Prvi događaj, na kojem je učestvovala sa svojom Pjevačkom družinom je bio u Njujorku. Nakon uspeha predstave Život i smrt Marine Abramović Boba Vilsona, pozvana je da sa svojom grupom uveliča Arcadia Gala, posvećen njujorškom kompozitoru Vilijamu Basinskom. Ovaj događaj organizovala je prestižna američka umetnička institucija Issue Project Room.
Pjevačka družina Svetlane Spajić je, tom prilikom pevala i pred poznatim umetnicima poput Entoni Hegartija, Marine Abramović, Stiva Bušemija, Džulijana Šnabla i drugih.
Nakon Njujorka, Svetlana je sama putovala za Los Anđeles, gde je nastupila na donatorskoj gala večeri Muzeja savremene umetnosti (MoCA) na poziv Marine Abramović, koja je bila umetnički direktor ovog događaja. Zvezda večeri na donatorskoj gala večeri je bila Debi Hari, pevačica grupe Blondie, a Svetlana je solo nastupom osvojila novu publiku.
- Ovo je bilo drugi put da nastupam pred Njujorčanima, to je otvorena, vrhunska publika, bez ikakvih kompleksa, koja prepoznaje stvari, osetljiva je i neće oklevati da vas nagradi i izrazi oduševljenje ako joj se nešto svidi, a neće se ustručavati i da vas ohladi ako joj se nešto ne dopadne. Za ovu priliku, u predivnom prostoru čuvene Livingston 110 zgrade u Bruklinu, koja je možda i najlepši koncertni prostor u Njujorku, osim izbora nekih od najkarakterističnijih pesama sa našeg repertoara, napravila sam i jednu pesmu u formi ojkalice posvećenu Bobu Vilsonu i jednu srpsko-englesku pesmu o Nikoli Tesli u tradicionalnoj formi kozaračkog kola, to je bilo veliko iznenađenje i izazvalo je pravu malu euforiju. Najdirljivije su ne same ovacije i aplauzi već potreba ljudi da iza toga pridju, zahvale se, kažu svoje komentare. Za njih je srpsko tradicionalno pevanje nešto što prvi put čuju, ali toliko jasnih i tačnih komentara i opisa onog što pevamo i što su prepoznali malo gde ćete čuti. Meni je to normalno, da se o Tesli peva i na engleskom, i opisuje njegov život u Njujorku, a opet u našoj tradicionalnoj formi. Za kraj nastupile smo i sa Entonijem Hegartijem u njegovoj predivnoj pesmi That Cut. Nismo očekivale, Entoni nas je iznenadio, tu se publika najviše raznežila – otkriva umetnica i sumira utiske sa nastupa na zapadnoj obali.
- U Los Anđelesu je bilo drugačije, bilo je divno upoznati Debi Hari koja je predivna ličnost i umetnik, nadam se da će doći na januarski solo koncert u Njujorku, veoma joj se dopalo moje pevanje. U nastupu su najviše uživali umetnici koje je Marina kao direktor MoKA gala večeri pozvala da uzmu učešća u performansu. Upoznala sam Tildu Svinton, eto, od tih glamuroznih zvanica koje su bile tamo te večeri ona je ostavila na mene najjači utisak, ona pleni svojom pameću, skromnošću i dostojanstvom – govori Svetlana.
Ova muzička godina počinje za Svetlanu Spajić ponovo u SAD. Prva stanica je opet Njujork. Tamo će, u čuvenom world music klubu DROM, Svetlana nastupiti sa svojim solo programom Posveta zalazećem suncu. Nakon toga je na redu Kalifornija, u Oklandu i San Francisku Svetlana Spajić održaće predavanja i četiri solo koncerta, kao i radionicu i zajedničke koncerte sa američkim ženskim vokalnim ansamblom Kitka. Ovaj zajednički program pod nazivom To the Singers of Tales ujedno je obeležavanje stogodišnjice rođenja čuvenog američkog lingviste Alberta Lorda koji je beležio srpsku epsku tradiciju na prostoru bivše Jugoslavije i omaž njegovoj čuvenoj istoimenoj knjizi.