mislite na vreme

Postoje hrana i lekovi koje treba da zaobiđete U ŠIROKOM LUKU: Evo kako sprečiti i lečiti stomačni virus

0
Jeste li primetili da se proteklih sedmica mnogi žale na stomačni virus? Pročitajte ove savete i sačuvajte zdravlje u zimskim mesecima koji su pred nama...

 

foto: Profimedia

Ovi virusi se prenose zaraženom hranom i pićem, nečistim rukama i fekooralno (preko stolice i ispovraćanog sadržaja zaraženog), a protiv njih nema leka. Za one koji misle da su posle preležane viroze otporni na ove viruse, nažalost, nema dobrih vesti, jer taj imunitet traje svega nekoliko meseci, pa je moguće da se viroza ponovo pojavi za 4-5 meseci. Zato se onima koji su mu skloni preporučuje da redovno peru ruke, da paze šta jedu i da hrana bude termički obrađena. Naravno, na prvom mestu savetujem da se klone zaraženih, ako je to ikako moguće.

Leče dušu i telo: 6 namirnica koje leče svaku prehladu

 

Zabranjeni lekovi

 Lekovi koji sprečavaju bolove (analgetici) i proliv (antidijaroici) u slučajevima stomačnih viroza ne smeju da se uzimaju. Analgetici se zabranjuju jer mogu da "maskiraju" primarnu hiruršku bolest kao što su upala slepog creva ili pucanje žučne kese, a antidijaroici jer povećavaju vreme zadržavanja virusa u želucu i crevima što im omogoćuva i duže delovanje", naglašava dr Mandrapa.

Hipovolemijski šok

 

Dehidracija može da bude toliko jaka da oboleli ne može da ustane iz kreveta (pada krvni pritisak zbog gubitka elektrolita), oseća obamrlost i drhtavicu, što može da izazove hipovolemijski šok.

To se najčešće događa ako pacijent ima jake i česte prolive (7-8 puta), pa u stolici mogu da se nađu i tragovi sluzi i krvi. Na hipovolemijski šok ukazuju i pad arterijskog pritiska (ne može da se izmeri), neopipljiv puls, ubrzan rad srca, temperatura ispod pazuha se spusti na oko 30, a na rektumu je 40 stepeni! U takvim situacijama najbolje je pozvati hitnu pomoć.

 

( Izvor: Bilje i Zdravlje (Jelena Matijević) )
makonda-tracker