Neke od njih uspevaju da se prilagode nižim temperaturama, dok je druge potrebno posebno zbrinuti tokom zime i jeseni
Leto je već iza nas, tako da su visoke temperature spakovale kofere i odlaze, te svoje mesto ustupaju hladnijem vremenu. Tako se svi prilagođavaju ovoj promeni, te i ljubitelji cveća svoje biljke polako navikavaju na novo godišnje doba.
Ovo je pet trikova koji će vam pomoći da savršeno zbrinete biljke tokom zime:
1. Smestite ih u odgovarajući prostor
Kada dođu hladniji dani, potrebno je da cveće koje držite na terasi ili u dvorištu smestite u zatvoreni prostor kako bi prezimeli. Posebnu pažnju treba posvetiti palmi, fikusu i draceni.
Sobne biljke obavezno stavite kraj prozora i udaljite od izvora toplote, ali ih prilikom raspoređivanja stavite tako da imaju dovoljno prostora za rast. Takođe, uklonite opalo lišće i prebrišite prašinu.
2. Ne ostavljajte sukulente na niskim temperaturama
Ne bi trebalo da jutarnje mrazeve provode napolju, nego ih je potrebno skloniti u garažu, zastakljunu terasu i sl. Obratite pažnju i na to da ne budu direktno na betonu, nego ih je potrebno izdignuti i na taj način zaštititi od hladnoće.
3. Obratite pažnju na zalivanje
Kada počne jesen, biljke ulaze u fazu mirovanja i tako je fotosinteza smanjena, te im je zbog toga potrebno manje vode, mada, zalivanje biljaka zavisi od i vrsta. Neke je potrebno više zalivati, nekima je potrebno otkloniti višak vode, neke zalivati vodom u kojoj su kuvana jaja - zbog minerala, a neke i zalivati blago zašećerenom vodom ukoliko počnu da venu.
4. Pravilno prehranjujte biljake
Isključivo ih prehranjujte početkom jeseni. Kada budete kupovali preparate, neka koncentracija azota bude manja, a fosfata i kalijuma veća, iako je najbolje da upotrebite organske preparate sa ekstratom algi i aminokiselina.
5. Nemojte ih presađivati tokom jeseni
Baš ukoliko je neophodno presaditi ih, obavezno koristite novu zemlju i veću saksiju u kojoj ona nije boravila, jer tokom jeseni one žele da miruju.