Nagrada za dobročinstvo Madleni Cepter

0
Na svečanosti koja će 18. januara u 20 časova biti priređena u zadužbini Ilije M. Kolarca, Madleni Cepter biće dodeljeno novoustanovljeno priznanje za dobročinstvo Zlatni venac

Viševekovna tradicija srpskog zadužbinarstva, prekinuta posle Drugog svetskog rata, ponovo je ozvaničena Uredbom vlade Republike Srbije, a na predlog Ministarstva kulture, da se ustanovi nagrada Zlatni venac za poseban doprinos razvoju kulture kroz mecenarstvo i donatorstvo. S obzirom na to da dobročinstvo i zadužbinarstvo odlikuju srpsku istoriju nečim što je malo poznato u svetu, cilj Ministarstva kulture je da podstakne ovu vrstu društvenog angažovanja i da pojedinci i kompanije svojim aktivnostima i zaslugama doprinesu širenju, predstavljanju i očuvanju nacionalnih kulturnih vrednosti.

Na osnovu ove Uredbe, odlučeno je da ove godine novoustanovljenu nagradu Zlatni venac dobije Madlena Cepter. Posle uvida u pristigle predloge odluku je donela Komisija Ministarstva kulture koju su sačinjavali, kao predsednik akademik i književnica Svetlana Velmar Janković, akademik i slikar Vladimir Veličković, reditelj Goran Paskaljević, arhitekta Brana Mitrović i glumica Nataša Ninković. Tako će Madlena Cepter koja inače decenijama živi u inostranstvu, ali poseduje samo srpski pasoš, ostati i zvanično zapisana kao veliki dobrotvor, baš kao što je to bio i Ilija M. Kolarac.

Madlena Cepter već dve decenije ugrađuje svoje ime i ogromna materijalna sredstva u kulturu i umetnost naše zemlje. Tako je u Zemunu, na starim temeljima nastalo kao jedno od najlepših i najraskošnijih na Balkanu i u srednjoj Evropi, novo zdanje Opere i pozorišta Madlenianum, gde gostuju vrhunski umetnici iz zemlje i inostranstva. Čitavu deceniju darodavac je najveće nagrade za žensko literarno stvaralaštvo Žensko pero, za najbolji roman ili zbirku priča napisanim na srpskom jeziku, a deset godina je i donator nagrade Dobričin prsten koja se dodeljuje za životno glumačko ostvarenje, uz štampanje monografije o laureatu. Mecena je i brojnim pojedincima, sada već istaknutim sportistima i umetnicima od kojih su mnogi napravili i u svetu velike karijere, a Fond Madlena Cepter stipendirao je preko 500 mladih talenata. Takođe, sponzor je brojnih kulturnih i umetničkih manifestacija, a mnoge knjige, kao i naučni radovi, ne bi bili napisani ili prevedeni, da nije bilo nesebične pomoći Madlene Cepter.

Kruna dosadašnjih ulaganja u kulturu Srbije, kojoj je do sada dala preko 30 miliona evra, oličena je otvaranjem Muzeja Zepter u Knez Mihailovoj ulici br. 42. Ovo zdanje iz 1922. godine koje je pod zaštitom države, Madlena Cepter je renovirala i na tri sprata smestila kao svoj dar, decenijama sakupljanu kolekciju od 350 slika i skulptura 132 najznačajnija umetnika sa naših prostora.

Donoseći odluku o prvom laureatu, komisija Ministarstva kulture Republike Srbije imala je u vidu i brojne akcije koje je inicirala Madlena Cepter, muzičke i pozorišne predstave koje je stavljala na repertoar Madleniuanuma, borbu protiv kiča i šunda, kao i pomaganje porodilištima, školama, ali i azilima za životinje.

Posle svečanosti povodom uručenja Zlatnog venca u Muzeju Zepter biće promovisana monografija o životu i radu Madlene Cepter koja ima preko hiljadu strana i sastoji se iz tri toma.

makonda-tracker