mislite na zdravlje

To što izgleda čisto je samo varka: Znate li koliko često bi trebalo da menjate ili barem očistite četku za WC šolju?

0

Mnogi od nas ne razmišljaju tako često na ovu temu, ali bi trebalo.

Da li se sećate kada ste poslednji put promenili ili očistili četku za WC šolju?
Da li se sećate kada ste poslednji put promenili ili očistili četku za WC šolju?foto: Kurhan Shutterstock

Hajde sada iskreno pokušajte da se setite kada ste poslednji put promenili četku za WC šolju? A pre toga? Dobro, ne stidite se da priznate, niste baš najsigurniji kad je to bilo.

 

Međutim, zbog higijene i zdravlja ne bi trebalo da zaboravljate na ove stvari.

 

- Ne shvatamo koliko često treba menjati određene stvari odnosno predmete u našem domu iz higijenskog ugla. Ako stvari izgledaju čiste, jednostavno ih ostavimo. Međutim, postoji realna opasnost ako ne zamenite neki od predmeta, kao što je četka za WC šolju - objašnjava Nik Šaklok iz firme "Online bedrooms" koja se bavi kućnom opremom i nameštajem.

 

On upozorava da prljavština i sve što ona vuče za sobom može napravtii različite probleme.

 

- Bakterije koje se zadržavaju mogu izazvati širok raspon zdravstvenih problema. Prljava četka ne samo da neće dobro očistiti vaš toalet, već vam može preneti razne bolesti - kaže Šaklok. 

 

Prema Elizabet Skot, koja je jedan od rukovodilaca Centra za higijenu i zdravlje u kući "Simmons", prljava četka može čak da širi i zaraze. Naime, ako neko sa kim živite ima gastrointestinalnu bolest, četka postaje "infektivni materijal" i treba je hitno baciti u smeće.

 

Priču o velikom broju bakterija koje se nalaze na četki, potvrđuje i vodoinstalater Geri Džonson.

 

- Imajte na umu da četka za WC, ne samo da sadrži bakterije iz toaletne vode, već takođe može zarobiti fekalije ili toaletni papir, što je nehigijenski i jako nezdravo - kaže Džonson.

 

I, kada bi trebalo da promenimo četku?

 

Čistite sve u kupatilo, pa zar ne bi bilo logično da očistite ili zamenite i četku?
Čistite sve u kupatilo, pa zar ne bi bilo logično da očistite ili zamenite i četku?foto: Profimedia / Charlie Dean / Caia Image /

Preporučuje se bacanje plastičnih četki koje su promenile boju, imaju savijena vlakna ili neprijatan miris čak i nakon čišćenja. Čak i ako vaša četka nema sve ove "simptome", preporučuje se da je menjate barem jednom na svakih devet meseci.

 

Silikonske četke obično je potrebno menjati ređe nego tradicionalne plastične opcije, jer zadržavaju manje klica. Takođe, opcija je i da samo zamenite glavu četke ili odaberete alternativu bez plastike.

 

Kako očistiti četku?

 

Četku možete i da očistite
Četku možete i da očistitefoto: Dean Drobot Shutterstock

Osim toga, trebalo bi dezinfikovati glavu četke nakon svake upotrebe ili barem jednom nedeljno.

 

A to su stvari koje većina ljudi ne radi. U anketi koju je sproveo američki centar za zaštitu potrošača "Consumer Reports", više od 77 odsto ispitanika priznalo je da nikada nisu očistili svoju četku za WC. Neki od njih su čak tvrdili da nisu bili svesni da je to neophodno.

 

Nije previše teško. Potopite četku u kantu napunjenu vrelom vodom sa nekoliko čepova izbeljivača na sat vremena. Isprskajte držač dezinfikacionim sprejom, a zatim sve vratite na mesto kada se osuši.

 

 

makonda-tracker