prevencija

SVE VIŠE ŽENA SE ŽALI NA SIMPTOME: Ovih 7 stavki treba znati o gljivičnoj upali!

0

Tri od četiri žene barem jedanput se susretnu s dijagnozom gljivične upale

 

foto: Profimedia

 

3. Nije hronična upala


Čak 67 posto žena misli da se gljivična upala nikada ne može u potpunosti izlečiti. Na sreću, to je vrlo retko i samo kod ljudi s oštećenim imunitetom, na dugotrajnoj kortikosteroidnoj ili imunosupresivnoj terapiji, ističe ginekolog Harni.

 

Potrebno je uzeti odgovarajući lek, čekati celu nedelju jer je toliko dugo potrebno za lečenje gljivične infekcije, čak i ako samo trebate lečiti samo jedan simptom - a onda ste je se rešili zauvek.

 

4. Nakon porođaja veći je rizik za gljivične upale


Veća je verovatnost da ćete dobiti gljivičnu upalu nakon što rodite. Ustvari, mnoge žene prvu upalu dobiju u trudnoći ili nakon porođaja zbog hormonske promene. Hormon prolaktin, koji pomaže u proizvodnji mleka i pomaže kod dojenja, potiče druge hormone, a to može uzrokovati pH-neravnotežu.

 

5. Samo zato što nemate sve simptome, to ne znači da gljivice nisu prisutne


Nažalost  svaka žena ne doživljava odmah uobičajene simptome poput svrabeža, peckanja ili iscedaka. Odsutnost simptoma najčešće govori samo o kolonizaciji, tj. prisutnosti gljivica na nekom mestu, ali ne i infekciji. Infekcija je uvek praćena simptomima (jer infekcija znači da je pokrenut upalni odgovor organizma, pa se odmah javljaju crvenilo i nelagoda), ističe Harni.

 

foto: Profimedia

6. Previše šećera može povećati rizik


Gljivica se hrani šećerom, a ako jedemo previše šećera, to može povećati mere za razvoj upale.

 

Ako vam se čini kao da stalno imate problema s gljivičnom upalom, možda je vrieme da promenite režim ishrane i preskočite slatkiše.

 

7. Gljivičnu upalu možete preneti na partnera


Vaš partner može dobiti upalu od vas. Iako se ta upala ne smatra spolno prenosivom bolešću, nezaštićeni seks, ako imate problema s infekcijom, može dovesti do svrbeža i osipa na muškom spolnom organu. No to ne mora uvek biti slučaj, napominje doktorika Harni.

 

foto: Profimedia

 

makonda-tracker