Kako nas društvo i kultura uči, ljudi treba da su monogamni, ali u klinč sa ovim načinom života ulaze one kulture koje poznaju različite oblike veza
Nedavno su ogroman skandal u Britaniji izazvala fotografije na kojima pevačica Rita Ora razmenjuje nežnosti sa svojim dečkom režiserom Taikom Vaititijem i glumicom Tesom Tompson. Rita je mudro ćutala i nije komentarisala ništa, a mediji su je proglasili poliamornom. Šta to tačno znači?
U našem društvu veze su ekskluzivne te ćete tako, ukoliko ste u vezi i stupite u još jednu, najverovatnije vrlo brzo ostati ili sami ili sa "samo" jednom osobom.
Ipak, kako se vremena menjaju i ljudske slobode rastu,i tu nešto promenilo: pojavila se poliamorija, koja označava višeljublje i koja može (a ne mora) da označava intimne odnose s više od jedne osobe. Jedina razlika između ovog fenomena i poligamije jeste što ovaj odnos ne uključuje ili ne mora uključivati brak s drugom osobom.
Odnosi s drugim partnerima nisu hijerarhijski uređeni, da jedna osoba ima primat u odnosu na druge, nego je jednakost emocija karakteristična za ovaj fenomen.
Interesantan je i pogled na ljubormoru, koji je vrlo specifičan za poliamorične odnose. Veze sa drugim ljudima svojih partnera ili partnerki oni doživljavaju kao "viševernost" i, štaviše, osećaju zadovoljstvo povodom toga.
Šta vi mislite o poliamoriji?