Svaka kosa ima svoj ciklus rasta odnosno posle određenog broja godina svaka folikula odbacuje vlas i prelazi u privremenu fazu mirovanja.
Smatra se da je normalan ciklus između dve i šest godina i on zavisi isključivo od genetskog nasleđa.
Ako je vaš ciklus kraći (a imajući u vidu da kosa raste tek nešto više od jednog centimetra u proseku) onda je jasno da jako dugu kosu možete da dobijete samo nadogradnjom.
Debljina vlasi je važan faktor u određivanju koliku dužinu kose možete da dostignete- što je vlas deblja ima više šanse da se očuva njena struktura i time dostigne veća dužina. Tanke vlasi se potroše i na određenoj dužini toliko istanje da su krajevi kose skoro nevidljivi.
Nepravilno održavanje kose znatno umanjuje mogućnost da kosa poraste do svoje prirodne maksimalne dužine.
Pre svega pogrešnom i neumerenom upotrebom preparata za promenu boje i teksture kose ( farbanje i blajhanje kose, minival, ispravljanje) kao i agresivnim feniranjem i čestom upotrebom vrućih aparata za stilizovanje kose oštećuje se vlas koja postaje isušenija,tanja i sklonija ka formiranju ispucalih krajeva.
Ispucali krajevi su znak da je kosa doživela maksimalni stres koji može da podnese i da je šiđanje jedino rešenje. Što se više odlaže odlazak kod frizera proporcijalno se smanjuju šanse da kosa dostigne maksimalnu dužinu.
Ako želite da dostignete maksimum koji vaša kosa može da pruži u smislu dužine (ali i dobrog izgleda) pre svega pazite da je ne pokvarite previše čestim i nestručnim farbanjem ili nekim drugim hamijskim tretiranjem, a zatim budite nežni prema kosi- ne raščešljavajte je na silu, ne stružite je peškirom, sklanjajte je sa sunca, koristite hranljive šampone i maske.