saveti za sve

NE ODBACUJTE KVALITETAN KOMAD, VEĆ ISPROBAJTE OVE SAVETE: Spasite staru kožnu torbu u samo 4 koraka

0

Nova dobra kožna torba, čak i kad nije jedna od onih must have torbi iz modnih časopisa košta, pa bi zato bilo šteta da svoju staru kožnu torbu odbaciš samo zato što je izbledela, malo se ofucala po ivicama ili ti je dosadila. S pravim alatom ne samo da ćeš svojoj staroj torbi udahnuti novi život, nego je možeš gotovo pretvoriti u novu.

foto: Profimedia
foto: Profimedia

Uostalom, zato i kupujemo kožne torbe, jer traju i jer su često napravljene izvan nekih trendi oblika, pa mogu biti i bezvremene.

 

Da svojoj staroj torbi udahneš novi život potrebno ti je:

 

- četkica za zube

 

- krpica od mikrofibera

 

- topla voda i sapun, ili još bolje - sredstvo za čišćenje kože

 

- sredstvo za poliranje kože

 

- boja za kožu

 

- fen za sušenje kose

 

Prvi korak: Očisti temeljno svoju torbu

 

Počni s mrljama na spoljnom delu torbe. Najlakše ćeš to napraviti ako kupiš sredstvo za čišćenje kože, uz koje ti je potrebna meka krpica i sunđer. Možeš to izvesti i s mlakom vodom i malo deterdženta: umoči krpicu od mikrofibera u tečnost i prebriši celu površinu torbe. Nemoj se uplašiti ako primetiš da je malo boje ostalo na krpici, to je normalno.

Drugi korak: Pozabavi se izlizanim ivicama i malim ogrebotinama

 

Nakon što opereš svoju staru torbu i odstraniš sve mrlje, možda će izlizani rubovi, ogrebotine i mala oštećenja odjednom postati primetni. Male ogrebotine mogu se lako prekriti. Uperi fen na to mesto i prstom dobro pritisni i trljaj to mesto. Toplina iz fena i trljanje pomoći će da se boja oko ogrebotine malo otopi i proširi preko oštećenog mesta. Dublje ogrebotine zahtevaće uljani regenerator za kožu. Stavi malo na ogrebotinu ili na prst i prstima prelazi po tom mestu i pokušaj ogrebotinu izravnati. Ako planiraš da daš torbu na bojenje u jednu od hemijskih čistionica koje boje kožu, ovaj deo obrade ostavi za kasnije.

 

Treći korak: Bojenje i poliranje

 

Sad smo došli do najvažnijeg dela celog procesa. To ti je šansa da u potpunosti promeniš izgled torbe. Jako je teško obojiti crnu kožnu torbu u svetliju boju ili nijansu ili u neku živu boju. Smeđu torbu možeš obojiti u tamnocrvenu boju vina, a svetle bež i gotovo bele torbice možeš obojiti u gotovo sve boje koje želiš. Ako želiš sve to obaviti sama, pokušaj nabaviti komplet za bojenje kože koji u sebi ima aplikator s kojim se nanosi boja i samu boju. Upotrebi aplikator iz kutije ili specijalni mali kist i počni od rubova koje ćeš veoma pažljivo obraditi, a potom kreni prema sredini. Ostavi prvi sloj boje da se osuši. Nakon nekoliko sati sa sunđerom za nanošenje šminke nanesi drugi sloj boje za kožu na svoju torbu. Ponekad su potrebna tri ili četiri sloja boje da dobiješ ono što želiš, zato budi strpljiva i uvek ostavi barem sat ili dva između slojeva.

Četvrti korak: Briga i održavanje dobre kožne torbe mora ti preći u naviku

 

Jednom kad se boja na torbi skroz osuši, uživaćeš u svojoj 'novoj' torbi. Pobrini se da ti održavanje torbe pređe u naviku. To znači da bi svoju torbu morala jednom nedeljno obrisati s mekom krpicom od mikrofibera i sredstvom za čišćenje kože - pogotovo ako je neprestano nosiš i upotrebljavaš. Nemoj upotrebljavati hemijska sredstva za čišćenje prozora da bi očistila svoju torbu. Upropastićeš je tako. Ako slučajno po torbi proliješ mastilo ili ulje, očisti je odmah, ako je potrebno i s alkoholom. I na kraju, nemoj ostavljati torbu na suncu ili uz prozor prema jugu, pre će izbledeti. Najbolje je da je čuvaš u platnenoj vrećici u ormaru i tako zaštitiš od prašine i sunca. Što je budeš bolje čuvala, duže će ti trajati.

 

 

makonda-tracker