Koji je najraniji period za farbanje kose?
Kad napune 16 godina, kod devojčica se javlja želja za promenom ili poistovećivanjem s nekim svojim idolom. To je period kada mogu da stavljaju pramenove ili farbaju kosu blagim prelivima, a da je pri tom ne oštećuju. Svakako, to ne treba da rade same u kućnoj varijanti kako ne bi došlo do oštećenja kose i neželjenog efekta, već moraju da se obrate frizeru. Postoji velika razlika između boja koje su se nekada koristile i onih koje postoje danas. Tehnologija je napredovala i sada se farbe prave sa minimalnim procentom amonijaka ili bez njega. Kvalitet preparata koji se koriste toliko je poboljšan i unapređen pa više ne dolazi do oštećenja kose.
Zablude oko hidrogena
Dobijanje svetlije nijanse vlasi ne zavisi samo od nijanse boje kojom se farbate i procenta hidrogena, već i od prirodnog tona i debljine dlake. Što je svetlija nijansa boje, veća je mogućnost posvetljivanja, a ukoliko je viši procenat hidrogena, to je agresivnija hemijska reakcija. U nekim slučajevima dovoljan je i hidrogen od 6 odsto za dobijanje plavih nijansi, a kod drugih i malo agresivniji metod da bi se dobila željena nijansa plave boje.
Diplona šampon za kosu, 399 RSD
Koliko blanš uništava kosu za razliku od farbe
Kvalitet blanša je danas daleko bolji, ali on, naravno, dosta isušuje kosu i tako je uništava. To, naravno, umnogome zavisi i od toga kako se koristi. Farbe su u odnosu na blanš mnogo blaže i bezopasnije, ali naglašavam da u parfimerijama postoje farbe koje u sebi sadrže blanš i mogu da dovedu do oštećenja kose. Farbana kosa mora da se češće šiša, bar po centimetar na svaka dva do tri meseca, dok prirodna kosa da bi bila zdrava, mora da se krati bar dva do tri puta godišnje. Važno je da se kosa neguje i redovno šiša jer to je jedini način da otklonite rascvetale i suve krajeve.
Da li su pramenovi pravi izbor
Pramenovi koji se rade blanšem i sa velikim procentom hidrogena, a uz to i često, u velikoj meri uništavaju kosu. Kvalitet blanša danas je mnogo bolji i ne mora da se koristi veliki procenat hidrogena kako bi se dobio željeni efekat.
Kako zaštititi kosu od sunca
UVA zraci prodiru u korteks, najdublji sloj kose koji daje elastičnost i čvrstoću dlake, uništavajući njenu kutikulu, što dovodi do toga da bude suva i krta. Kosa kao i koža moraju da budu zaštićeni od uticaja sunca. Danas postoje preparati koji sadrže SPF i namenjeni su za zaštitu kose. Najbolji način zaštite je dubinsko pakovanje za kosu jer ono prodire u samu dlaku, oblaže je i štiti. Preparat stavljajte pre odlaska na sunce, a ako ste u mogućnosti, povremeno ga dodajte dok ste na plaži. Kosu obavezno isperite od soli jer ona dodatno nagriza kosu.
Diplona regenerator za kosu, 399 RSD
Zbog čega kosa pozeleni na bazenu
Mnoge žene koje se farbaju u plavo veruju da je hlor krivac za zelenu nijansu kose koju dobijaju posle kupanja u bazenu. Međutim, to je zabluda, glavni krivac za to je bakar koji se nekad nalazi u većoj koncentraciji nego što bi trebalo i zavisi od dužine boravka u bazenu. Količina minerala bakra u bazenu trebalo bi da bude ispod PH vrednosti, ako je veća koncentracija bakra i sulfata u vodi i PH veća od 8,5 - kosa će pozeleneti. Svaka kosa pozeleni, ali to se na plavoj najviše vidi. Stavljanje zaštite na kosu u vidu ulja ili balsama može da spreči zelenilo. Ukoliko vam se već desilo da je kosa pozelenela, operite je šamponom koji ima malu PH vrednost.
Kerastase Elixir Ultime, 1.899 RSD
Solar sublime ulje za kosu, cena po upitu
Mirjana Šporčić, kozmetičar i frizer