Aneta Birger,
Eucerin, Odeljenje za istraživanje i razvoj
UV zraci predstavljaju samo oko pet odsto svetlosti koja dospeva na Zemlju, ali i pored toga ostavljaju vidljiva oštećenja na koži. UVB zraci, koji dospevaju do najdubljih slojeva epiderma, odgovorni su za zadebljavanje rožnatog sloja kože, nastanak hiperkeratoza i pojačano nakupljanje melanina. Pored toga, u periodima intenzivnog sunčevog zračenja, UVB zraci izazivaju opekotine na koži i oštećuju DNK. Agresivni UV zraci mogu delovati u svakom momentu – za vreme sportskih aktivnosti na otvorenom, dok radimo u vrtu, šetamo gradom, odlazimo u kupovinu ili čuvamo decu koja se igraju u parku.
KOŽA NE MOŽE DA SE BRANI SAMA
Prirodni zaštitni mehanizmi kože protiv UV zraka na suncu deluju vrlo kratko i pružaju kratkotrajnu zaštitu tako što pigmentne ćelije proizvode melanin koji kao suncobran brani jezgro ćelija u gornjim slojevima epiderma. Uz to, aktiviraju se prirodni mehanizmi obnavljanja DNK u koži i stimuliše stvaranje sopstvenih antioksidanata i supstanci (poput urokanične kiseline) koji deluju kao svetlosni filteri. Ali, ovo prirodno vreme zaštite, kako ga obično nazivamo, u suštini je precenjeno.
Osobe koje imaju svetliji ten mogu proći bez oštećenja izazvanih UV zračenjem, ako se direktno izlažu suncu bez zaštite samo nekoliko minuta. Oni sa tamnijim tenom imaju nešto više vremena – njihovo vreme prirodne zaštite kože traje oko pola sata. To znači da štetna dejstva UV zraka variraju u zavisnosti od njihovog intenziteta, dužine izloženosti, tipa kože i našeg ponašanja kada je u pitanju ova opasnost. Starenje izazvano UV zracima kod tamnije kože pojavljuje se kasnije nego kada je reč o osobama svetlije puti. Međutim, dugoročno gledano, kod svih se javljaju slične promene. Mreža elastičnih i kolagenih vlakana u koži (dermis) slabi i potkožno tkivo gubi volumen, što za rezultat ima nastanak bora i gubitak elastičnosti.
Stručnjak otkriva: Kako da se izborite sa problemom alergije na sunce
Nekada ovaj problem nije bilo lako rešiti jer kreme za zaštitu od sunca nisu zadovoljavale ostale kozmetičke kriterijume i potrebe korisnika, poput odgovarajuće nege za osetljivu, masnu ili kožu sklonu aknama, pa su ih ljudi nerado upotrebljavali na plaži, a posebno tokom cele godine. Novija generacija preparata, inovativne kreme i fluidi za zaštitu od sunca za lice, predupređuju taj problem jer istovremeno odgovaraju individualnim potrebama kože i pružaju pouzdanu zaštitu od oštećenja izazvanih uticajem sunca. Najbolji primer su Eucerin preparati za zaštitu od sunca za lice, nastali kao rezultat dugogodišnjeg naučnog istraživanja, koji osim efikasnih filtera sadrže i jedinstvenu biološku zaštitu ćelije, a istovremeno pružaju i moćnu zaštitu od fotostarenja! Takođe, ovi preparati lako se apsorbuju i ne ostavljaju sloj masnoće na površini kože.