Običaji za Svetu Varnavu: Večeras treba da skuvate jedno posebno jelo, a evo i zašto (+RECEPT za varicu)

0

Tradicija nalaže da se za Svetu Varvaru pripremi posebno posno jelo - varica.

OBIČAJI NA SVETU VARVARU
OBIČAJI NA SVETU VARVARUfoto: Shutterstock / hramikona

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici sutra slave Svetu Velikomučenicu Varvaru, a običaj nalaže da se ovog dana kuva "varica", tj. čorbica od raznih žitarica. 

 

Sveta Varvara se slavi, po crkvenom kalendaru, 17. decembra, a ovo je jedan od praznika kojima se vernici pripremaju za doček Božića.

 

Za ovu mučenicu iz doba rimskog cara Maksimilijana, veruje se da je odbila da se odrekne hrišćanstva i zato ima čast da često prati i samu Bogorodicu.

Takođe se "seje" žito, u plitak tanjir ili činijicu, koje će ozeleneti do Božića. To čine i rimokatolici. Varica se uveče ostavi da uvri pored vatre u loncu, pa se sutra na Varvarin dan gleda sa koje je strane navrilo, pa se kaže da sa te strane u polju treba sejati pšenicu, ako se želi dobar rod.

 

Vareno žito se jede u kući, njim se posipa mesto gde se uzima voda za piće, a meša se i sa soli, pa se daje stoci.

 

VARICA SE SPREMA VEČERAS, A JEDE SUTRA
VARICA SE SPREMA VEČERAS, A JEDE SUTRA foto: Martin Turzak/Shutterstock

Recept za varicu:

 

Na 1 kg pšenice odmeri se po 250 gr kukuruza i pasulja, kao i 200 gr ječma. Zrna treba potopiti preko noći, pa sutradan odliti vodu, naliti čistu da sve ogrezne i kuvati na tihoj vatri.

 

Neka šerpa bude poklopljena, a valja paziti da se zrna ne raspadnu. Kad su kuvana, posoliti i ostaviti do sutradan na hladnom.

 

Varica se, po tradiciji, jede tek sutradan, na praznik prepodobnog Save osvećenog. Zato je zovu i "savica".

 

Naši stari kažu da od svete Varvare dan počinje da raste, a noći su sve kraće i do Božića dan bude pola sata duži, od kada počinje naglo da raste.

 

Bonus video:

Farbanje jaja nije hrišćanski običaj 

 

makonda-tracker