uzroci su razni

NIJE uvek bezazleno: Šta izaziva akne na zadnjici i kako ih se rešiti?

Kao i svi ostali delovi tela, ni stražnjica nije imuna na pojavu akni, ali kod nekih ljudi se one u ovoj regiji javljaju češće i u većem broju. Zbog čega je tako i šta možete da uradite da promenite to?

foto: Guidemiu/Shutterstock

Bubuljice na zadnjici imaju pripadnici oba pola i u manje-više svim životnim dobima nakon ulaska u pubertet, ali u nekim slučajevima one se pojavljuju češće, u većoj meri, mogu da budu izraženo crvene, pa čak i da svrbe ili bole.
Neki od uzroka za pojavu ovakvih akni su:

 

  • Začepljene pore


Kao i većina bubuljica, i one na stražnjici mogu da budu posledica zapušenja pora na koži, a one su kao i najobičnija akna na nosu ili obrazu ― acne vulgaris, odnosno hronična upalna bolest kože.


Počnite pažljivijom negom ovog dela tela i primenjujte kvalitetnije proizvode za negu kože i pranje, a ako primetite da je problem uporan, obatite se lekaru za savet i pomoć.

 

  • Folikulitis


Najčešći uzrok crvenih i upaljenih bubuljica je folikulitis, infektivno zapaljenje folikula dlake. Ono može da se javi u svakom folikulu dlake, pa čak i na glavi, ali se najčešće folikulitis dešava u predelu butina, pazuha, zadnjice i prepona, tj. tamo gde je učestalo trenje.


 Najpre se pojavljuju čvorići crvene boje s belim ili žutim gnojnim sadržajem,  dok je okolna koža otečena i crvena, a sve prati izražen svrab, nakon kog sledi bol. Obično folikulitis izazivaju bakterije iz roda Staphylococcus, gljivice i neki virusi, a dodatnu iritaciju izazivaju znoj i trenje, zbog kojih se preporučuje nošenje prirodnih materijala.


Ako primetite ovakvu promenu, obavezno se javite lekaru.

 

  • Keratosis pilaris 


Ako se umesto crvene i upaljene kože javljaju grube izbočinice, one mogu da budu rezultate prekomerne proizvodnje keratina koji blokira folikule dlake. Tada dolazi do razvoja minijaturnih gnojnica, a koža je grublja i neravna dodir, zbog čega je ovo stanja nazvano u narodu "guščija koža".


Ovo stanje često je kod mlađih osoba, a prvi simptomi se obično javljaju još u detinjstvu.


Tačan uzrok keratosisa pilarisa nije poznat, ali nije zanemarljiv genetski faktor. Ne postoji pouzdan način da ga otklonite, ali uz adekvatnu negu može značajno da se ublaži.

 

foto: Shutterstock
  • Čir (apsces kože)


Ako imate veliku i bolnu bubuljicu ili grupu takvih promena, moguće je da u pitanju i gnojni čir na koži, poznat i kao apsces kože.


Oni mogu da se jave kad se inficira folikul dlake, a najčešći izazivač je Staphylococcus, mada nije isključeno ni da su do njih doveli Streptococcus ili Pseudomonas. Obično je ovakva masa bolna i topla.


U nekim slučajevima, čir može spontano da pukne i da se isprazni, ali u velikom broju slučajeva je potrebna medicinska pomoć. Ukoliko se infekcija proširi u dublje tkivo, možete dobiti simptome infekcije poput povišene telesne temperature.


Kako rešiti problem?


Ako nisu sve bubuljice akne u pravom smislu, uglavnom mogu da se tretiraju proizvodima kojima se one tretiraju. Od pomoći će biti proizvodi poput benzoil-peroksida, u gelu, losionu ili kremi, koji deluju kao hemijski piling kože, odnosno rastvaraju nečistoće nakupljene u porama.


Međutim, ako primetite da je vaš problem ozbiljniji od obične bubuljice i osećate neke od pomenutih simptoma poput bola, izražene nelagode, povišene temperature i sl, obavezno se obratite lekaru kako biste dobili najbolju moguću negu i zaštitili se od infekcije ili je adekvatno lečili.