Vanserijski dizajner iza sebe je ostavio neprocenjivu imperiju, čoveka koji je "Dior" spasio propasti, ali i modna pravila kojih se i danas pridržavaju dame od stila.
Jedan od najslavnijih modnih kreatora prošlog veka Kristijan Dior svojom nesvakidašnjom darovitošću uspeo da napravi imperiju i svoj brend uvrsti u "elitističke tvorevine".
Na današnji dan 1957. godine napustio nas je čuveni francuz koji je svojim stavovima, futurističkim mislima i kreativnošću pomerao granice modne industrije.
Kristijan je rođen davne 1905. godine u Normandiji, gradiću Grandvil u buržujskoj porodici koja se bavila trgovinom robe. S obzirom na to da se Dior odmalena izdvajao od svoje generacije i braće kako po načinu poimanja sveta i realnosti, tako i vokabularu roditelju su želeli da postane vrsni diplomata, te 1920. godine upisuje školu političkih nauka na kojoj je diplomu stekao nakon pet godina.
Umetnička i sofisticirana crta koju je godinama negovao izašla je na površinu, te Kristijan odlučuje da otvori malenu umetničku galeriju koje je bila kratkog daha s obzirom na to da se njegova porodica našla u veoma teškoj finansijskog situaciji.
Iako je bio veoma razočaran spletom životnih okolnosti, nije odustao od želje da se bavi modom i umetnošću, te pronalazi poslove koji su bili u dodiru za tada eminentnih dizajnerima širom Francuske.
Poznanstvo sa tekstilnim magom Marselom Bosakom donelo mu je vidljivi prosperitet, a nakon 1946. godine otvara svoju prvu modnu kuću.
Sve svoje nade, potencijale, borbenost i kreativnost uložio je u sopstveni biznis, a to tada neviđenje tekstilne transformacije pronašle su put do publike, te nakon 12 godina požrtvovanog rada Dior posao širi na čak 15 susednih država.
Ovaj brend imao je preko 2000 zaposlenjih ljudi, a postao je prepoznatljiv pod terminu "New look" koji je uveo 1947. godine.
Kristijan je oduvek imao zamisao da pripadnice nežnijeg pola treba da budu prave dame, a to mogu postati samo one koje neguju ženstvenost kako načinom izražavanja, kretanja i ponašanja, tako i stilom odevanja.
Modna kuća "Dior" postala prepoznatljiva po krojevima uzanih ramena, naglašenih grudi, suženih pojaseva, širokih suknji i prefinjenih materijala.
Upravo ova transformišuća elegancije pomogla je da Pariz postane prestonica mode i dešavanja.
Iako sa porodicom neretko nije bio u skladnim odnosima, majčinsku figuru smatrao je sinonimom za ženstvenost i sofisticiranost, te mu je neretko bila muza.
Nakon smrti iz testamenta izopštio je svog rođenog brata Rejmodna Diora, kao i njegovu naslednocu s obzirom na to da nikada nisu prihvatili njegov slobodni um, seksualnost i način života.
Kako impozantna modna imperije ne bi doživela propast, Kristijanov asistenst Iv Sen Loren uzeo je "Dior" pod svoju palicu i spasio je sigurne propasti.
Danas je ovaj brend sinonim za visoku modu, aposlutnu ekstravaganciju i prestiž.