Story Travel - Istanbul: Varoš 1.000 čuda

0
Mnogo je gradova koji uz svoj naziv vole da prikače odrednicu raskrsnica svetova. Onaj koji to ipak najviše zaslužuje jeste Istanbul, mesto bliskog susreta dve velike religije, jedini grad na dva kontinenta i jedini u istoriji koji je bio prestonica čak tri ne
Foto: Shutterstock, Guliver
Foto: Shutterstock, Guliver

Istanbul je tajanstveni grad melanholičnih sevdalinki, ali i savremena megakasaba u kojoj uz neprestani žagor i huk automobilskih sirena ključaju sudbine 15-ak miliona ljudi.

Da li je tajna Istanbula u njegovom siromaštvu koje živi pored slavne istorije ili u tome što uprkos svojoj otvorenosti za spoljne uticaje i dalje vodi zatvoren mahalski i društveni život?

Grad nema drugog centra osim nas samih, pisao je turski nobelovac Orhan Pamuk u svom romanu Istanbul. Svaka priča o nekom gradu pretvara se posredno u razgovor o našem sopstvenom duhovnom stanju.

Zato je priča o Istanbulu nekada priča o gradu od 1.000 čuda, dervišima i diskotekama, džamijama i palatama, veličanstvenom zalasku sunca nad Bosforom, zlatu, kožnim torbama, miomirisima i kadifi, hodžinom pojanju i trbušnim plesačicama, a nekada o prosjacima i bedi, ukradenom satu ili novčaniku, haotičnom saobraćaju i iritirajućem huku automobilskih sirena, zagađenom vazduhu i prljavim ulicama. Istanbul je sve to i mnogo toga više, što često ne možete ni da zamislite. Uostalom, nalazite se u gradu kojeg između zapadnih i istočnih predgrađa razdvaja nekih 170 km! Haos & harmonija se tu neprestano rvu, poput mitskih titana. I nikada niste načisto ko pobeđuje. Čas vam se čini da je sve super, a u sledećem trenutku se pitate: Šta je ovde radim?

U čitavoj Evropi nema većeg izazova za putnika namernika nego da upozna Istanbul. U toj avanturi, za većinu došljaka u grad, polazna tačka je Sultanahmet, najstariji deo grada u kojem se nalaze svi najznačajniji ostaci onoga što je nekada bio Konstantinopolj iz rimskog, vizantijskog i otomanskog perioda. Tu je verovatno i najpoznatiji arhitektonski simbol grada, Aja Sofija, nekadašnja rimska bazilika iz Justinijanovog vremena podignuta u šestom veku. Čitavih hiljadu godina to je bila građevina sa najvećom kupolom na svetu, pravo remek-delo rimske arhitektonske umešnosti. Crkvu su temeljito opljačkali krstaši 1204. godine, a 250 godina kasnije, kada su otomani zauzeli grad, pretvorena je u džamiju. Od 1935. ona je muzej, a danas vam na ulazu traže 1.500 dinara da biste ušli.

Iza nje je veličanstvena Topkapi palata, raskošni dom otomanskih sultana koji su tu, okruženi vojskom janjičara, 400 godina uživali u nakupljenom bogatstvu i haremskim lepoticama. I to je danas muzej. Sa posebnom doplatom za ulazak u nekadašnji harem, deo palate gde je sultanova majka držala sinu devojke i birala koja će mu i kada praviti društvo, pa i koja će joj postati snajka! Jer, onoj zatočenici u ovom kraljevskom bordelu kojoj bi se posrećilo da sultanu prva rodi sina, sledilo je obično i preseljenje u carske odaje.

Inače, izgradnju ovog jedinstvenog vladarskog dvora započeo je Mehmed II Osvajač 1462. godine. Palata je zvanično nazvana Saray-i Cedide-i Amire, međutim, zbog ogromnih topova ispred kapije, ljudi su joj dali ime – Topkapi! Palata je okružena sa pet kilometara visokih zidova i zahvata površinu dva puta veću od Vatikana!

Većina originalnih građevina uništena je u ratovima, požarima i zemljotresima, deo toga je rekonstruisan, a najdragoceniji predmeti, poput najvećeg smaragda na svetu, kolekcije zlata, srebra, kristala i kineskog porcelana, te verskih relikvija, uključujući i kosti svetog Jovana Krstitelja i pramen kose proroka Muhameda, čuvaju se u riznici. U predvorju palate nalazi se crkva Svetog mira (Hagia Irene) koja je u dva navrata bila sedište vaseljenske patrijaršije.

Tu, u neposrednoj blizini, stoji i čuvena Plava džamija ili džamija Sultana Ahmeta, jedina u svetu sa šest minareta. Sagradio ju je čuveni arhitekta Mehmed Aga, a naziv duguje ukrasnim komadima plavog porcelana kojima je oblepljena. Za razliku od Aja Sofije, ovo je i danas aktivni hram Božji, što će reči da je ulaz slobodan, ali na kapiji ipak očekuju da ostavite neku liru.

Naravno, svuda unaokolo su i svakojaki vodiči koji će vam takođe za šaku lira ispričati 1001. priču o džamiji i sultanovima odajama.

Jerebatan, poznatiji kao bazilika Cisterna, nekadašnji podzemni rezervoar za vodu iz rimskog doba, jedan je od nekoliko desetina iz kojih su se stanovnici snabdevali vodom u vreme opsade grada. Tu je i Džejms Bond svojevremeno izvodio neke svoje filmske vratolomije. Kada smo kod Bonda, neuništivi tajni agent je ponovo u Istanbulu u najnovijem filmu Skyfall.

Inače, čitav Sultanahamet nalazi se na listi zaštićene svetske baštine. Taj deo grada, u suštini, svojevremeno je bio slavni Konstantinopolj, dok ostatak onoga što danas čini Istanbul predstavljaju nekadašnji zasebni gradići i sela.

Jedan od njih nalazio se s druge strane uskog zaliva Zlatni rog, koji duboko zaseca evropski deo Istanbula. To je Galata, srednjovekovna tvrđava i nekadašnja trgovačka ispostava Venecije i Đenove, u današnjem delu grada Bejoglu, nekadašnje uporište zapadne civilizacije na vizantijskom istoku. Tu su se, preko zaliva, vekovima gledali i odmeravali Istok i Zapad. Na simboličan način tursko okretanje ka Zapadu obeleženo je i izgradnjom Dolmabahče palate u tom delu grada, nove rezidencije sultana koja je po svemu trebalo da podseća na velelepne evropske dvorove. Izgrađena je u 19. veku i tu, u nekih 285 soba okruženih vrtovima, živelo je poslednjih šest otomanskih sultana. Da se nije previše štedelo, govori podatak da je u dekoraciju utrošeno 14 tona zlata i 40 tona srebra!

Bejoglu, sa centralnim trgom Taksim i najpoznatijom šoping ulicom Istiklal, predstavlja sintezu Evrope i Orijenta, centar modernog Istanbula i noćnog života grada, sa živopisnim kafićima, koncertima uživo, otvorenim restoranima, art galerijama i muzičkim prodavnicama. Uz to, na obali zaliva, kažu, zalazak sunca je najimpresivniji u čitavoj Evropi!

A kada se sledećeg dana sunce ponovo digne iznad azijskog dela grada, daleko mlađeg i siromašnijeg od ovog sa zapadne strane Bosfora, treba biti spreman za još jednu istanbulsku avanturu!

 

Viktor Čikeš

makonda-tracker