantična komedija Džeri Megvajer i Širom zatvorenih očiju Stenlija Kjubrika u kojem je zaigrao sa svojom tadašnjom suprugom Nikol Kidman. Produkcija filma trajala je dve godine i bila je obavijena velom tajne, a zanimljivo je da su prvobitni glavni glumci, Harvi Kajtel i Dženifer Džejson Li, zamenjeni Kruzom i Kidmanovom u toku snimanja.

Ovo ostvarenje se zbog eksplicitnosti scena seksa našlo pod udarom cenzure pa gledaoci u Americi i Kanadi, sve do 2007. godine, kada se na tržištu pojavila necenzurisana verzija na DVD izdanju, za razliku od onih u Evropi, nisu mogli u potpunosti da uživaju u poslednjem Kjubrikovom filmu. Usledili su novi filmski hitovi, Magnolije, zatim nastavak Nemoguće misije, Suvišni izveštaj i Nebo boje vanile. Nakon snimanja ovog megahita otpočela je veza glavnih aktera, sveže razvedenog Kruza i španske glumice Penelope Kruz. Zajedno su proveli dve i po godine, a kada su svi očekivali veridbu oni su objavili da su se rastali. Mišljenja o njihovom razlazu su podeljena, pojedinci tvrde da su dobri prijatelji, a drugi kako ne mogu očima da se vide. Rame za plakanje glumac je pronašao u glumici Nazanin Boniadi s kojom je proveo jedanaest meseci. Krivca za njihov raskid znatiželjnici su pronašli u zanosnoj Sofiji Vergari koja mu je u januaru 2005. grejala postelju. Upoznali su se na zabavi Vila Smita i navodno su nekoliko meseci bili u seksualnoj vezi, a ove glasine ni jedno ni drugo nisu ni potvrdili, ali ni demantovali.

Paralelno sa menjanjem partnerki Tom je išao iz projekta u projekat među kojima se izdvaja Poslednji samuraj, spektakl o Japanu s kraja 19. veka u kojem se glorifikuje hrabrost, viteštvo, odanost, prijateljstvo, poštovanje tradicije i poštenje. Za razliku od Kolaterala, snimljenog 2004, kritika nije baš najbolje prihvatila treći nastavak Nemoguće misije, Rat svetova i Lions for Lambs. U aprilu 2004. Kruz je otpočeo romansu sa Kejti Holms, verili su se sledeće godine na Ajfelovoj kuli da bi se dvanaest meseci kasnije venčali na intimnoj svečanosti u jednom Italijanskom zamku.  Nekako u to vreme Kruz je zbog slabog komercijalnog uspeha Nemoguće misije 3 okončao saradnju sa Paramauntom.


- Smatramo da neko ko naginje ka kreativnom samoubistvu i mnogo košta kompaniju nije osoba sa kojom treba da sarađujemo. Njegovo nedavno ponašanje nije prihvatljivo za Paramaunt - rekao je tada šef studija Samner Redston. On je aludirao na seriju intervjua tokom kojih se Kruz ponašao bizarno, uključujući i intervju u tok šou Opre Vinfri kada je skakao po njenom kauču i svima govorio da voli Kejti Holms. Bez obzira na poslovne neuspehe ruže su mu cvetala na polju privatnosti jer je samo šest meseci kasnije na svet došlo njegovo prvo i za sada jedino biološko dete, ćerkica Suri. Porodica je delovala više nego srećno punih šest godina, a onda je par TomKet kako su ih mediji krstili otišao u zaborav. Kejti Holms podnela  je zahtev za razvod 28. juna, nekoliko dana uoči pedesetog rođendana holivudske zvezde.  Holmsova  je tužbu podnela pred Njujorškim sudom, računajući na to da je uticaj sajentologa na istočnoj obali manji. I bila je u pravu.

- Imaš 50 godina i misliš da si se konačno sredio, a onda dobiješ iznenadni udarac niotkuda. Život je tragična komedija, morate da imate neverovatan smisao za humor. On je izazov. Posle razvoda dobio sam izuzetnu priliku da stanem i razmislim o svemu - izjavio je glumac nedavno. Mnogi su konstatovali da je sajentologija ponovo kriva za Kruzov razvod. Jedan od takvih svakako je i medijski magnat Rupert Mardok koji je na svom Twitter nalogu napisao: Pazite kako će se odvijati priča oko Kejti Holms i sajentologije. Ima nečeg jezivog, možda čak i zlog, kod tih ljudi. Ipak, priča se uprkos očekivanjima mnogih završila sporazumnim razvodom jer, kako su naglasili bivši supružnici, najvažnija je sreća njihove šestogodišnje ćerkice Suri. Nakon razvoda mediji su ga dovodili u vezu sa dvostruko mlađom američkom glumicom Jolandom Pekoraro i novinarkom koja prati život poznatih ličnosti Sintijom Jorg. Međutim, skraćeni lepotan nije se oglašavao povodom ovih spekulacija, već je javnost o izboru svoje nove izabranice ostavio u neizvesnosti. Da se Tom lagano vraća u sedlo dokaz je skorašnja svetska, pa i srpska premijera njegovog novog filma Zaborav. Reč je o naučnofantastičnoj priči o svetu budućnosti u kojoj se jedan čovek suočava sa prošlošću. Ono što ostaje otvoreno jeste pitanje da li će njegova nova partnerka biti izabrana njegovom, ili voljom sajentološke crkve. Bilo kako bilo, on će svojim ljubavnim životom ili poslovnim uspesima zasigurno još dugo puniti stranice magazina.

 

Moni Marković

makonda-tracker