BACITE SE NA KAUČ

DOBRO JE ZA ZDRAVLJE: Ako vam je potreban izgovor za POPODNEVNU DREMKU, sada ga imate

0

Nema ničeg boljeg što možete da uradite za svoj organizam

foto: Profimedia
foto: Profimedia

Dobre vesti za ljubitelje poslepodnevnog spavanja. Po podacima iznetim na godišnjoj konferenciji Evropskog kardiološkog društva održanoj u Londonu, ono se povezuje sa sniženim krvnim pritiskom i uteče na smanjenje rizika od srčanog udara i ostalih kardiovaskularnih bolesti, prenosi portal IFLScience.

 

U studiji je ispitano gotovo 400 muškaraca i žena srednjih godina s hipertenzijom, stanjem za vreme kojeg je krvni pritisak neprestano neuobičajeno visok.

 

Istraživanje je pokazalo da je kod osoba koje imaju običaj poslepodne da odspavaju, 24-satni gornji krvni pritisak prosečno bio za pet odsto niži u poređenju s pacijentima koji nisu spavali posle podne.

 

I premda se ta razlika na prvi pogled čini malenom, voditelj studije Manolis Kalistratos je na konferenciji za novinare rekao da čak i "sniženje pritiska od 2 mm Hg smanjuje rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti za 10 odsto".

 

foto: Profimedia

 

Ustanovljeno je da popodnevno spavanje smanjuje gornji krvni pritisak za 3 mm Hg po svakome satu spavanja, što je prosečno 5 mm Hg tokom popodnevnoga sna, a za poređenje, mala doza antihipertenzivnih lekova gornji krvni pritisak smanjuje za 5 do 7 mm Hg.

 

Još jedan podatak koji ide u prilog onima koji posle podne vole da dremnu - studija je pokazala da je duži san povezan s većim sniženjem krvnoga pritiska. Utvrđeno je da jedan sat sna daje najbolje rezultate.

 

Kalistratos je primetio i nekoliko ograničenja studije kojima bi se trebali 'pozabaviti' oni koji će u budućnosti sprovoditi istraživanja u ovoj oblasti.

 

- Nažalost, posle podnevno spavanje je navika koja danas predstavlja privilegiju za veliki broj ljudi koji svakodnevno rade od devet do pet ili kasnije, a i dnevna rutina je intenzivnija - kazao je Kalistratos.

 

 

makonda-tracker