obratite pažnju

Najvažniji običaj na dan Svetog Artemija: Vernici kažu da će svakoga ko ga preskoči stići gnev sveca

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave Svetog velikomučenika Artemija Antiohijskog, koji je stradao zbog vere u Hrista.

Detalj u srpskoj pravoslavnoj crkvifoto: Shutterstock / TsElena

Sveti velikomučenik Artemije Atniohijski živeo je u 4. veku, a u mladosti je bio upravnik imovine cara Konstancija.


Primio je hrišćanstvo pod uticajem cara Konstantina Velikog, a posle njegove smrti bio u službi carevog sina Konstancija. Međutim, pošto je i on umro, na presto je došao Julijan Odstupnik, koji je progonio hrišćane.


Artemije je ukazao Julijanu poštovanje kao novom caru, odneo mu poklone i pridružio se sa svojom vojskom u Antiohiji, a potom gledao kako muče ispovednike Evgenija i Makarija. Dok je posmatrao mučenje i slušao kako car Julijan govori o  Isusu Hristu, Artemije ga je pitao zašto postupa nečovečno i rekao da su "Hristova jačina i sila nepobedive i nesavladljive".

 

Ikona Sv. Artemijafoto: Roman Z/Wikimedia Commons

Kada je to čuo, car je, prema predanju, predao Artemija mučiteljima i utamničio. On je potom 362. prorekao da će Julijan ubrzo umreti, pa je car naredio da se Artemiju mačem odseče glava, a onda je i sam poginuo 363. godine, ostvarivši proročanstvo.


Sveti Artemije kod Srba


Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici slave Artemija 20. oktobra po julijanskom, odnosno 2. novembra po gregorijanskom kalendaru.


Najpoznatije verovanje koje se vezuje za ovaj praznik jeste da onoga s kim su u svađi vernici treba da pozovu i pomire se kako bi izbegli gnev Sv. Artemija Antiohijskog.

 

BONUS VIDEO

Nauči da praviš slavski kolač kao pravi profesionalac