Jedan od nezaobilaznih grčkih običaja u vreme obeležavanja praznika je čuveni cureki hleb, slatka pogača jedinstvenog ukusa
Grci, kao jedan od najstarijih balkanskih naroda, koji je rano primio hrišćanstvo, ima niz interesantnih običaja u vreme najvećih hrišćanskih praznika.
Izuzetak nije ni Uskrs, pa se u susret ovom prazniku neguje mnogo tradicija, a jedna od najpoznatijih je priprema tzv. cureki hleba (τσουρέκι) na Veliki četvrtak, kojim se sećamo jednog od najvažnijih dana u Hristovom životu.
Šta je cureki hleb?
Cureki je tradicionalni slatki hleb sa kvascem, koji se pravi na Veliki četvrtak, a jede u nedelju, na Uskrs.
Rano ujutro, u četvrtak, žene širom grčke mese testo za cureki, a u zavisnosti od regiona on ima različite oblike, imena (kofinia, kalathakia, doksaria, avgoulas, koutsouna, kouzounakia) i dodatke. Ipak, najčešće je u obliku pletenice, ponekad spojene u venac, nazvan cureki i ima izrazitu aromu mahlepija, bliskoistočnog aromatičnog začina od semenki divlje trešnje.
Zahvaljujući mahlepiju, koji je ušao u evropsku kuhinju i može se naći i u domaćim prodavnicama, ima božanstven i jedinstven ukus po kom je cureki hleb prepoznatljiv.
Cureki se, inače, u Grčkoj može kupiti cele godine, iako se tradicionalno vezuje za Veliki četvrtak i Uskrs.
Uskršnji cureki hleb
Sastojci:
250 ml mleka
75 grama putera
650 grama brašna
1 kašičica soli
rendana kora jedne pomorandže
1 kesica suvog kvasca
170 grama šećera
120 ml soka od pomorandže
3 jajeta
2 kašičice mahlepija
Za glazuru:
- 1 žumance
- 1 kašika mleka
- bademi u listićima i/li susam
Priprema
- Zagrejte mleko na tihoj vatri, pa u njega umešajte puter i mešajte dok se ne otopi, pa sklonite sa strane da se hladi.
- U većoj činiji pomešajte malo mlakog mleka i suvi kvasac, dobro razmutite, pa dodajte kašičicu šećera i trunku brašna. Ostavite na 10 minuta da se kvasac aktivira.
- Potom dodajte 100 grama brašna, so i koricu pomorandže i dobro promešajte.
- Sipajte u to ohlađenu mešavinu mleka i putera i mešajte varjačom dok ne dobijete smesu koja liči na gusto testo.
- Pokrijte čistom krpom i ostavite da odstoji pola sata.
- Za to vreme, smesa će se udvostručiti. Probušite nadošlo testo, dodajte preostalo brašno, sok od pomorandže, šećer, mahlepi i jaja, pa mešajte dok se ne formira mekano testo.
- Ako vam se učini da je lepljivo, dodajte još brašna, ali pazite da ne preterate. Testo treba da bude elastično i mekano.
- Potom prebacite u podmazan pleh za pečenje i nauljite gornji deo testa, pa prekrijte providnom folijom i krpom i ostavite da odstoji još sat vremena ili dok se ne udvostruči.
- Zatim izvadite i podelite smesu na dva dela. Jedan deo od te polovine podelite na tri trake, pa od njih napravite pletenicu, pa pritisnite krajeve prstima da se zalepe. Isto ponovite s drugom polovinom.
- U nekim sredinama se ove dve pletenice spoje i peku kao pogača ili venac, a ponegde kao odvojeni hlebići.
- Nakon toga, premažite glazurom i pospite listićima badema ili susamom.
- Pecite u rerni prethodno zagrejanoj na 180 stepeni dok ne porumene fino, pa ostavite da se ohladi u otvorenoj rerni.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Običaji koji se vezuju za Uskrs