stručnjaci savetuju

Godinama tretirate svoje lice na POGREŠAN način: Evo kako da otklonite sve nečistoće sa kože (FOTO)

0
Negovana, zdrava koža i lep ten rezultat su kako kvalitetne ishrane, tako i adekvatne nege, a koliko pored kućnih pilinga, maski i krema u tome pomažu i profesionalni tretmani, otkriva naša stručna saradnica
foto: Shutterstock
foto: Shutterstock

Koža svakog čoveka podložna je raznoraznim spoljnim uticajima, zbog čega dolazi do nakupljanja nečistoća koje se ne vide golim okom. Prvi vidljivi znak jeste stvaranje mitesera, crnih sitnih tačkica u predelu oko obrva, obraza i nosa koje veoma brzo mogu da prouzrokuju nastanak bubuljica i akni. Što je koža masnija, pore se lakše začepljuju i takva osoba podložnija je bržem stvaranju mitesera. Da bi lice ostalo zdravo, čisto i negovano, pored adekvatne kućne nege, povremeno se treba podvrgnuti i stručnom tretmanu koji obavlja obučeni kozmetičar. Reč je o dubinskom čišćenju lica, koje podrazumeva detaljno uklanjanje svih nečistoća. Najsavremeniji način sprovođenja ovog tretmana jeste ultrazvučno tretiranje, međutim najzastupljeniji i najpristupačniji svakako je klasičan higijenski metod. Pre nego što svoje lice prepustite osobi obučenoj za to, potrebno je da se zajedničkim konsultovanjem dogovorite o izboru tretmana, što zavisi od stanja u kom se koža nalazi.

 

Otklanjanje površinskih nečistoća

 

Na samom početku tretmana treba pripremiti kožu lica za predstojeći proces. To podrazumeva adekvatno sredstvo za čišćenje kojim se uklanja šminka, kao i sve druge nečistoće s površinskog sloja.

 

foto: Shutterstock

 

Širenje pora

 

Druga etapa odnosi se na širenje pora kako bi se one što lakše, detaljnije i bezbolnije očistile. Ranije se u te svrhe koristio vapozom, dok se u poslednje vreme obično koristi kombinacija biljne i termo ili pak specijalne maske za širenje pora koja se nanosi blagom masažom. Za to je potrebno izdvojiti petnaestak minuta, a zatim se pristupa centralnom delu tretmana.

 

Nastavak pročitajte na sledećoj strani

 

 

 

Bezbolna neprijatnost

 

S obzirom na to da je reč o ručnom izvlačenju nečistoća iz pora, mada pacijenti ne trpe nikakvu bol, mnogi ovu etapu smatraju najneprijatnijim delom tretmana. Međutim, u poslednje vreme sve je češća upotreba ultrazvučne špatule koja je daleko kraći, prijatniji i detaljniji način. Ukoliko kozmetičar ipak proceni da će se manuelnom ekstrakcijom bolje ukloniti nečistoća, kombinovan metod najbolje je rešenje. Da ne bi došlo do bespotrebnog i prenaglašenog traumatizovanja kože, onog momenta kada pore počnu da se skupljaju, završava se proces čišćenja. Ukoliko za to vreme obučeno lice nije uspelo potpuno da ukloni nečistoće, neophodno je da se tretman ponovi u bliskoj budućnosti.

 

Dezinfekcija kože

 

Završna faza podrazumeva obaveznu dezinfekciju kože, kao i neophodno skupljanje pora. Obično se koriste različite adstrigentne maske, nakon čega se kao krajnja faza nanosi odgovarajuća rekonstruktivna krema koja ubrzava oporavak. Kao posledica tretmana, moguća je pojava crvenila i nadutosti, ali isključivo kod osoba koje imaju izuzetno osetljivu kožu. Međutim, ukoliko je postupak obavilo stručno lice, pažljivo birajući metod, crvenilo bi trebalo da nestane za nekoliko sati. Takođe, bitno je da se za to vreme ne nanosi šminka, pogotovo ne večernja i teška

 

Priredila: Suzana Jančić

Piše: dr Anica Jevremović, specijalista estetske medicine

 

foto: Promo

 

makonda-tracker