neobičan život

Muž joj je bio blizak rođak – i nije mogao da je podnese: Majka Bašara al Asada bila je njegov glavni savetodavac u ratu

Iako je njen sin uveliko bio predsednik i oženjen, Anisa se smatrala prvom damom i navodno sinu davala savete da vojska reaguje oštrije po izbijanju Građanskog rata.

Bašar al Asad i njegova porodica pobegli su u Moskvufoto: EPA-EFE/HARISH TIYAGI

Predsednik Sirije Bašar al Asad dobio je azil u Rusiji, gde je doputovao juče i danas je sa svojom porodicom, javili su svetski mediji.


Pobunjenici su zauzeli Damask, nakon čega je Asad podneo ostavku na mesto predsednika i napustio zemlju, dajući uputstva za miran prenos vlasti.


Njegova porodica – supruga Asma al Asad i troje njihove odrasle dece Hafez, Zein i Karim – ranije je stigla u Moskvu, pisali su svetski mediji.

Bašar al Asad je sin prethodnog predsednika Hafeza al Asada i njegove supruge Anise, dugogodišnje prve dame Sirije.


Anisi je, inače, muž bio blizak rođak  (njena majka je Hafezova ujna), a udala se za njega kada je imala 27 godina. U tom trenutku on je bio oficir u Vojnim vazduhoplovnim snagama Sirije, a na mesto predsednika stupio je u martu 1971. godine, čime je ona postala prva dama.

 

Porodica Hafeza i Anise al Asadfoto: FunkMonk, Wikimedia Commons

Zajedno su dobili petoro dece: Bušru, za koju su mnogi tvrdili da bi sigurno bila predsednik Sirije da nije žena, Basela, Bašara, Majda i Mahera.


Njena porodica Mahluf bila je vrlo imućna, a udajom za Hafeza al Asada je taj imetak značajno uvećan, ali to nije bila jedina prednost – Mahlufovi su dobili unosne ugovore u bankarskom, naftnom i telekomunikacionom sektoru. Veruje se da je jedan njen nećak Rami Mahluf najbogatiji čovek u Siriju, a njegovo bogatstvo je 2012. procenjeno na pet miijardi dolara.


Međutim, Hafez navodno nikada nije posebno voleo svoju staloženu i povučenu suprugu Anisu i ozbiljno je razmišljao da se razvede od nje ili da makar ima još jednu suprugu, koja bi zabavljala svetske lidere.

 

Više je uživao u društvu Lamije Tlas, supruge Mustafe Tlasa, koja je bila otvorenija i ljubaznija i navodno takođe razmišljala o razvodu jer joj je muž bio neveran.

 

Portret porodice Al Asadfoto: LOUAI BESHARA / AFP / Profimedia

Uvek je bila bliska sa svojom decom, a posebno sa jedinom ćerkom.

 

Bušra je po majci nazvala jedno od svoje dece, a navodno nije u prvim godinama Bašarovog braka sa Asmom dopuštala da njena snaha koristi titulu prve dame jer je verovala da je to nešto što pripada samo Anisi i njoj. Sa ćerkom se Bašarova majka svojevremeno preselila u Ujedinjene Arapske Emirate, gde je Bušra otišla s decom nakon što je njen muž Asef Šokat ubijen u bombaškom napadu.

Nakon smrti njenog sina Basela 1994, Anisa je posebnu pažnju pridavala svom najmlađem sinu Maheru, kog je videla kao Hafezovog mogućeg naslednika. Međutim, Bašar al Asad se potom vratio iz Londona i pridružio vojsci, posle čega je nasledio oca i postao predsednik Sirije 2000. godine, nakon Hafezove smrti.

 

Bašar al Asadfoto: RABIH MOGHRABI / AFP / Profimedia

The Economist je opisivao Anisu kao "neverovatnu figuru" u porodici Al Asad jer je bila vrlo uticajna i jedna od retkih osoba s kojima se Bašar redovno konsultovao po izbijanju Građanskog rata. Veruje se da se ona zalagala za oštru vojnu akciju protiv pobunjenika i demonstranata.


Kao i ostalim članovima porodice, Anisi je Evropska unija 2012. uvela sankcije, koje su uključivale zabranu putovanja i zamrzavanje njene imovine. Ona je pre toga zbog lečenja nepoznate bolesti često išla u Nemačku.

 

Preminula je u Damasku 2016. godine, a javnosti nije poznat uzrok smrti.

 

BONUS VIDEO

Kako je Izrael 11 godina napadao Siriju bez ispaljenog metka