drugi put se leči od raka

Zbog njega je ostavila sve – dvaput: Asadovu ženu su zvali "pustinjska ruža" i "ledi Di Istoka", a danas je u bekstvu

Dok svet prati s pažnjom dešavanje u Siriji i čeka da sazna sudbinu predsednika Bašara al Asada, njegova supruga i deca su ranije ove nedelje napustili zemlju. Iako je jednom prilikom odbila azil i rekla da ne vidi sebe nigde osim u Siriji, Asma al Asad je bila prinuđena da potraži utočište.

Asma i Bašar al Asadfoto: MIGUEL MEDINA / AFP / Profimedia

Svetski mediji preneli su u toku noći da je Bašar al Asad, predsednik Sirije, napustio Damask nakon što su militanti pokrenuli veliku ofanzivu protiv vladinih snaga.


Prema rečima zvaničnika, njegov avion je poleteo na nepoznatu destinaciju, a Asadova porodica je još prošle nedelje pobegla u Rusiju. Supruga sirijskog predsednika otputovala je s troje njihove dece: Hafezom (23), Zein (21) i Karimom (20).


Asmi al Asad, koja je pre nekoliko godina pobedila rak dojke, u maju ove godine je dijagnostikovana akutna mijelocitna leukemija, zbog koje se povukla iz svojih obaveza i posvetila se lečenju, a nije poznato u kakvom je trenutno stanju.

 

Asma al Asad, žena Bašara al Asada, tokom prve borbe protiv rakafoto: LOUAI BESHARA / AFP / Profimedia

Ko je žena Bašara al Asada?


Asma Favaz al Asad rođena je u Londonu, u uglednoj sirijskoj porodici, 11. avgusta 1975. godine. Odrastala je u Britaniji, gde je pohađala najprestižnije škole, a bila je najbolja u svojoj generaciji kada je 1996. diplomirala informatiku na Kings koledžu.

U vreme dok se spremala da nastavi školovanje na Harvardu, Asma je otputovala u Damask kako bi posetila svoju tetku, a te 2000. dogodio se susret koji joj je zauvek promenio život. Tada je upoznala porodičnog prijatelja Bašara al Asada i samo nekoliko meseci kasnije se preselila u Siriju, a potom se udala za Al Asada posle mesec dana.

 

Asma i Bašar al Asad u braku su 24 godinefoto: LOUAI BESHARA / AFP / Profimedia

Vest o venčanju sina bivšeg predsednika Hafeza al Asada iznenadila je sirijsku javnost jer nije bilo poznato da on uopšte ima devojku. Ipak, ovaj brak je viđen kao dobar znak jer je mlada bila moderna, školovana, žena sa Zapada, a uz to je Asma predstavnica sunitske većine, dok su Al Asadovi alaviti.


U svakom slučaju, Hafez je umro u junu 2000, a Bašar je preuzeo mesto predsednika Sirije u julu, dok se Asma doselila u novembru i udala za Asada u decembru 2000. godine. Tako je odmah po udaji dobila još jednu ulogu – prve dame.


Odmah se posvetila radu i obišla 100 sela kako bi naučila kako će usmeriti svoju buduću politiku, a uključila se u rad mnogih dobrotvornih organizacija i pokrenula razne kulturne i humanitarne centre. Zbog njenog rada, časopis 411 Magazine proglasio ju je jedno prilikom "najuticajnijom Arapkinjom na svetu".

 

Asma al Asad, žena Bašara al Asada, prilikom susreta s kraljicom Elizabetom IIfoto: EPA PHOTO WPA ROTA/KIRSTY WIGGLESWORTH/ms

Strani mediji su je veličali i obožavali, dobro je poznat Asmin intervju za Vogue 2010, u kom ju je autor nazvao "najmagnetičnijom prvom damom". Pisalo se pohvalno o stilu, obrazovanju, harizmi i posvećenosti gospođe Al Asad, a članak je naslovljen – "Ruža u pustinji".


Pad popularnosti Asme al Asad


Ipak, već naredne godine su počele promene zbog kojih Asadovi nisu više bili omiljeni na Zapadu, pa se glavna urednica magazina Vogue Ana Vintur javno odrekla članka, koji je obrisan s portala.

Nakon što je u Siriji izbila pobuna na proleće 2011, Al Asadovi više nisu bili cenjeni i dragi gosti u mnogim zemljama sveta. Ipak, mnogi su verovali da Asma nije toliko upućena u ono što radi režim, pa su i zapadni mediji pisali da prva dama Sirije nije svesna detalja Bašarovog političkog delovanja.

 

Asma i Bašar al Asad u braku su 24 godinefoto: EPA-EFE/HARISH TIYAGI

Drugi su pak verovali da je ona i te kako u toku sa svime, pa su supruge nemačkog i britanskog ambasadora u UN uskoro su snimile video kojim su je pozvale da "zaustavi krvoproliće" i poručile joj da "ne može da se krije iza supruga".


U članku pod naslovom "Asadovi u ratu: Ubijanje i šoping" londonski Guardian je u martu 2012. godine objavio prepisku supružnika Al Asad u kojoj je Asma navodno podržala odluku o bombardovanju grada Homsa na zapadu Sirije u kojem su, pored ostalih brojnih civilnih žrtava, poginula i dvojihca stranih novinara – Francuz Remi Ošlik i Amerikanka Meri Kolvin.


Prvi put se zvanično obratila skoro godinu dana posle prvih ozbiljnijih protesta, a u februaru 2012. godine je poslala listu The Times da podržava svog muža.

 

Asma al Asad, žena Bašara al Asadafoto: EPA/YOUSSEF BADAWI

Građanski rat u Siriji nastavio je da besni, a Asma je sve vreme ostala uz svog supruga.


Ako budemo jaki zajedno, prevazići ćemo ovo zajedno... Volim te – napisala je ona Bašaru u jednom mejlu koji je dospeo do javnosti.

 

Pomenuta prepiska privukla je pažnju i zbog izliva ljubavi kontroverznog para. Bašar je jednom prilikom svojoj supruzi poslao crtež crvenog i ružičastog srca, a ona njemu kratku pesmu. Njihove poruke prepune su ljubavi, romantike, strasti i flerta, a interesantno je da je Asma u jednom i-mejlu koji je poslala prijateljici napisala da je ona "pravi diktator" u svojoj vezi.

U martu 2012. Evropska unija je zamrznula Asminu imovinu i zabranila ulazak njoj i ostalim članovima uže porodice Asad. Ipak, ona još uvek može da uđe u Veliku Britaniju, čija je državljanka.

 


Asma je danas u Rusiji, a pre nekoliko godina je pričala da je od jedne zemlje dobila ponudu za azil, koju je odbila. Nije otkrila koja je država u pitanju, ali je istkala da je Sirija jedino mesto na kom želi da bude.


Ne vidim sebe nigde drugde osim u Siriji. Ponuđeno mi je da napustim zemlju, da pobegnem. Ponuda koju sam dobila uključivala je i finansijsku sigurnost, a pre svega sigurnost za moju decu. Međutim, odlučila sam da ostanem – rekla je ona nakon osam godina tišine i izolacije.

 

Mond je 2020. pisao da je Asma al Asad izgradila sopstvenu mrežu korupcije i političkog uticaja, a obaveštajni krugovi u Vašingtonu označili su je kao jednog "najgorih ratnih profitera".

 

Asma al Asad, žena Bašara al Asadafoto: EPA/YOUSSEF BADAWI

Bolest žene Bašara al Asada


Asma je 2018. saopštila da je započela lečenje, nakon što joj je otkriven rak dojke, koji je bio u ranoj vazi. Skoro u dan jednu godinu kasnije izjavila je da se u potpunosti oporavila i da više nema karcinom.


Nakon što se izlečila, gostovala je u jednoj televizijskoj emisiji, sedeći ispred natpisa "Putovanje jednog života". Navodno se u, kako su zapadni mediji pisali, "zemlji bez bolnica i lekova" lečila u Vojnoj bolici u Damasku, koja je inače rezervisana za pripadnike oružanih snaga.


Rak je test. Naš život se sastoji od niza testova – rekla je tada. – U porodici uvek mora da postoji dijalog, a ne samo kada je nekom nešto potrebno. Kod nas je tako bilo kada je počeo rat. Mnoga deca su postavljala pitanja, moja takođe. Slušali smo ih i razgovarali o svemu, ma kako teške i složene bile teme.

 

Asma al Asad po drugi put se leči od rakafoto: LOUAI BESHARA / AFP / Profimedia

U maju 2024, Predsedništvo je izdalo saopštenje za javnost u kom je objašnjeno da prva dama ima akutnu mijelocitnu leukemiju, koja je otkrivena posle "više simptoma i kliničkih znakova".

 

Gospođa Al Asad se odmah izolovala i posvetila lečenju, a nije poznato u kakvom je trenutno stanju.

 

BONUS VIDEO
Prošlogodišnja analiza odnosa Izraela i Sirije