Bila je dva puta nominovana za Nobelovu nagradu, svoj život je posvetila pesmi, humanitarnom radu i mnogobrojnoj deci
Kraljica romske muzike, Esma Redžepova, koja je bila poznata i cenjena širom sveta, danas bi imala 77 godina.
Rođena je 8. avgusta 1943. godine u Skoplju, u porodici sa šestoro dece. U to vreme se teško źivelo, ali su roditelji uspeli da odškoluju svoju decu.
Devetogodišnja Esma zajedno sa bratom je bila član folklornog društva, gde je imala priliku da nauči da peva i igra komplikovane muzičke ritmove.
Kada je imala trinaest godina, 1956., pozvana je da peva na školskom takmičenju talenata za Radio Skoplje. To takmičenje je prekretnica u njenom životu, gde je i pobedila. Zanimljivo je i to da je na takmičenju bio prisutan i Stevo Teodosijevski, poznati harmonikaš i šef orkestra. On je zatražio dozvolu od Esminih roditelja da im se pridruži i nastupa na turneji.
Uz roditeljski pristanak, mala Esma je počela da se profesionalno bavi muzikom i da nastupa sa orkestrom po mnogim mestima, kasnije i širom planete. Stevo je je bio njen učitelj, prijatelj i saradnik.
Polako vremenom se iz prijateljstva rodila ljubav, pa se Redžepova udala za Stevu, koji je bio 22 godine stariji...
Nastavak na sledećoj strani...
Nisu imali svoje dece, ali su život posvetili pomaganju drugoj. Usvojili su čak četrdeset sedam dečaka, i jednu devojčicu, koje su iškolovali, uglavnom su se bavili muzikom i nastupali u njihovom orkestru. Sve svoje sinove i ćerku Esma je podigla i finansijski zbrinula. Svoj život je posvetila pesmi i humanitarnom radu, i to sa toliko ljubavi i uspeha, da je bila čak dva puta nominovana za Nobelovu nagradu.
1987. godine prvi put kao kandidat Crvenog krsta Jugoslavije, a drugi put na inicijativu Svetske organizacije Roma.
Za kraljicu romske muzike proglašena je 1976. godine u Gandinagaru u Indiji.
Do kraja života bila veoma aktivna. Najveći deo godine provodila je na turnejama i nastupima po svetu, gde je prepoznata kao svojevrsni ambasador romske muzike. Pored toga, Esma se neumorno borila za što značajniji položaj romske populacije u svetu.
Bila je dobitnik mnogih nagrada za svoj humanitarni rad, snimila je 108 singl ploča, 20 albuma, igrala u šest filmova.
Esma je bila prva zvezda romske muzike u Jugoslaviji, uz to i žena. Preko trideset godina živela je u Beogradu, od 1960. do 1989.godine, a onda se vratila u rodno Skoplje, gde je podigla Dom humanosti i muzej posvećen uspomeni na stvaralaštvo Steve Teodosijevskog (1924-1997).
Esma Redžepova je preminula 11. decembra 2016. godine, u Skoplju.