Vagina nakon rođenja deteta bez sumnje prolazi kroz određene promene, ali daleko od toga da baš svaka od njih postaje trajno stanje vašeg tela
Iako je karlično dno fascinantan deo tela, ono je, ipak, samo još jedan mišić. Karlično dno zatvara trbušnu šupljinu i sastoji se od tri mišićna sloja koja pridržavaju unutrašnje organe, a pružaju oslonac i stabilnost, zbog čega mu ― kao i svakom mišiću ― treba redovno vežbanje.
Iako na njega mogu da deluju hronični kašalj, gojaznost, fizički rad, trening itd, najveći pritisak na ovu grupu mišića prave trudnoća i porođaj, kako zbog promena u pogledu nivoa hormona, tako i zbog istezanja prilikom donošenja bebe na svet.
S obzirom na važnost ove grupe mišića, nije ni čudo što se nakon porođaja događaju krupne promene, ali one ne moraju da budu trajne. I uglavnom nisu! Zato ne slušajte neproverene priče i imajte na umu da makar o sledećim stavkama ne treba da brinete.
Laž: Postporođajna inkontinencija je normalna
Istina: Da ― ali ne zauvek
Nakon porođaja, karlično dno je veoma slabo. Ono je mesecima trpelo pritisak, a pri vaginalnom porođaju je pretrpelo dodatni izazov, zbog čega može da se desi da vam bude teško da zadržite urin, posebno prilikom smeha i kašlja.
Kako napominje fizioterapeutkinja Erika Azareto Mičič, možete da očekujete da će to trajati oko šest nedeljama, a ako ste pretrpeli povredu i do tri meseca.
Međutim, nije toliko čest slučaj koliko se obično misli da bešika popusti i godinama posle porođaja.
Laž: Vagina će biti "labavija"
Istina: Zapravo je retko vagina izgubi čvrstoću
― Vrlo retko neko bude "labav" posle porođaja. Mišićni tonus karlinog dna je, zapravo, mnogo više ― kaže fizioterapeutkinja i stručnjakinja za zdravlje karlice Kara Mortifoljo.
Mišići karličnog dna se tokom trudnoće izdužuju, a prilikom porođaja rastežu, ali posle ovih procesa se zatežu, dodaje ona.
Laž: Seks posle porođaja boli
Istina: Seks posle porođaja NE SME da boli
Kada je reč o povratku seksualnim aktivnostima nakon porođaja, najvažnije je da prepoznate kada je vaše telo spremno.
― Ljudi osećaju pritisak da se vrate seksu, ali svačije iskustvo je sasvim drugačije i svako se zaceljuje na svoj način ― ističe Erika Azareto Mičič.
Pored samog porođaja kao dovoljno komplikovanog događaja za telo žene, tu su hormonske promene, moguća vaginalna suvoća izazvana radom hormona, epiziotomija i/ili ruptura međice, ožiljno tkivo... Sve to ima uticaj na to kada će žena biti spremna za seks.
Zato ako osećate bol, odmah prestanite i sačekajte još neko vreme.