Gorica Popović: Čarolija sa sirovom hranom

1
Popularnost koju joj je doneo lik Pele koja na televiziji sprema razne đakonije nije slučajna jer glumica Gorica Popović savršeno kuva, a njena varjača kao da je čarobni štapić kojim razne ukuse pretače u savršena jela
foto: Luka Šarac, Petar Đorđević
foto: Luka Šarac, Petar Đorđević

Mada je bogatu karijeru legendarne glumice Gorice Popović obeležio veliki broj zanimljivih likova koje je oživela na sceni i pred kamerom, popularna Pela koja je na televiziji godinama otkrivala najukusnije recepte još se pamti. I dok se iščekuje novi serijal kulinarske emisije Peline čarolije koju je osmislila Gorica Popović, ova vrsna umetnica objašnjava kako je zavolela kuhinju i koliko joj je truda bilo potrebno da od devojčurka kome je i tokom fakultetskog obrazovanja baka spremala ukusnu hranu, postane gospođa koja je u stanju da svojim kuvanjem bez komentara ostavi i najčuvenije svetske kulinare.

- Za to da li će neko voleti i umeti da kuva, malo je zaslužan talenat, potom vežba, a ponajviše sredina iz koje potičete. Uvek sam bila okružena ljudima koji su umeli i voleli da kuvaju, pa sam svašta naučila od bake, mame, tate i brata. Kuvanje je veoma kreativna stvar, a s obzirom na to da svako u sebi može da pronađe neku umetničku crtu, zasigurno je u stanju da spremi i ukusno jelo – ističe Gorica koja objašnjava zbog čega je važno unositi sirove namirnice.

- Obožavam da konzumiram sirovo povrće poput cvekle, šargarepe, karfiola... Za tartar salatu uvek umesto krastavaca izmrvim sveže cvetove karfiola, dodam jogurt ili kiselo mleko, a sve začinim belim lukom, peršunom i orasima. Postoji čitava teorija koja objašnjava zašto je važno jesti što siroviju hranu, a takve namirnice pomažu i kod lečenja teških oboljenja. Iako me mnogi vezuju za tradicionalnu kuhinju, izuzetno volim da isprobavam specijalitete različitih naroda. Dok smo u Parizu spremali operu Dom za vešanje, ispred hotela u kojem smo bili smešteni nalazio se divan libanski restoran, a česti odlasci u njega učinili su da ostanem fascinirana njihovom hranom koja je među najzdravijima na svetu – kaže glumica i prenosi neke od tajni svog vrsnog kuvarskog umeća:

- Za pripremu torti i kolača, pogotovo ako ste početnik, veoma je važno pridržavati se onog što piše u receptu, tačnih razmera, dužine kuvanja ili pečenja i visini temperature jer kod torte stvari začas mogu da se upropaste. Sve se lepše i bolje peče i kuva na slabijoj vatri. To je tradicionalni način razmišljanja kada je reč o hrani, mada je savremeno vreme donelo i teoriju da namirnice treba konzumirati što sirovije. Pirinač uvek spremam s malo masnoće jer se tada ne zalepi. Trebalo mi je vremena da to shvatim i danas uvek u vodu stavim malo ulja ili putera pa tek kada ona prokuva dodam pirinač, promešam ga i ostavim da se krčka. Maslinovo ulje uvek treba dodavati pred sam kraj spremanja jela jer se hladno ceđeno koristi isključivo za salate i ne treba ga termički obrađivati pošto tako gubi svoja svojstva. Za kuvanje i prženje koristim ulje od komine, a luk uvek dinstam na vodi. Pre pripreme meso uvek po dan, dva držim u marinadi koja može biti od maslinovog ulja, limunovog soka, raznih začina, pomorandže ili piva. Na primer, za teletinu je najbolje mleko, dok piletinu mariniram i u soja sosu – otkrila je Gorica.

ČORBA


CHORBAT ADES - Čorba od crvenog sočiva

SASTOJCI: 200 g crvenog sočiva – 100 g šargarepe – 100 g krompira – 80 g crnog luka – 40 g belog luka – so – biber – kumin - puter

PRIPREMA: Skuvati sočivo i očišćeno povrće, potom ga procediti i izblendirati. U šerpi zagrejati puter i na njemu propržiti iseckan luk, potom izdinstanu masu naliti izblendiranom čorbom i dodati začine. Sjedinjene sastojke kuvati dok se ne zgusnu, ali tako da ipak ostanu tečni.

PREDJELO


HUMUS – Umak od leblebija

SASTOJCI: 500 g leblebija – 200 g tahina, susamov tan – 1 limun – so – maslinovo ulje

PRIPREMA: Leblebije potopiti u vodu i ostaviti da prenoće, pa ih skuvati nakon što su odstajale dvanaest sati. Gotove leblebije ocediti i izblendirati zajedno sa pastom od susama, sokom od jednog isceđenog limuna i dodati soli po ukusu. Pri serviranju gotov humus preliti maslinovim uljem.

HUBUZ - Hleb

SASTOJCI: 1 kg brašna – 100 g putera – kašika šećera – 1,5 kašika soli – 0, 5 l vode - majonez od belog luka – mocarela – sos od paradajza – crni luk – svež peršunov list – orijentalna biljka – prepečeni susam

PRIPREMA: Brašno, šećer, so i puter sjediniti sa vodom, a onda gotovu masu razviti da podseća na tortilju, iseći je na trouglove i svaki od njih premazati nadevom. Za pripremu hubuz tuma testo namazati majonezom od belog luka i rendanom mocarelom, za hubuz ta matam trouglove prekriti sosom od paradajza i crnim lukom, a za hubuz zatar na nepečene parčiće naneti pečeni susam i orijentalnu biljku. Tako pripremljeno testo ispeći u rerni.

FALAFEL – Kroketi od leblebija

SASTOJCI: 300 g leblebija – 50 g korijandera – 15 g soli – 15 g kumina – 20 g susama – 5 g bibera

PRIPREMA: Dan ranije potopiti leblebije i ostaviti ih da prenoće, a nakon što su odstajala dvanaest sati skuvati ih, zatim ocediti i izblendirati. U tu masu dodati korijander, so, kumin, biber i susam, oblikovati krokete i pržiti ih u dubokom ulju.


SALATA


TABULI – Salata od peršuna

SASTOJCI: 300 g svežeg peršunovog lista – 100 g paradajza – 50 g crnog luka – 1 limun – 0,5 dl maslinovog ulja – 30 g burgula

PRIPREMA: Peršun, luk i paradajz sitno iseckati, sve sjediniti, dodati burgul, sok od limuna i maslinovo ulje.


GLAVNO JELO


ŠIŠTAUK – Marinirani pileći ražnjići

SASTOJCI: 1 kg belog mesa – 80 g paradajza – 30 g belog luka – 1 limun – so – biber – maslinovo ulje

PRIPREMA: Meso iseći na komadiće za nizanje na ražnjići, usoliti ga i pobiberiti, a potom ga potopiti u prethodno spremljenu marinadu od maslinovog ulja, limunovog soka, paradajza i ostaviti da odstoji dvadeset i četiri sata. Tako mariniranu piletinu nizati na ražnjiće i peći na grilu.         


SLATKIŠ


MAHALABI – Libanski puding

SASTOJCI: 0,5 l mleka – 0,5 l slatke pavlake – 0,05 l ružine vodice – 0,03 l narandžine vodice – 100 g šećera – 100 g gustina – šećerni sirup – pistaći i sveža menta

PRIPREMA: Prokuvati mleko i slatku pavlaku, dodati ružinu i narandžinu vodicu, šećer i gustin. Kada se zgusne, skinuti s vatre i sipati u čaše. Služiti ohlađeno i posuto pistaćima, šećernim sirupom i svežom mentom.

Piše: Moni Marković, Mesto snimanja: Restoran Byblos

makonda-tracker