vera

Znate li koji je sutra praznik? Za isceljenje vaših najdražih treba izgovoriti molitvu i ispoštovati jedan običaj

0

Samo dan nakon Svetog Luke stiže još jedan važan praznik

MOLITVA PROHORU PČINJSKOM
MOLITVA PROHORU PČINJSKOM foto: Shutterstock / Matyas Rehak

Pravoslavni vernici 1. novembra slave svetog Prohora Pčinjskog, pravoslavnog pustinjaka i sveca. Ovo je veliki praznik u Srbiji, ali i Makedoniji i Bugarskoj.

 

Ovaj praznik je i manastirska slava jednog od najvećih manastira na jugu Srbije, Prepodobnog Prohora Pčinjskog, koji je osnovan prije više od 950 godina.

 

Sveti Prohor Pčinjski je jedini svetitelj u Srpskoj pravoslavnoj crkvi koji neprestano toči sveto miro iz svetih moštiju. Mnogi vernici dolaze da se poklone svecu i vide ovo čudo.

Pustinjak Prohor Pčinjski je živeo početkom 11. veka. Još kao mladić otišao je u isposništvo, prvo u nagorički kraj, a zatim je utočište našao na planini Kozjak. Legende kažu da nije vidio ljudsko biće više od 30 godina, sve do susreta sa budućim vizantijskim carem Romanom Četvrtim Diogenom koji je lovio u kozjačkim šumama.

 

Sledeći ranjenu srnu, vizantijski plemić je pukim slučajem stigao do pećine monaha Prohora, a ovaj mu je tada prorekao da će postati car. Možda bi i Diogen zaboravio na ovaj slučajni susret i proročanstvo isposnika iz pećine da mu se, kada je zaista seo na carski tron, u snu nije javio Prohor i rekao mu prekorno: “Ti si zaboravio mene starca. Postaraj se da mi podigneš makar mali hram".

 

MANASTIR PROHOR PČINJSKI
MANASTIR PROHOR PČINJSKI foto: Shutterstock / Rastkobelic

Cara je tada obuzeo strah i on sa patrijarhom pođe na planinu Kozjak. Posle mnogo traženja, pronađoše pećinu i u njoj mošti prepodobnog Prohora. Desno od reke Pčinje sagradio je hram posvećen njemu. U tom hramu položiše svete mošti prepodobnog starca iz kojeg poteče sveto miro.

 

Za ovog sveca se priča da čini mnoga čuda. Među ljudima kolaju legende o tome da svako ko kroči u manastir oseti neverovatan mir. Nestaju brige, glavobolje i nedoumice koje razaraju duh i telo. Monasi manastira vole da čuju i zabeže utiske vernika, mole se za njih i njihove porodice.

 

Deo moštiju car je odneo u Carigrad, jedan deo kasnije donet u Ljubostinju, a drugi se i dalje nalazi u manastiru prepodobnog Prohora Pčinjskog pod planinom Kozjak.

 

MANASTIR PROHOR PČINJSKI
MANASTIR PROHOR PČINJSKI foto: Shutterstock / S.Tatiana

Ukoliko želite da vas dobro služi zdravlje na njegov dan treba izgovoriti sledeću molitvu:

 

- Veliku pobedu hrabro si pokazao, onostranom božanskom ljubavlju razgorevši se, cara prolaznog i sve krasote prezreo si, na gori Kozačkoj nastanivši se, sa nje na nebesa otišao si k Caru careva, Prohore: moli se neprestano za sve nas.

 

Bonus video:

Posebna molitva svetoj Petki

 

makonda-tracker