Kako prepoznati laž pitanje je na koje bi svako od nas voleo da zna odgovor. Nekada naizgled nemarni pokreti tela mogu da nam u tome pomognu...
Neverbalna komunikacija predstavlja 93 odsto ukupne komunikacije koju obavljamo i mnogo snažnije nam govori nego bilo kakve reči. Samo ako umemo da na pravi način tumačimo govor tela. Ova veština nam je važna u svim oblastima života: na poslu, prilikom razgovora za nov posao, u partnerskim odnosima, u opštem okruženju.
Poslovni konsultant Marko Burazor održao je stotine treninga i seminara, a gotovo na svakom je bilo pitanje kako da prepoznam da me laže.
Kontakt očima: Kakve poruke šaljemo ovom neverbalnom komunikacijom?
Uoči svog velikog beogradskog seminara Moć govora tela, na kome će govoriti o alatima i pojmovima za pomoć u proceni šta vam druga strana govori, kao i o mikroekspresiji, Burazor je izdvojio tri najkarakterističnija znaka da vas neko laže.
1. Neodržavanje kontakta očima
Osoba u momentu kad izgovara laž, nesvesno sklanja pogled i teži da minimizuje kontakt očima jer njen mozak komunicira Ako pogledaš uhvaćen si u laži. Osoba koja laže svesna je da je kriva i teži da minimizuje osećaj krivice koji nastaje jer shvata da je upravo slagala.
2. Pokrivanje usta rukom
Često se susrećemo sa situacijom da neku osobu tokom nekog ozbiljnijeg razgovora svrbi nos. Tu osobu u stvari ne svrbi nos već ona teži da prikrije da pokriva usta.
Nastavak na sledećoj strani.
Znak u kojem mozak komunicira da prestanemo da pričamo (zaustavi se i ne pričaj dalje) jer nas podsvest podseća da ne govorimo istinu je kad pokrivamo usta.
Isto tako pokrivanjem usta se prigušuje ton onoga što se govori, kako bi poruka koja se odašilje bila sa što više distorzije (iskrivljena).
Razvod Branđeline vas je rasplakao ili nasmejao? Evo kako psiholozi objašnjavaju ovaj fenomen
3. Oblizivanje usana
Usled pojačane nervoze dolazi do sušenja usta i usne duplje. Osoba koja ne govori istinu u velikom broju situacija je nervozna (izuzetak su osobe sa poremećenim moralnim načelima) i samim tim se usta ubrzano suše i dolazi do oblizivanja usana kako bi se napravio prirodan balans.
Prilikom oblizivanja usana dolazi i do pojave stvaranja zmijskog jezika koji je jedan od veoma čestih detektora laži pri facijalnoj ekspresiji osobe koja je slagala.
Stari Kinezi su imali običaj da stave šaku pirinča u usta optuženog za laž i ukoliko bi pirinač bio suv ili nedovoljno vlažan kad ga optuženi izbaci, znali su da je slagao.