Beauty reporter: Put do savršenih seksi usana

0
Ovaj deo lica koji se smatra odrazom senzualnosti do pre nekoliko godina bilo je nemoguće uvećati bez ugradnje implantata, a sada kraći put do njihove lepote otkriva naša stručna saradnica
foto: Miloš Nadaždin, Shutterstock
foto: Miloš Nadaždin, Shutterstock

Najveći problem s kojim se pacijent koji želi da poveća usne susreće jeste odabir lekara i preparata. Tržište je preplavljeno kineskim kopijama preparata koji daju jake reakcije i neželjene rezultate, pa je veoma teško opredeliti se. Uvek savetujem klijentima da ovakve, kao i ostale intervencije rade u ordinacijama, a ne u kozmetičkim salonima i spa centrima. Boja, oblik i veličina usana kod svake osobe su drugačiji. Neke studije kažu da postoji direktna veza između punoće usana i visokog nivoa estrogena. Idealno je da su usne sveže, simetrične, pune, meke i da je donja za nijansu deblja od gornje. Postoji podela na: pune, male, povijene, široke, uske, kao i one sa tankom gornjom i debljom donjom usnom. Starenjem i usne se menjaju, gube volumen, jedrinu i pojavljuju se sitne bore. Zahvaljujući proverenim hijaluronskim preparatima, a svega ih je nekoliko na tržištu, može se poboljšati njihova kontura, boja, tekstura i uglovi, kao i ublažiti bore, asimetrija i ožiljci.

POSTUPAK PUNJENJA USANA

Nakon razgovora sa pacijentom, nanosi se anestezija. Procedura traje oko 15 minuta, moguća je pojava blagog otoka i modrica koje prolaze za tri dana, a usne nekoliko dana mogu da budu bolne na dodir. Važno je izabrati iskusnog lekara koji radi sa proverenim i registrovanim preparatima hijaluronske kiseline. Treba se pidržavati uputstava, ne ići u solarijum, ne izlagati se suncu, ne obavljati fizičku aktivnost i ne uzimati lekove sa acetil salicilnom kiselinom nekoliko dana nakon intervencije.

Rezultat će trajati do 12 meseci, a onda se savetuje dopuna.

ANATOMIJA USANA

Usta se sastoje od tri osnovna sloja: kože, sluzokože i mišića koji je između. Topografski, ona se protežu od baze nosa i nosnih otvora gore, bočno su ograničene nosno-usnim brazdama (nazolabijalne brazde) i usnim komisurama (uglovima), a dole im je granica predstavljena bradno-usnim usekom (labiomentalna brazda). Najupadljiviji deo usana jeste vermilion ili usno crvenilo. Svojom jedinstvenom crvenom bojom, i specifičnim oblikom, veoma je istaknut na licu i za mnoge je upravo on sinonim za usne. Vermilion se sastoji od izuzetno tanke kože koja je lišena takozvanog rožastog sloja, tako da se crvena boja krvi iz guste mreže kapilara koji se nalaze ispod, praktično providi i daje tu jedinstvenu skerletnu, krvavo-crvenu nijansu što je fenomen koji ne postoji ni kod jedne druge vrste osim kod čoveka. Ova crvena boja posebno je izražena kod osoba bele puti, dok je kod crne rase samo naznačena.

KOMPLIKACIJE

Nodul se pojavljuje u toku prva dva meseca od intervencije, obično je pojedinačan i veličine zrna sočiva ili manjeg graška. Jasno je ograničen. Ponekad se može eliminisati masažama, a ukoliko to ne uspe, jedino preostaje da se sačeka spontana resorpcija (ukoliko je materijal resorptivan) ili da se pristupi hirurškoj eksciziji. Uzrok nastanka nodula najčešće je neadekvatna tehnika ubrizgavanja. Granulom se pojavljuje kasnije, nakon šest meseci, godinu dana ili i više, gotovo uvek se javlja u većem broju, i masa mu je veća nego kod nodula, a ponekad izgleda kao da se širi i u okolna tkiva. Kao tretman preporučuje se primena kortikosteroida lokalno i sistemski, i prilično je uspešan. Ove promene vremenom se povlače i spontano, ali to može da traje godinama. Uzrok nastanka granuloma i dalje je nepoznat. Najrizičnije je usne popunjavati silikonom jer su komplikacije veoma česte.

SAVET

Prvi tretman popunjavanja uradite diskretno pa kasnije odlučite da li želite da dopunite još jer, ako se doda previše hijalurona i izgled vam se ne dopadne, postoji preparat hijaluronidaza koji razbija hijaluron, ali i deo vašeg tkiva.

 

Piše: dr Ivana Filipović-Marković

Priredila: Ksenija Konić

makonda-tracker