Jedna od prvih superzvezda po kojima je nazvani omiljeni ženski aksesoar bila je pokojna supruga princa Čarlsa.
Iako je danas česta pojava da se aksesoari nazivaju prema nekoj poznatoj osobi, pre dve i tri decenije to je bila retkost. Prvo je Hermes jednu torbu nazvao Kelly po princezi Grejs od Monaka, da bi osamdesetih čuvena Birkinka, takođe s potpisom Hermes kuće dobila ime po francuskoj glumici Džejn Birkin, koja je bila zaslužna za njen nastanak iznevši ideju tadašnjem direktoru francuske kuće za legendarnu torbu, piše Elle.
Nije bio ni preskup ni preterano popularan: Ledi Di nikad nije izlazila iz kuće bez ovog parfema
Od tada, prošlo je dosta dok se nije na sceni pojavila ledi Di, omiljena princeza srca i ikona 90-ih. Jedna od najbolje odevenih dama u istoriji obožavala je torbe, a dve koje je najviše nosila dobile su ime po njoj: Diorova Lady Dior i Feragamova Lady D.
Poznato je da je princeza bila veliki fan ovog aksesoara. Još dok je bila devojka, prilikom jednog putovanja, pazarila je u butiku Soulelado pet različitih torbi od kojih je svaka koštala 30 funti. Kasnije je pratila savete kraljice, te je mahom nosila tašnice s ručkama koje su postale simbol monarhije.
Pravilo kog se takođe u početku držala podrazumevalo je modnu kordinaciju između odeće i torbi.
Dajana je očito bila neko ko brzo uči, a imala je poseban osećaj za modu, pa nije prošlo mnogo posle venčanja kako je miljenica britanskog stanovništva otkrila koliko moda može da bude zabavna i inspirativna, odbacivši pravilo da cipele i torba moraju da budu u paru zajedno sa odećom.
Ono što su modni istoričari primetili jeste da je već početkom 90-ih Dajana počela češće da kupuje od italijanskog dizajnera Salvatora Feragama, a kasnije je uvrstila i ostale nebritanske brendove kao što je Dior, Versace, Chanel i Gucci, Prada.
Polako, ali sigurno prekršila je modna kraljevska pravila uvrstivši modne komade koji su nastajali van Britanije noseći jasne i eksponirane simbole stranih modnih kuća.
Tada je njenu pažnju privukao model Salvatorea Feragama sa zlatnim Gancio lancem koji je pazarila u više od 20 različitih verzija, te nas ne čudi što je italijanska kuća kasnije model nazvala Lady D!
Kada je odlučila da u svoj garderober ubaci i nekoliko komada inostranih brendova, prvi pik je bila najpoznatija pariska kuća - Chanel. Dajana se nije samo zaljubila u kostime francuske renomirane kuće već i aksesoare, a posebno torbe s potpisom Karl Lagerfelda, koji je već tada bio kreativni direktor Chanela.
Princeza od Velsa se opredelila za torbu sa lančićem i to 1988. godine prilikom zvanične posete Francuskoj, ali su modeli Chanela ostali deo njene privatne garderobe, i to posebno u eri posle Charlesa.
Pored Chanela, omiljena modna kuća van Britanije je bio italijanski gigant Versace čije haljine i kostime je obožavala da nosi princeza od Velsa. Njena poznanstva sa slavnim ličnostima kao što je bio pevač Elton Džon obezbedila su nesmetani ulazak u modne krugove.
Dajana se družila se sa Liz Tilberis, urednicom američkog Harper’s Bazaara, fotografom Mariom Testinom i Đanijem Versaćeom! Upravo je ovaj trio zaslužan za izbor modela u jarkim bojama krunisan statement torbama Diora, Versacea, Chanela i ostalim atraktivnim kućama.
Nastavak na sledećoj strani.