mnogi ovo ne znaju

Obično na ovo zaboravimo, a treba nam — sekunda: Zbog ove GREŠKE prilikom stavljanja veša stradaju i odeća i mašina

Kada pakujemo veš u mašinu, potrebno je da uradimo jednu stvar, na koju gotovo svi zaboravljamo.

Šta obavezno treba uraditi tokom stavljanja veša u mašinu?foto: Dean Drobot/Shutterstock

Pranje veša mnogima je omiljeni kućni posao. Miris svežine i dodir čiste tkanine glavni su razlozi zbog kojih volimo da peremo veš, pa obično tom zadatku pristupamo s puno pažnje, a svako ima neki svoj način.

 

Neki, na primer, koriste tečni deterdžent, a neki kapsule za pranje. Oni koji vole prirodno, u mašinu dodaju sirće kako bi postigli dodatnu moć dezinfekcije. Veš razdvajamo po boji, proveravamo etiketu kako bismo bili sigurni da ga peremo na odgovarajućoj temperaturi, a nešto kvalitetnije komade nosimo na hemijsko čišćenje kako ih ne bismo oštetili...

 

Međutim, mnogima se ipak potkrade česta greška zbog koje čisti veš iz mašine izvlačimo s malim rupicama ili sličnim oštećenjima.

 

Glavni neprijatelj osetljive tkanine u tom slučaju je rajsfersluš.

 

Ako pre pranja ne zakopčamo rajsferšlus, njegove oštre ivice bi mogle oštetiti drugu odeću, odnosno, uzrokuju male rupice za koje obično krivimo moljce. Dakle, bez obzira imate li rajsferšlus na pantalonama, majicama ili jaknama, zakopčajte ga pre nego što ga stavite u mašinu, savetuju stručnjaci.

 

Jedan potez tokom pakovanja veša u mainu čuva i odeću i mašinufoto: New Africa/Shutterstock

Za dodatnu sigurnost trebalo bi koristiti zihernadlu. Gurnite je kroz rupu u metalnom držaču rajsferšlusa, zatim je provucite kroz tkaninu i zatvorite. Na taj ćete način izbeći otvaranje tokom pranja i eventualno oštećenje druge odeće.

 

Rajsferšlusi takođe mogu izgrebati vrata mašine s unutrašnje strane, pa njegovim zatvaranjem čuvate i mašinu. Ovo pravilo odnosi se na sve komade koji sadrže kopče ili kukice – poput grudnjaka, piše Zadovoljna.hr.

 

Bonus video

Kako da operete dečje kroks papuče