Ako ste i vi ostavljali pšenicu i po nekoliko dana u svom domu pravili ste grešku, a evo prilike da je ne ponovite i ove godine
Naša tradicija nalaže da se ispoštuje tokom važnih praznika veliki broj običaja, a jedan od njih je i unošenje božićne pšenice u kuću. Ona se nakon završenog Božića treba pravilno odložiti, a mnogi ne znaju šta to zapravo znači.
Iako je ona veoma dekorativna, božićnu pšenicu ne valja držati u kući nakon što prođe Božić. Nju već 8. januara treba izneti iz doma, a evo i koje pravilo treba ispoštovati.
Prema predanju, gajenje božićne pšenice počelo je zbog roditelja Isusa Hrista, odnosno u čast Bogomajci i njenom mužu Josifu.
Naime, Marija i Josif su, bežeći od Irodove vojske, sreli poljoprivrednika koji je sejao pšenicu, a Marija ga je zamolila da vojnicima kaže da su oni već prošli.
Kada su se vojnici pojavili, desilo se, kažu vernici, čudo – pšenica koja inače raste mesecima odmah je izurasla i sakrila ih, a vojnici su poverovali da su oni koje gone odavno otišli, pa su odustali od potrage.
Narodni običaji nalažu da se božićna pšenica 8. januara, odnosno na praznik Sabor presvete Bogorodice i drugi dan Božića, iznese iz kuće.
Uglavnom se veruje da je najbolje staviti je na neku rodnu voćku, kako bi donela napredak plodnost i boljitak i voćnjaku i celoj porodici.
Ukoliko pak živite u gradu i u blizini nemate šljivu, višnju ili neko drugo drvo koje rađa vođe, stavite svoju božićnu pšenicu među grane bilo kog stabla.
Ono što je najvažnije, govorili su naši stari, jeste da se ona ne baca.
Bonus video:
Lomljenje česnice isprem hrama Svetog Save