I jestive i ukrasne

Mediteranski stil života: 7 tropskih voćki koje su savršene za vaš dom

0

Ispravna briga i pravi uslovi veoma su važni ukoliko želite da se vaša sobna voćka razvija i uspeva, a ako pritom imate kao cilj sveže plodove, sigurni smo da ćete se dodatno potruditi kako bi vaša biljka zaista uživala u vašem domu...

foto: Profimedia
foto: Profimedia

Smokva

 

Ako želite smokvu koja daje plodove, nemojte nabaviti takozvani lirasti fikus iz porodice smokava koji se na engleskom zove i Fiddle Leaf Fig. On možda jeste izuzetno dekorativan, no nikada neće proizvesti jestive plodove. Radije potražite Brown Turkey smokvu koja se još naziva i Negro Largo. Ta biljka s lepim duguljastim listovima može podneti opsežnije obrezivanje, oprašuje sama sebe i može napredovati u zatvorenom prostoru.

 

Veličina posude u koju ste je posadili će da utiče na veličinu same biljke, kao i bogatstvo plodova - što više smokava želite, to drvce mora biti veće. Svoju smokvu zalivajte jednom nedeljno, i to sve dok voda ne krene da istiće, a orezujete je kada dostigne veličinu koju želite. Ako želite da nosi voće, svoju smokvu morate držati na jarkom svetlu, idealno na severnu stranu. Ove biljke uopšte ne vole hladnoću pa ih zato držite podalje od promaje.

 

Biljka koja će promeniti život vaše porodice: Upija negativnu energiju, lako se održava i PRELEPA JE

 

Limun i limeta

 

Za uzgoj limuna ili limete u svom domu odaberite patuljaste vrste koje se samooprašuju poput Meyer limuna (lat. Citrus × meyeri) ili Kaffir limete (lat. Citrus hystrix). Zdrava stabla citrusa traže blago kiselo tlo na bazi od ilovače, a vole i puno vlage u vazduhu, i to čak do 50 posto. Taj uslov možete rekreirati redovnim špricanjem stabla vodom. Tlo biljke mora biti u potpunosti suvo pre zalivanja.

 

Citrusi trebaju puno svetla, i to od 8 do 12 sati svakog dana pa smestite svoje drvo na najsunčanije mesto koje imate u kući, a najbolje bi mu odgovaralo mesto koje je izloženo suncu s dve strane. Ako imate prostor izvan kuće, vaša će vam biljka biti zahvalna ako je nekoliko meseci držite na svežem zraku, pogotovo ako je leto blago.

 

56 načina pomoću kojih će vam plastična falaša biti od velike koristi u domaćinstvu (VIDEO)

 

Maslina

 

Maslina je stablo koje se samooprašuje i bogato rodi, a ne treba mu toliko nege u odnosu na ostale voćke. Kada kupujete svoju maslinu, imajte na umu da je mnogo vrsta isključivo dekorativno, što znači da neće roditi, no postoji i mnogo vrsta koje to čine, poput Arbequine ili Pichioline. Maslinu je potrebno zaliti tek kad gornjih nekoliko centimetara zemlje isuši, a potrebno ju je ređe zalivati u jesen i zimu kada se biljka prirodno odmara. Maslini je potrebno barem šest sati sunčeve svetlosti dnevno. Stavite svoju biljku blizu sunčanog prozora okrenutog prema jugu.

 

Nastavak pročitajte na idućoj strani...

 

 

Banane

foto: Profimedia

Neka stabla banane proizvode jestivo voće, a pojedine vrste stvaraju plodove koji su nejestivi. Opet je ključno da odaberete patuljaste varijante poput Super Dwarf Cavendish banane ili Dwarf Red koje neće izrasti prevelike. Banane se same oprašuju pa se ne morate brinuti za taj deo rasta vaše biljke. Tlo u koje je zasađena vaša banana mora biti lagano i rastresito, a svoju biljku morate nadohranjivati jednom mesečno.

 

Zbog svojih golemih listova banane vole puno vode, no ipak je potrebno pričekati da se tlo u potpunosti isuši između dva zalivanja. Listove možete špricati vodom kako biste oponašali vlažne klimatske uslove koji odgovaraju ovoj biljci. Banana treba puno svetla pa je i nju najbolje smestiti na jug, a s vremena na vreme je zarotirajte tako da sve njene strane dobiju malo sunca.

 

Avokado

 

Jako je teško dobiti kućni avokado da rodi plodove, no nije nemoguće. Umesto da uzgojite svoj avokado iz semenke, potražite stablo avokada nastalo presađivanjem sa stabla koje provereno nosi ukusne plodove. Prirodno manje vrste poput Wurtz, Gwen ili Whitsell avokada stabla su s kojima biste mogli imati najviše uspeha, a nije ih potrebno oprašivati.

 

Na dno tegle stavite malo peska, a potom je napunite klasičnom mešavinom za sadnju kako vaše stablo ne bi imalo mokre krajeve korenja. Redovno zalivajte avokado, ali pripazite da tlo ne bude preterano vlažno. Zrele plodove možete pustiti da vise na stablu i po nekoliko nedelja. Avokado voli puno jarkog svetla pa ako je moguće, stavite ga kraj prozora s pogledom na jug.

 

Za sreću, ljubav i uspeh: Ovo su biljke koje svaka domaćica mora da ima u kući (FOTO)

 

Dud

 

Patuljasta verzija ove biljke zvana Dwarf Everbearing dobar je izbor za unutrašnje prostore. Bobice duda koje izgledaju poput manje kupine treba ubrati čim sazru kako bi plodovi ove biljke postupno sazrevali, a ne svi u isto vreme. Dud raste sporo i voli puno prostora u tegli, a za zemlju vam može poslužiti klasična mešavina za sadnju. Redovno ga zalivajte, a najbolje mesto u vašem domu za nju je toplo i osunčano mesto. Od proleća do jeseni, ako je ikako moguće, smestite je na direktnu svetlost.

 

Promenite ambijent u kome živite: Osvežite i dajte mu notu novog doma za 0 dinara

 

Guava

 

Guavi je potrebno dosta svetlosti, pa je zimi držite na prozoru a leti je iznesite na balkon ili terasu na direktno sunce ako ga imate. Ova biljka je veoma osetljiva na hladnoću jer dolazi iz tropskih predela. U kućnim uslovima verovatno neće davati plodove. Za sadnju iskoristite dobro i hranljivo zemljište i redovno je zalivajte. Ako želite da je održavate malom onda je leti pažljivo orezujte. Specifično za guavu je da ima mirišljave cvetove koji podsećaju na trope.

makonda-tracker