Masna vam je kosa već dan nakon pranja? Stalno vas prati onaj grozan osećaj mlitave, neuredne i nemoguće kose koju je teško očešljati, pokupiti u rep i zbog kojeg se osećate loše? Bez brige, problem masne kose i vlasišta muči mnoge, a neki se s tim problemom bore već i nekoliko sati nakon samog pranja kose.
Osim što izgleda nehigijenski, nakupljena masnoća može uzrokovati svrab, crvenilo, ospadanje kose (zbog nakupljenih bakterija) i druge probleme koji se naizgled čine nerešivima. Srećom, priroda i u ovom slučaju nudi kvalitetna, jednostavna i isprobana rešenja koja i vama mogu pomoći. Da biste rešili posledicu, treba potražiti uzrok.
Šta uzrokuje taj strašan izgled masne kose?
Nastavak pročitajte na sledećoj strani
Uzroci masnog vlasišta
Problem masnog vlasišta i kose ponekad je posledica neurednog pranja kose ili nepravilne, masne ishrane, a češće prekomernog lučenja loja iz lojnih žlezda. Hiperaktivnost ovih žlezda po pravilu je posledica viška muških hormona u organizmu ili prevelikog broja receptora za te hormone pod kožom vlasišta.
Receptori su molekuli osjetljivi na određene hemikalije, koje putem takvih receptora postaju aktivne u tkivima. Hormoni mogu biti privremeno ili trajno poremećeni. Ako je poremećaj privremen, mogao bi vam pomoći uredan san, miran život i zdrava ishrana. Ali ako vam to ne pomaže, znači da je vaš hormonalni problem hroničan.
Ovo je previše i od nje: Zbog jedne MALENE promene Rijana na oštroj meti fanova (FOTO)
Nije lako delovati na rad žlezda s unutrašnjim lučenjem, ali puno će vam pomoći održavanje vrhunske higijene vlasišta. Ukoliko imate masnu kožu i kosu, perite ih svaki dan da biste sprečili taloženje masnoća, stvaranje peruti, začepljenje pora i razvoj infekcija. Izbegavajte vrlo agresivne šampone za masnu kosu, jer prejako isušuju teme i nadražuju lojne žlezde. Bolje je koristiti blagi šampon za često pranje, na primer dečji. Najbolje je koristiti prirodna sredstva za tretman masne kose.
Prirodne recepte potražite na sledećoj strani
1. Ispiranje limunovim sokom
Zahvaljujući limunskoj kiselini, limun je spasonosan plod za žrtve masne kože i kose. Iscedite 2 cela limuna i umešajte u 4 decilitra vode. Nakon svakog šamponiranja, lagano osušite kosu peškirom, a potom masirajte vlasište s ovom tečnošću. Ostavite je na vlasištu 5 minuta i potom isperite mlakom vodom.
Zaboravite na skupe preparate: Recept od samo 4 sastojka koji TRAJNO ispravlja kosu! (VIDEO)
2. Limun i sirće
Budite kreativni i kombinujte limun s drugim sastojcima, koji takođe smanjuju aktivnost lojnih žlezda. Limun se odlično slaže s jabukovim ili vinskim sirćetom, čiji je glavni adut protiv masti sirćetna kiselina. U 2 decilitra vode ulijte 2 kašike sirćeta i sok od 1 limuna. Nakon šamponiranja, isperite teme prvo s ovom smesom, a onda s mlakom vodom.
3. Limun i čaj
Napravite 2 decilitra zelenog, crnog ili čaja od metvice. Kad postane mlak, iscedite u njega pola limuna. Nakon šamponiranja nanesite smesu na kosu i vlasište. Ostavite 10-ak minuta pa isperite u mlakoj vodi. Čaj sadrži taninsku kiselinu, koja djeluje adstringentno (skupljajuće) na kožu i tako suzbija lučenje masti. Ako ste trenutno bez limuna, možete se poslužiti samo čajem ili razređenim sirćetom, ali uvek je bolje da je među sastojcima i limunov sok.
Još zanimljivih recepata potražite na sledećoj strani
4. Ulje od hamamelisa
Ulje od američke leske ili hamamelisa snažan je adstringent i znatno pomaže kod problematične kože. Nakapajte u šoljicu 4 kapi ovog ulja i 2 kašike vode, te dobro promešajte. Umočite komad vate u ovu smesu i namažite vatom teme. Ponavljajte najmanje tri puta nedeljno, a ako vam se vlasište jako masti, možete ovaj tretman sprovoditi i svakodnevno.
Jedna čaša voda može da otkloni problem koje MNOGE žene imaju: Kosa može da vam bude zdrava ukoliko uradite ovo...
5. Razređeno bezalkoholno pivo
Pivo odstranjuje višak masti i ulepšava kosu. Pomešajte čašu svetlog piva (bezalkoholnog) s čašom vode i s tom smesom isperite kosu nakon šamponiranja. Ostavite smesu na kosi 3 do 5 minuta i potom dobro isperite mlakom vodom.
6. Soda bikarbona
Beli kristalni prah još je jedno vredno priručno sredstvo protiv masne kose i vlasišta. U litar vode naspite 2 - 3 kašike sode bikarbone i dobro promućkajte. Nanesite smesu na kosu i vlasište i ostavite 20-ak minuta. Potom operite kosu šamponom kao i obično, te isperite mlakom vodom. Provodite ovaj tretman tri puta nedeljno.
7. Suvo odmašćivanje
Da biste upili višak ulja s kose i vlasišta, pospite ih dečjim puderom, prahom od sandalovine ili kukuruznim skrobom. Pustite sredstvo da deluje 5 minuta i potom iščetkajte. Ova metoda nije prikladna ako imate slabu kosu koja je sklona lomljenju i opadanju.
Kako bi trebalo prati i ispirati masnu kosu, potražite na sledećoj strani
Korisni saveti prilikom pranja, ispiranja i sušenja kose
Prilikom pranja, masirajte vlasište vrlo nežno, kako kosu ne biste oštetili. Dobro isperite vlasište, da uklonite svaki ostatak šampona i pene. Ne sušite kosu agresivno. Po mogućnosti, nežno je prosušite peškirom. Ako imate vremena, pustite kosu da se sama osuši na suncu.
Ishrana protiv masne kože i kose
Klonite se hrane bogate zasićenim mastima, pržene hrane i rafiniranog šećera. Priklonite se sirovom voću i povrću, sušenom voću, orašastim plodovima i semenkama. Umesto veštačkih sokova pijte sveže voćne ili povrćne sokove i puno obične ili izvorske vode.