Kao i svi drugi važni datumi i ovaj, Dan zaljubljenih ili Sveti Trifun, nosi sa sobom verovanja kojima se mnogi raduju

Srpska pravoslavna crkva 14. febraura praznuje Svetog Trifuna, dok se mladi često priklanjaju tome da slave Dan zaljubljenih. Nekada se oko ovoga vodi ozbiljna polemika i mnogi su protiv toga da se u duh našeg naroda unose ove zapadne novotarije.
Ipak, šta god da slavite važno je da ispoštujete osnovno pravilo, a to je da ne pravite razdor, da slavite u zdravlju, veselju i slozi.
Sveti Trifun je narodu je poznat i pod imenima Orezač, Zarezan, Zarezojlo, Sveti Tripun, Sveti Trifun, a slavi se kao zaštitnik vinogradara, ugostitelja i devojaka.
Portal Lepa i srećna pitao je Sašu Srećkovića, muzejskog savetnika iz Etnografskog muzeja, da objasni koji običaji su se od davnina vezali za Dan zaljubljenih. On je otkrio da razni delovi sveta imaju svoje tradicionalne običaje za ovaj dan.
- Vremenom su se razvile razne zanimljive tradicije za Dan zaljubljenih. Na primer, devojke su tokom srednjeg veka jele bizarne namirnice na dan Svetog Valentina kako bi sanjale svog budućeg supruga. U srednjem veku mladi muškarci i žene izvlačili su imena iz činija da bi pronašli svog para za taj dan. To ime bi nosili zakačeno za rukave tokom cele nedelje da bi svi ostali mogli da vide. To je koren izraza u engleskom jeziku 'nosiš srce na rukavu - objasnio je Saša.

Ovog dana svi jedni drugima nešto poklanjaju, a šta to zavisi od toga kome poklanjate, ali i šta ste u mogućnosti da kupite. Nekada je dovoljan jedna cvet da se ta vaša posebna osoba oseća sjajno.
- Poklanjanje cveća na Dan zaljubljenih verovatno datira iz ranih 1700-ih kada je Karlo Drugi od Švedske doneo persijsku poetsku umetnost pod nazivom 'jezik cveća' u Evropu. Tokom 18. veka objavljivani su cvetni leksikoni koji su omogućavali da se različitim cvetovima razmenjuju tajne i da se čitavi razgovori obavljaju preko buketa cveća - otkrio je Saša.
Bonus video:
Sveštenik na venčanju priča engleski da bi ga svi razumeli