tajne iskusnih mama

POSTOJI NEKOLIKO ODLIČNIH TRIKOVA: Kako pomoći bebi koju muče grčevi?

0

Saznajte šta su grčevi, koliko traju i kako da pomognete svojoj bebici i olakšate joj bolove.

foto: Shutterstock
foto: Shutterstock

Ukoliko beba, potpuno zdrava, u prva tri meseca dobije napad plača, zacrveni se i grči noge ka stomaku, nemate razloga za brigu, piše Yumama. Beba je verovatno zdrava, samo ima grčiće koji je će nakon nekog vremena proći (bol kod nekih beba prođe za desetak minuta, dok kod drugih može trajati i nekoliko sati).

 

Zbog čega se javljaju grčevi kod beba?

 

Grčevi (kolike) predstavljaju grčenje crevnih mišića kod malih beba, najčešće između treće nedelje života i četvrtog meseca. Ovo nije prouzrokovano nikakvom bolešću niti zdravstvenim stanjem, a tačan uzrok se ne zna. Postoji mnogo mišljenja, a najviše se povezuju sa prolaskom mehurova vazduha kroz creva.

 

Dobra stvar je to što će vremenom prestati i neće ostaviti nikakve posledice na bebu.

 

Kada se najčešće javljaju kolike i da li su povezane sa ishranom beba?

 

Bilo da je beba na prirodnoj ishrani ili se hrani adaptiranom formulom, oni se svakako javljaju. Takođe, malo su češći kod dečaka.

 

Grčevi se najčešće javljaju tokom obroka ili neposredno posle. Ukoliko beba počne da plače tokom dojenja, podignite je i pustite da podrigne, koliko god puta je potrebno. Ona je verovatno progutala vazduh, koji se podrigivanjem izbacuje. Zbog vazduha u crevima, klasični grčevi nastaju sat i po do dva posle obroka. Pošto se nalaze u crevima beba treba da ih izbaci putem vetrova. Ovo se češće dešava uveče.

 

Nekada i antibiotici mogu biti uzročnici, ukoliko ih pijete vi ili vaša beba. Oni dovode do množenja nepoželjnih bakterija, što dovodi do gasova i pojave grčića.

 

foto: Shutterstock

Vrlo je važno da roditelji obrate pažnju na to da li postoje drugačiji simptomi, jer to može ukazati na bol drugog porekla. Ukoliko je bebi i zapušen nosić, možda je u pitanju upala uha. Nekada se može pojaviti i kila, te bi roditelji trebalo da dobro opipaju prepone, a kod dečaka i mošnice. U svakom slučaju, ukoliko dođe do ozbiljnijih simptoma, poput povraćanja, najbolje bi bilo da se dete odvede kod lekara.

 

Kako pomoći bebi koja ima grčeve?

 

S obzirom na to da se beba ne oseća lepo, roditelji mogu da pokušaju da joj pomognu na više načina:

 

- Neka beba često podriguje.

- Masirajte bebi stomačić u smeru kazaljke na satu.

- Stavite bebu na svoje grudi, i pustite je da leži na stomaku. Uspravno dojenje će pomoći.

- Možete staviti toplu pelenu na bebin stomak, ili pak termofor.

- Promenite formulu. U dogovoru sa lekarom, pređite na specijalnu mlečnu formulu protiv kolika, blagog zatvora i regurgitacije.

- Starijim bebama možete davati lek simetikon u kapima.

- Dajte bebi čajeve ili sirupe koji sadrže komorač. Kim je takođe dobar saveznik, pa probajte da pronađete preparate koji sadrže i komorač i kim.

- Možete i same koristiti čajeve za dojilje, koji svakako sadrže komorač i kim.

- Prolagodite sopstveni način ishrane.

- Pokušajte sa probioticima. Oni će naročito pomoći ako su grčevi nastali posredstvom antibiotika.

- Bebi možete dati čak i paracetamol, da umanjite bolove.

- Prilagodite atmosferu, pustite muziku, ljuljajte bebu, boravite u prirodi. Na ove načine će se beba umiriti i lepše osećati.

 

 

makonda-tracker