Verovanja

Sutra slavimo Svetog Luku: Zaštitnik lekara i bolesnika donosi veliku isceliteljsku moć, a evo i zašto...

0
Pravoslavna crkva 31. oktobra obeležava Svetog Luku, a ova slava ima posebno značenje.
foto: Profimedia
foto: Profimedia

Sveti Luka je jedan od prvih propovednika hrišćanstva, savremenik Isusa Hrista. Jedan je od najcenjenijih zaštitnika lekara i mnoge srpeske porodice ga slave, piše Lisa. 

 

Smatra se da je Sveti Luka lično poznavao Bogorodicu i da su tri ikone sa njenim likom koje je svetitelj naslikao najbliže njenom pravom izgledu, a poznata je "ikona u ikoni" koja predstavlja Svetog Luku i u perspektivi ikonu Bogorodice koju svetitelj oslikava.

 

Slikarsko delo ovog svetitelja, rodom iz Antiohije, su i ikone Svetih apostola Petra i Pavla, a crkva ga smatra osnivačem hrišćanskog ikonopisa.

Prema bogoslužbenom kalendaru Srpske pravoslavne crkve, ovaj dan nije obeležen kao zavetni, već je kao "crno slovo" svrstan u praznike od značaja za suštinu crkve.

 

Praznik je u narodu poznat kao Lučindan i česta je slava srpskih pravoslavnih porodica, a vernici ga slave i kao iscelitelja i zaštitnika pojedinih zanata. Kao svog zaštitnika slave ga i obrazovne ustanove, među kojima je i Akademija Srpske pravoslavne crkve za umetnost i konzervaciju.

 

Sveti Luka je život okončao u 84. godini, a hrišćanska tradicija kaže da je Luka napisao Sveto Jevanđelje po Luki - treće jevanđelje (po redosledu u Novom zavetu), i Dela apostolska.

 

Njegove mošti se čuvaju u Carigradu, a smatra se da stopalo Svetog Luke koje se čuva u jednom amnastiru u Crnoj Gori leči bolesti očiju.

 

U spisima na starogrčkom i crkvenoslovenskom jeziku taj svetac se “opisuje” kao „pouzdani lekar duše i tela”. Poštuje se kao zaštitnik medicine i farmacije, bolnica i apoteka, lekara, farmaceuta i bolesnika, mnogih porodica. Poznato je da je lečio besplatno. Veruje se da njegove mošti imaju isceliteljsku moć.

makonda-tracker