Mnoge žene želele bi da nastave da vode ljubav i tokom trudnoće, ali su često u nedoumici da li je to bezbedno, može li naškoditi bebi ili ugroziti dalji tok trudnoće. Ukoliko trudnoća napreduje normalno i ne može se klasifikovati kao visoko rizična, seks je dozvoljen. Kod određenog broja žena, simptomi rane trudnoće kao što su jutarnje mučnine, umor, otečene i bolne grudi umanjuju seksualnu želju tokom prvog trimestra. U drugom trimestru povećan protok krvi kroz polne organe i grudi kao i visoke vrednosti hormona mogu dovesti do porasta libida kod trudnice da bi u trećem trimestru ponovo došlo do pada interesovanja, najčešće zbog porasta telesne težine, bolova u leđima i drugih simptoma koji prate pripremu organizma žene za porođaj.
Ono što mnoge parove najčešće plaši jeste da li seks tokom trudnoće može dovesti do pobačaja, prevremenog porođaja ili povrediti bebu.
ZAŠTITA BEBE
Beba je potpuno zastićena iza grlića, pliva u plodovoj vodi u telu materice i ne može da bude povređena prilikom odnosa. Nakon odnosa moguća je pojava tačkastkog krvarenja ili grčeva u stomaku što je posledica izlivanja semene tečnosti i dejstva prostaglandina koji se u njoj nalaze. Zbog toga se ponekad tokom odnosa savetuje korišćenje prezervativa. Ukoliko se krvarenje produži ili postane obilnije ili grčevi pređu u jake bolove, potrebno je odmah se javiti svom lekaru. Osim prostaglandina, orgazam žene može izazvati blage kontrakcije materice međutim one su potpuno drugačije od onih koje se osećaju tokom porođaja. Kod normalne trudnoće orgazam žene u načelu ne povećava rizik od prevremenog porođaja.
KADA NIJE PREPORUČENO
U današnje vreme ima sve više parova koji ostvaruju trudnoću pomoću IVF postupka (in vitro fetrilizacije) i u tom slučaju seks se ne preporučuje dve tri nedelje nakon embriotransfera, a najčešće i do ultrazvučne potvrde vitalnosti ploda.
KADA NIJE DOZVOLJENO
Stanja u kojima lekar savetuje potpuni prestanak seksualnih odnosa su sledeća:
- rizik od pobačaja ili prevremenog porođaja;
- krvarenje i postojanje retroplacentnog hematoma;
- skraćen (inkompetentan) grlić;
- posteljica koja delimično ili potpuno prekriva otvor grlića (placenta praevia);
- prsnuće vodenjaka.
U situacijama kada je seks zabranjen ili neprivlačan, može se zameniti nežnostima, poljupcima ili laganom masažom. S obzirom na to da je svaka trudnoća specifična i posebna, odluku o seksu tokom njenog trajanja treba doneti u dogovoru sa partnerom i prema potrebama same trudnice jer seks tokom trudnoće ponajviše ima za cilj da poveća bliskost i poverenje među partnerima. Naravno za svaku dalju nedoumicu i specifičan problem neophodno je konsultovati se sa svojim ginekologom.
Dr Milan Brakus
Spec. ginekologije i akušerstva