Saveti psihologa

Bežanje od kuće: Kako sprečiti nepromišljene odluke tinejdžera?

0
Zbog čega tinejdžeri napuštaju porodicu i kako roditelji mogu preduprediti i rešiti problem, ukoliko do njega dođe, savetuje psiholog Marija Dimitrijević.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Yumama.


Kada deca beže od kuće?

Roditelj je preplašen, zbunjen, očajan i često pod osećajem krivice, a naročito kada se to prvi put desi. Najčešće tom događaju prethodi akutni ili hronični doživljaj neshvaćenosti i nedostatka sigurnosti u svojoj prodici Problem je vrlo kompleksan. 





Moć prijateljstva

Koji su konkretni povodi za napuštanje roditeljskog doma?



- Bežanje kao osveta i bes za pritiske i agresivnost tokom vaspitanja u detinjstvu
- Bežanje zbog straha od kazne i kažnjavanja za loše ocene, neposlušnost i slično
- Bežanje kao napuštanje nelagode i tenzije uzrokovane lošim odnosima u porodici
- Bežanje kao poziv u pomoć za rešavanje njegovih ličnih problema (upletenost u loše društvo, pritisci od vršnjaka, posramljivanje od vršnjaka, ljubavni problemi i slično)
- Bežanje zbog nedostatka emocionalne sigunosti u porodici, ka grupi, rođacima, porodici osobe gde se zaljubio ili zaljubila, zbog postizanja veće slobode i emotivne podrške i osećanja prhvaćenosti i zaštićenosti
- Bežanje kao netolerancija na zabrane i ograničenja, kod dece koja teško podnose frustracije, autoritete, postavljanje granica ili pravila.




eki to rešavaju tako što provode vreme i spavaju kod drugova, drugarica i slično, svakako negde gde će se osećati bolje i zaštićenije.



Zbog čega nastaju konflikti između tinejdžera i roditelja?

Nemogućnost da ostvare neki svoj cilj do koga im je jako stalo kao što je osvajanje voljene osobe, prihvaćenost ili liderska pozicija u vršnjačkoj grupi, postizanje školskog uspeha, popularnost, telesni izled, garderoba, primedbe vršanjaka i slično

Zašto osećamo strah?



Kako bi roditelji trebalo da se ponašaju?



Kako reći ne?

Ne postoje tabu teme!



Upoznajte detetove drugare

Stvorite od njih svoje saveznike u okruženju svog deteta, da znate ko su mu glavni prijatelji podrške u teškim trenucima i da uvek imate nekog ko će vama i detetu priteći u pomoć kada dođe do incidenta. 

Potražite savet stručnjaka 


Porodicama sa religioznim uverenjima od pomoći mogu biti i razgovori sa porodičnim sveštenikom, duhovnikom i drugi načini jačanja vere u pozitivno razrešenje problema. 

Ostvarite prisan odnos sa detetom



makonda-tracker