i lenji mogu to da primenete

Nijednog trenutka neće biti prljav i u neredu: Trik Japanaca za dom koji sija od poda do plafona – a pomaže i lenjima

0

Za ljude u Japanu okruženje predstavlja produžetak nas samih i veruje se da, ako je kuća u haosu, ni mi i naš život nećemo biti sasvim dobro. Ali kako pobediti to što nas ponekad, jednostavno, mrzi da čistimo? Zapravo je iznenađujuće lako!

Kijomeru (清める), japanski princip unutrašnjeg i spoljašnjeg pročišćenja glavna je tajna uspešnog čišćenja u Japanu
Kijomeru (清める), japanski princip unutrašnjeg i spoljašnjeg pročišćenja glavna je tajna uspešnog čišćenja u Japanufoto: Damir Khabirov/Shutterstock

Ako ste pratili bilo koje svetsko prvenstvo u nekom sportu, nemoguće je da niste primetili priče o japanskim navijačima koji nakon meča vredno počiste tribine za sobom – nekad čak i za navijačima protivnika.


To ne važi samo za sportske događaje, već su Japanci poznati po tome što su njihovi gradovi najčistiji na svetu, a higijena je za njih, jednostavno, stvar kulture.


Kako je za mnoge od nas čišćenje najdosadniji kućni posao, sigurno postoji nešto što bismo mogli da naučimo od stanovnika Japana, zar ne? Odgovor je – kijomeru (清める), "umetnost čišćenja".

Kijomeru: tajna japanskog čišćenja


Kijomeru zapravo predstavlja princip koji je ukorenjen u način života Japanaca, koji na čišćenje gleda kao na nešto važno i, čak, vid meditacije. U bukvalnom prevodu, ova reč znači "pročišćenje" i prevazilazi puku fizičku čistoću, već predstavlja spoj svega što dovodi do dubljeg, duhovnog, energetskog čišćenja.

 

Za Japance važi jasno pravilo: čist dom – harmoničan život
Za Japance važi jasno pravilo: čist dom – harmoničan životfoto: Mix and Match Studio/Shutterstock

Važan deo tog koncepta je harmonija, koja ograbruje ljude kako da žive u skladu s onim što je u njihovo vlasništvu i okruženju. Kada se primenjuje na čišćenje kuće kijomeru se tako odnosi i na čišćenje energije vašeg doma, odnosno "čija".


Kako čistiti efikasno kao Japanci?


Kako objašnjava Azumi Učitani, osnivačica Japanske akademije mudrosti i autorka više knjiga, za ljude u Japanu je kijomeru način života.


Dakle, pre svega, treba da shvatimo da je naše okruženje produžetak nas samih i, dok brinemo o svom telu, treba da brinemo i okolini – naglašava ona. – Energetski smo povezani s njom, pa kada je spolja sve čisto i bez nereda, naša energija teče glatko, a život protiče u skladu.


Ona je za Homes and Gardens podelila i nekoliko saveta da se to postigne.

 

Za savršeno čist dom potrebno je uspostaviti navike, malo po malo
Za savršeno čist dom potrebno je uspostaviti navike, malo po malofoto: Pixel-Shot / Shutterstock
  1. Reprogramirajte svoju podsvest. Razmislite o svojim stavovima prema čišćenju i uklanjanju nereda. O čemu razmišljate? Šta osećate? Ako imate negativan odnos prema tome, prvo što treba da uradite jeste da promenite to. Dok perete zube uveče, zašto ne biste posle toga izdvojili još tri minuta da oribate makar ve-ce šolju, kad ste već tu? Sitnim koracima, malo po malo, te stvari će vam ući u naviku.
  2. Uspostavite svakodnevni ritual. Započnite dan jednostavnim radnjama kojima se uspostavlja red – odmah namestite krevet, otvorite prozor da se proluftira, ako imate vremena pređite metlom makar po hodniku.
  3. Uspostavite redovne navike čišćenja. Neka sređivanje životnog prostora postane redovan deo vaše rutine, kao tuširanje i pranje zuba. Podelite obaveze na dnevne, nedeljne, mesečne i sezonske kako biste bili sigurni da je sve uvek pokriveno. Recimo, nije naporno svaki dan obrisati prašinu, usisati jednom nedeljno, temeljno oribati prozore svakog meseca, premesetiti sezonsku garderobu po potrebi...
  4. Postavite pravila. Prva tačka kontakta s vašim domom uvek treba da bude besprekorna. To znači da ćete redovno istresati otirač, da će vrata biti čista, da ćete obuću skinuti odmah... U kuhinji nikad ne ostavljajte posuđe prljavo, već ga operite odmah, završite dan čišćenjem lavaboa, što ne traje duže od nekoliko sekundi... Ta pravila, kojih se treba držati strogo, pomoći će vam da uspostavite red.
  5. Posvetite 10 minuta svom ritualnom pročišćenju. Odvojte makar desetak minuta svakog dana za nešto sitno što inače ne radite kako biste omogućili svojoj energiji nesmetan protok i vremenom će one za vas biti stvar navike.

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

 

BONUS VIDEO

"Svako je dužan na čisti ispred svoje zgrade"

 

makonda-tracker