Slobodan Bata Spasojević: Smeli miks starog i novog

8
Svoj novi stan modni dizajner Slobodan - Bata Spasojević uredio je kombinujući moderan nameštaj sa omiljenim starinama i tako stvorio otmeni muški kutak koji podstiče njegovu kreativnost
Slobodan Bata Spasojević
Slobodan Bata Spasojević

Dizajner Slobodan - Bata Spasojević koji se svojim radom tokom poslednje decenije izdvojio kao pravi virtuoz na domaćoj modnoj sceni, što je i potvrdio i poslednjom uspešnom revijom na beogradskom Fashion weeku, posle porodične kuće na Kosmaju, skrasio se u svom novom stanu u širem centru Beograda. U traženju idealnog životnog prostora rukovodio se osećanjima koja bi ga obuzimala kada bi kročio u neki dom, a odluku da se useli u dvosobno skrovište jedne novoizgrađene višespratnice doneo je zbog božanstvenog pogleda koji se iz njegovog stana pruža na Hram svetog Save. U želji da od površine od sedamdesetak kvadrata napravi topli kutak, u kome će moći da se relaksira i razvija svoju kreatorsku maštu, Bata se smelo upustio u šestomesečnu avanturu renoviranja tokom koje je radio kao arhitekta i dizajner, a po potrebi i kao moler i stolar.

- Budući da sam na fakultetu, pored opšte likovne kulture, učio i o mom omiljenom predmetu, istoriji dizajna, jedva sam čekao trenutak da to znanje primenim u svom domu. Kada sam prvi put došao da pogledam ovaj stan, učinilo mi se da je to fenomenalan prostor za eksperimentisanje i pokazalo se da nisam pogrešio. Automatski sam u glavi stvorio sliku kako bi to trebalo da izgleda i bio sam svestan da će, dok dođem do zamišljenog enterijera, biti potrebno puno rada. Osim divnog pogleda koji se pruža sa prozora, odgovarala mi je i kvadratura i pozicija stana. Jedino što mi je smetalo bili su pojedini zidovi koji su gušili prostor. Zato su, pri renoviranju, oni prvi stradali - priča Bata koji, pored sopstvene kolekcije, radi i liniju muških odela za Nikola’s i žensku kolekciju za modnu kuću Tifani.

Za dnevnu sobu kreator je odabrao kombinaciju bele i nekoliko tonova braon boje, a jednostavnost koju taj kolorit odaje razbio je neobičnim srebrnim komadima nameštaja. Dodatnu živost u ovu prostoriju unose upadljive umetničke slike od kojih centralno mesto na nosećem zidu zauzima Batino ulje na platnu.

- Još na akademiji voleo sam da slikam, ali zbog posla u modi nikada nisam imao dovoljno vremena da se posvetim slikarstvu. Kada sam u dnevnu sobu uneo garnituru, zid iznad nje vapio je za slikom velikih dimenzija i rešio sam da se tu nađe moja slika. Osim nje, odlučio sam da iznad komode gde stoji TV, u vidu četvorodelne kompozicije, okačim slike Milana Blanuše čiji sam veliki poštovalac. Još pre nego što sam ih stavio, zid na kome stoje samostalno sam gletovao i farbao pa je tako namerno ostavljen u tom nedovršenom izdanju.

Po ugledu na enterijere koje je još davno viđao u kolažnim magazinima, Bata je za kuhinju odabrao originalno rešenje. Umesto pločica, između kuhinjskih elemenata i radne ploče postavljeno je dugačko ogledalo.

- Iako ne zalazim često u kuhinju, bitno mi je da u njoj sve bude čisto i svetlo. Zato sam se valjda i odlučio za malo hladnije sive tonove i ogledalo, zahvaljujući kome prostor sija. Pošto je trpezarija bila trenutno rešenje, imam nameru da je zamenim nekim okruglim staklenim stolom sa jednom srebrnom stopom oko koga ću poređati stolice u različitim bojama - otkriva Bata i priznaje da je za kuvanje zadužena njegova sestra Dragana koja trenutno živi sa njim.

Umetnički duh, koji je odmalena ispoljavao u svim aktivnostima, navodio ga je da svaki deo stana pretvori u jedinstvenu priču. Tako je hodnik popunio antičkim skulpturama i starinskim lampama u zlatnim i bronzanim nijansama, a od ćoška smeštenog odmah do ulaznih vrata načinio je takozvani kutak Fride Kalo.

- Belu vitrinu, koju smo davno dobili od prijatelja, doneo sam iz roditeljskog doma na Kosmaju. To je stari komad nameštaja koji je bio odbačen kao neupotrebljiv pa sam poželeo da ga obnovim i iskoristim za svoj novi dom. Dao sam ga jednom akademskom slikaru koji ga je restaurirao posebnom slikarskom tehnikom i postigao dvostruki efekat - da izgleda očuvano, ali i da kroz belu farbu probija svetloljubičasta boja koja ukazuje na to da je u pitanju starina. Kada sam nabavio i stolicu u sličnom stilu, shvatio sam da me taj kutak podseća na period u kome je stvarala jedna od mojih omiljenih slikarki Frida Kalo, pa sam u Domino šopu pazario njen portret koji sam tu smestio i tako zaokružio priču - objašnjava poznati kreator.

Batina velika strast su antikviteti, a posebno je slab na ogledala i stare ramove.

- Redovni sam posetilac sajmova antikviteta, pa čak i kada odem u inostranstvo u stanju sam da tumaram po gradovima i tražim mesta na kojim bih mogao da pazarim neku zanimljivu starinu za svoj dom. Zato na putovanja idem sa polupraznim koferom koji u povratku redovno ne mogu da zatvorim od kabastih predmeta. Još kao mali zanimao sam se za stare predmete koje je sakupljala moja prabaka, a moje najdraže igračke bile su domine od slonovače. Dopadaju mi se stilizovani ramovi koji su deo neke epohe, a favorit su mi oni koji pripadaju stilu secesije ili art dekoa. Obožavam i ogledala, a jedno od omiljenih mi je ono u hodniku uokvireno masivnim braon ramom koje ima muzejsku vrednost. Iako me je njegova restauracija prilično koštala, nije mi žao. Čak sam i u kupatilo smestio dva divna ogledala u duborezu koja su se odlično uklopila uz pločice u bež tonovima.

U Batinoj spavaćoj sobi dominiraju elegantni moderni oblici i detalji u staklu. Bez suvišnih stvari, od inventara je zastupljen komforan krevet, široki orman i polica u nekoliko nivoa.

- Iako je to možda kontradiktorno mojoj ljubavi prema starinama, volim moderne oblike, pročišćenih linija. Upravo zbog toga sam se i osmelio da minimalistički stil kombinujem sa starinskim detaljima i na taj način spojim nespojivo. Zanimljivo je da sam u spavaću sobu smestio prve dve stvari koje sam kupio kada sam započeo renoviranje stana. To su dve stolice u crvenoj i tirkiznoplavoj boji koje sam isprva nameravao da smestim u predsoblje, ali su one na kraju upotpunile belinu ovog savremenog enterijera.

U svom nepromišljenom kupovanju zanimljivih antikviteta, Bati se neretko dogodi da određeni predmet nema gde da smesti, ali je i za to pronašao rešenje.

- Trenutno sređujem atelje pa će stvari koje se nisu uklopile u izgled mog doma završiti u njemu. U slučaju da nešto ne bude pogodno ni za moj radni prostor, te detalje uvek mogu da odnesem u porodičnu kuću na Kosmaju. Moji roditelji su ionako već navikli da ih povremeno snabdevam sitnicama - kroz smeh zaključuje Bata Spasojević.

Danka Grubačić

Tekst je objavljen u 188. broju magazina Story, 28. aprila 2009. godine.

makonda-tracker