šta bi moglo da bude?

Sve oči javnosti uprte u kralja Čarlsa! Telohranitelj je stalno uz njega, a jedan detalj izaziva kontroverze

0

Tokom posete Italiji Čarls nije pokazao naklonost Kamili, ali nije samo to izazvalo čuđenje u janvosti 

KRALJ ČARLS ZABRINUO JAVNOST
KRALJ ČARLS ZABRINUO JAVNOST foto: Domenico Cippitelli / LiveMedia / imago stock&people / Profimedia

Prilikom nedavnog javnog pojavljivanja kralja Čarlsa III mnogi su primetili da su pojačane mere obezbeđenja monarha i da je dok je izlazio iz svog vozila telohranitelj bio tik uz njega sve vreme.

 

Budući da nije uvek ovakva situacija i da se Čarls često kreće bez obezbeđenja nakon ovog pojavljivanja povela se polemika o tome da je kralju zapravo ugrožena bezbednost.

 

Kralj je izašao iz aviona ispred kraljice Kamile i odmah krenuo da pozdravi dostojanstvenike koji su ga čekali. Koliko je žurio da siđe da je potpuno smetnuo sa uma da Kamili pruži ruku i, kao mnogo puta do sada, pomogne joj da i ona bezbedno siđe.

Ovaj njegov gest mediji su odmah okarakterisali u najmanju ruku kao odstustvo vitešva, a bilo je i onih koji su pisali da je ovo direktno poniženje ženi koja ga godinama verno prati.

 

Međutim, sada se nameće pitanje da li je on zapravo iz bezbednosnih razloga gledao da što pre stigne na mesto na koje je trebalo i zbog toga nije želeo da se zadržava ni sekund duže nego što je bilo neophodno.

KRALJ ČARLS IMA POJAČANO OBEZBEĐENJE
KRALJ ČARLS IMA POJAČANO OBEZBEĐENJEfoto: EPA-EFE/TOLGA AKMEN

Na snimku se vidi kako je kralj išao napred, telohranitelj mu je brzo prišao, noseći aktovku i pozicionirajući se blizu monarha. Ovaj budni manevar pokrenuo je brojna pitanja: Šta bi moglo biti u toj aktovci? Zašto se drži tako blizu kralja? Da li je to pitanje lične bezbednosti, koja sadrži odbrambene alate ili oružje? Ili sadrži kritične dokumente i informacije bitne za kraljeve dužnosti?


Ovakva intriga oko kraljevske bezbednosti nije bez presedana. Godine 2022. pojavili su se video snimci koji su doveli do teorija zavere koje sugerišu da su neki telohranitelji kralja Čarlsa koristili lažne ruke da bi sakrili oružje ispod kaputa.

 

Ove teorije su govorile da su prave ruke stražara bile skrivene, spremne da brzo odgovore na svaku pretnju. Međutim, stručnjak za bezbednost Vil Gedes je opovrgnuo ove tvrdnje, nedvosmisleno navodeći da "oni definitivno nisu imali lažne ruke".

Uloga službenika kraljevske zaštite je složena i zahtevna. Članovi grupe za zaštitu prava (S014) su diskretno naoružani i prolaze opsežnu obuku iz vatrenog oružja, borbe bez oružja, napredne vožnje i hitne prve pomoći. Njihove odgovornosti sežu dalje od puke fizičke zaštite; oni pomno planiraju razne nepredviđene situacije, obezbeđujući bezbednost kraljevske porodice tokom javnih angažmana.

 

Prisustvo aktovke, dakle, može se pripisati nekoliko faktora. Može da sadrži opremu za hitnu medicinsku pomoć, s obzirom na važnost sposobnosti trenutnog reagovanja u slučaju zdravstvenih incidenata. Alternativno, može da sadrži komunikacione uređaje ili dokumente koji se odnose na kraljev raspored i odgovornosti. Tačan sadržaj ostaje neotkriven, što podstiče radoznalost javnosti i diskusije.

 

Bonus video:

Skandal na krunisanju kralja Čarlsa

 

makonda-tracker