Šima Niaravani i Gelert Tamas biće gosti dvodnevne konferencije pod nazivom Zeitgeister – Prošlost, sadašnjost i budućnost, koja predstavlja svečanu završnicu obeležavanja stogodišnjice diplomatskih odnosa Švedske i Srbije.
Oni će u ponedeljak 4. decembra i u utorak 5. decembra od 19 sati u Jugoslovenskoj kinoteci (Uzun Mirkova 1) u dinamičnoj seriji razgovora suočiti sa Dubravkom Stojanović, Biljanom Srbljanović, NJ.E. Janom Lundinom, ambasadorom Švedske, Vesnom Maldaner i Filipom Balunovićem. Debate će moderirati glumica Bojana Maljević i istoričarka Olga Manojlović Pintar.
Namera konferencije ZEITGEISTER (nem. Duhovi vremena) jeste da rasvetli različite aspekte prošlosti, sadašnjosti a na kraju i budućnosti kroz dekonstrukciju i dubinsku analizu političkih, ekonomskih, kulturnih i istorijskih veza između Švedske i Srbije. Kroz tri debatna kruga, posvećena slavnoj ili manje slavnoj prošlosti, sadašnjosti koju delimo i budućnosti koja nas čeka, namera nam je da istražimo sličnosti i razlike koje između naše dve zemlje postoje.
ZEITGEISTER je samo jedan u seriji događaja koje Ambasada Švedske organizuje u okviru programa Švedskosrpski 100 a u saradnji s Udruženjem KROKODIL, Kreativnim mentorstvom, KC Gradom i Jugoslovenskom kinotekom. Cilj programa Švedskosrpski 100 jeste osvetljavanje tema koje svi na ovaj ili onaj način prepoznajemo ali i produbljavanje razumevanja između dve zemlje kroz dijalog i debatu, što je umeće kojim se Šveđani izuzetno ponose.
Šima Niaravani je švedska glumica i spisateljica. Debitovala je sa devetnaest godina, u monodrami izvedenoj u Švedskom narodnom pozorištu, koju je napisala, režirala i u njoj igrala. Od tada je glumila u više od četrdeset filmova, TV serija i pozorišnih komada, za koje je dobila mnoštvo nagrada, kao što je Švedska nagrada za komediju, Počasna nagrada grada Stokholma itd.
Rođena 1985, Niaravani je izbegla iz Irana tokom rata između Irana i Iraka, kad je imala četiri godine, i godinu dana je sa ocem živela skrivajući se u glavnom gradu, Teheranu. Postala je poznata po pisanju i javnom govoru o društvenim temama. Godine 2016. učestvovala je na sastanku UN-a u Parizu – COP 21, i javno je kritikovala švedskog premijera, za kog je inače glasala, jer nije vešt pripovedač.
Trenutno piše svoj prvi igrani film i snima TV seriju, nastavljajući sa tematizobanjem društvenih struktura u Švedskoj i ostatku Evrope.
Gelert Tamas je švedski pisac, novinar i reditelj dokumentarnih filmova. Njegove čitane knjige, novinski članci i filmovi su predmet diskusije i u Švedskoj i u inostranstvu. Tamasova nagrađivana dokumentaristička knjiga o rasizmu i ksenofobiji u Švedskoj na početku 1990-ih, Lasermannen, jedna je od najprodavanijih esejističkih knjiga u Švedskoj ikada, a prevedena je na više od deset jezika. Njegov poslednji dokumentarni film, Taikon 2015, oslikava život švedske aktivistkinje za ljudska prava i prava Roma – Katarine Taikon, a poslednji roman ”Swedish hatred” istražuje odnos između krajnje desnice i militantnog islamizma u Švedskoj. Za svoje novinarske članke, knjige i dokumentarce, Tamas je dobio čitav niz nagrada, kako u Švedskoj, tako i širom sveta.