da li ste znali?

Na društvenim mrežama provodite više od 3 sata dnevno? Ovo su pokazatelji da ste ZAVISNI i laka meta gubitka identiteta

Ograničite vreme koje provodite na internetu, jer će dragoceni momenti proći kao dlanom o dlan.

foto: Shutterstock

Digitalna era nam je donela neki novi, savremeni svet, koji isitnske vrednosti, osećaj pripadnosti i samopouzdanja svrstava u isti koš sa egocentrizmom, virtuelnim paravanima i skrivenim namerama, pod pokroviteljstvom i idejama futurizma.

 

Ukoliko na društvenim mrežama, internet plaftomama i mobilnim aplikacijama provodite više od 3 sata dnevno, izuzev poslovnih angažmana, to označava da ste postali zavisni, iako ova reč deluje veoma zastrašujuće.

 

Ova četiri alama vas mogu probuditi iz virtuelnih čari, a time ćete pomoći svom socijalnom životu i emotivnoj inteligenciji.

 

1. Osećate naboj i posebne emocije kada nakon objave dobijate komplimente od nepoznatih ljudi - ovo može biti mač sa dve oštrice, jer usled lakomislenih pohvala možete izgubiti osećaj pravih vrednosti i rezlutata. Umesto što verujete internet prijateljima, pohvale i savete potražite od porodice i bliskih ljudi.

 

2. Osećate se manje vrednim ukoliko nekoliko dana ne pokažete kako se provodite - nemojte dozvoliti da vas nerealna slika života do te mere ponese, da izgubite osećaj stvarnosti i pripadnosti. Potražite spas i slobodu u druženju sa prijateljima, šetnjama, putovanjima i nauci bez dokazivanja.

 

foto: Profimedia

 

3. Pretražujete nepoznate ljude i divite se njihovim idealnim životima - iako na prvi pogled deluje bezazleno, kreiranje pogrešnih vrednosti i osećaja takmičenja sa osobama koje čak i niste upoznali, na korak ste od gubitka samopouzdanja i lepote života. Posvetite se sopstvenom napredovanju, bez upoređivanja i nadmetanja, samo u tom slučaju ćete osetiti pravu sreću.

 

4. Slobodni ste da iskažete mišljenje samo iza tastature - ovo je pokazatelj da ste izgubili osećaj realnog vremena, a blokada koju imate ispred kolega, poznanika i profesora vam je stvorila pogrešnu slika digitalne refleksije. Osećaj anksioznosti i straha prebrodite otvorenim razgovorima lice u lice.