Ako vam je životinjska perut okidač za alergijsku reakciju, to ne znači da ne smete da imate ljubimca – samo treba da pronađete pravu rasu za sebe, a ima ih mnogo, od neodoljivih sićušnih do ogromnih krznenih drugara koji će vam ulepšati svaki dan.

Za ljude s alergijama, život pored psa ili može biti težak. Čak i kratka poseta nekome ko ima krznenog ljubimca može da pokrene alergijsku reakciju.
Životinjska perut može biti ozbiljan okidač za simptome alergije, pa možete primetiti da su vam oči suzne, kijate, kašljete, imate osip ili da vam šušti u plućima.
Ipak, to ne znači da ljudi s alergijama ne mogu da imaju kućne ljubimce, ali je potrebno preduzeti određene mere predostrožnosti. Najvažnija među njima je odabir rase psa koja je uglavnom bez alergena.
Takozvane "hipoalerijske rase" privukle su pažnju šire javnosti 2009, kada su tadašnji predsednik Amerike Barak Obama i njegova porodica zbog alergija njegove ćerke Malije usvojili portugalskog vodenog psa, za kog je poznato da ima veoma malo peruti.
Ali da li su neke rase pasa u potpunosti hipoalergene? Kako piše medicinska platforma Healthline, nauka ukazuje da način na koji osoba reaguje na pseću perut zavisi od individualnih okolnosti, a ne od vrste psa.
Ne postoji rasa koja je 100 posto hipoalergena, ali postoje one koje imaju ono što Američki kinološki klub (AKC) naziva "predvidvljivim i nelinjajućim kaputom". One su pogodnije za ljude koji imaju alergije jer se ne linjaju, pa je rezultat i manje peruti.
Rase koje AKC predlaže ljudima koji žive s alergijama su:
1. Avganistanski hrt
2. Američki bezdlaki terijer
3. Bedlingtonski terijer
4. Kovrdžavi bišon
5. Kineski kukmasti pas
6. Tulearski pas
7. Šnaucer (patuljasti, veliki i srednji)
8. Irski španijel za vodu
10. Keri blu terijer
11. Lagoto romanjolo
12. Maltezer
13. Peruanski inka pas
14. Pudla
15. Portugalski pas za vodu (portugalski vodeni pas)
16. Irski mekodlaki pšeničnožuti terijer
17. Španski pas za vodu (španski vodeni pas)
18. Meksički golokoži pas
Budite na oprezu
Važno je izbegavati hibridne rase, koje su uglavnom pudlice pomešane s drugim rasama, manje predvidljive nego psi koji nisu mešanci. Takođe, nije jasno postoji li značajna razlika u nivoima alergena koje proizvodi bilo koja od navedenih rasa.
Postoji veliki broj dokaza o različitim nivoima peruti i alergena između različitih životinja – recimo, psa i mačke, ali još niko nije uspeo da utvrdi jasne razlike između rasa jedne životinje.
Imajte u vidu da neki izvori mogu da preuveličaju tvrdnje o hipoalergenim vrstama jer nijedna nije u potpunosti bez peruti. Gorenavedeni spisak Američkog kinološkog kluba uključuje rase koje se ne linjaju i samim tim proizvode manje peruti, ali nijedna studija nije dokazala da li je perut jedne rase manje ili više alergena od druge.
Kako živeti s psom ako imate alergije? Pripremite prostor na vreme i odredite pravila
Nakon što posle pažljivog razmatranja pronađete najboljeg psa za sebe, pokušajte da pripremite svoj životni prostor za njega. Ako možete izbegavajte zavese, tepihe, nameštaj prekriven debelim štofom i bilo koju tkaninu koja bi mogla da "zarobi" perut.
Psa redovno čistite kako biste smanjili količinu peruti koja bi mogla da završi u kući, a preporučuje se i redovno čišćenje krevetića vašeg ljubimca i drugih područja u kojima on boravi, metenje i usisavanje. Važan korak je da ograničite područje u kom je psu dozvoljeno da se kreće: ako imate alergije, ne bi trebalo da mu dopustite da spava u vašem krevetu, pa čak ni u vašoj spavaćoj sobi.
Američki koledž za alergiju, astmu i imunologiju predlaže da operete ruke svaki put kad dodirnete psa, a od pomoći mogu biti i visokokvalitetni prečišćivači vazduha, koji mogu smanjiti količinu alergena u vašem domu.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Retka ptica našla utočište u Vojvodini