neodoljiv

Kralj svake bašte, njegov cvet je takav da s pravom nosi naziv NARCIS: Sve što treba da znate o njemu na jednom mestu

0

S prvim prolećnim danima u baštama se pojavljuju perca, a posle nekoliko dana i cvet, koji nikog ne ostavlja ravnodušnim

NARCISI SU NAJLEPŠE PROLEĆNO CVEĆE
NARCISI SU NAJLEPŠE PROLEĆNO CVEĆEfoto: Shutterstock / Pixel-Shot

Narcis (Narcissus) je prelep cvet koji obeležava proleće svojom žutom, belom ili narandžastom bojom. On je višegodišnja biljka, što znači da kad ga jednom posadite on se sam obnavlja i svakog proleća ćete moći da uživate u ovom prelepom cvetu.

 

On ima lukovicu iz koje niče iznova i iznova, a sve što vi treba da uradite je da ga kad precveta ne dirate i on će sam uraditi sve što je potrebno da sledeće godine ponovo nikne i krasi vašu prolećnu baštu

Evo nekoliko saveta o tome kada se sadi narcis i kako ga održavati:

 

Kada se sadi narcis?

 

Narcis se obično sadi jesen – od kraja septembra do novembra. Važno je da se biljke posade pre nego što temperature padnu ispod 0°C, ali dovoljno kasno da koreni imaju vremena da se razviju pre zime. Idealna temperatura za sadnju je oko 10-15°C.

 

Kako se sadi narcis?

 

Izbor lokacije: Narcisi vole sunčana mesta, ali mogu podneti i laganu senku. Mesto treba biti dobro drenirano, jer narcis ne voli zadržavanje vode oko korena.

 

Priprema tla: Tlo treba biti rastresito i bogato hranljivim materijama. Dodavanje komposta ili organskog materijala može pomoći u poboljšanju kvaliteta tla.

 

Dubina sadnje: Lukovice narcis se sade na dubinu od oko 10-15 cm, a razmak između svake lukovice treba biti 10-15 cm.

 

Sadnja lukovica: Stavite lukovicu u rupu tako da njen vrh bude okrenut prema gore, a korenje prema dole.

 

Kako održavati narcis?

 

Zalivanje: Narcis je otporan na sušu, ali tokom sušnih perioda treba ga zalivati, posebno kada se lukovice razvijaju i počinju da rastu. U tom periodu, zalivanje treba biti umerenog intenziteta.

 

Đubrivo: Narcis obično ne zahteva puno đubreta, ali može se koristiti i ono koje je bogato fosforom kako bi se podstakao rast korena i cvetanje. Đubrenje obavite u proleće, kada biljka počinje da raste.

 

Održavanje: Nakon što narcisi procvetaju, ne uklanjajte stabljike i lišće odmah, jer biljka još uvek koristi energiju iz lišća za razvoj lukovica. Ostavite ih da se prirodno osuše, a potom ih možete orezati.

 

Zaštita od bolesti: Narcisi mogu biti podložni određenim bolestima poput truljenja lukovica. Osigurajte dobru drenažu i pazite da lukovice ne budu zasađene previše duboko ili preblizu.

 

Važno:

 

Skladištenje lukovica: Ako niste u mogućnosti da posadite narcis odmah, lukovice možete skladištiti na hladnom, suvom mestu do vremena sadnje.

 

Razmnožavanje: Narcisi se mogu razmnožavati deljenjem lukovica, što se može uraditi kada su biljke u mirovanju, obično nakon cvetanja ili u jesen.

 

Narcis je otporna biljka koja će, uz minimalno održavanje, svake godine obradovati svojim lepotama!

makonda-tracker