Godinu dana nakon Bašarovog rođenja, Hafez al Asad i njegova supruga Anisa dobili su sina Madžda, koji se nikad nije pojavio u javnosti, niti ga je najpoznatija sirijska porodica pominjala. Međutim, nije moglo sve da se sakrije...
Porodica Al Asad bila je na čelu Sirije duže od pola veka, a tome je konačno došao kraj. Predsednik Bašar al Asad podneo je ostavku nakon što su pobunjenici stigli do Damaska i s porodicom – suprugom Asmom i troje njihove dece: Hafezom, Zein i Karimom – dobio azil u Rusiji.
Pre njega, na mestu predsednika Sirije bio je njegov otac Hafez al Asad, koji je s Bašarovom majkom Anisom imao ukupno petoro dece.
Oni su zajedno dobili proračunatu Bušru al Asad, za koju su mnogi tvrdili da bi sigurno bila predsednik Sirije da nije žena, Basela, koji je poginuo u saobraćajnoj nesreći 1994, Bašara, koji je nasledio oca, misterioznog Madžda i kontroverznog zapovednika Republičke garde Mahera.
Ko je bio Madžd al Asad?
Od sve dece Asadovih najmanje se znalo o Madždu, koji je na svet došao 1966. godine. Prema zvaničnim podacima, on je rođen godinu dana posle Bašara i bio je inženjer elektrotehnike.
U stranim medijima se često pisalo da je on imao dugogodišnje probleme s mentalnim zdravljem. Portal Ynet posle vesti o njegovoj smrti preneo je nezvanično pisanje sirijskih medija da je on celog života patio od nekog poremećaja intelektualnog razvoja, dok se neko vreme pisalo i da boluje od depresije, kao i da je zavisnik od narkotika.
Šta god da je bio razlog, on se nikada nije pojavljivao u javnosti, a gotovo da nije ni pominjan.
Koliko je poznato, Madžd je bio u braku 15 godina, sa deset godina mlađom Ruom Ajub, a par nije imao decu.
Umro je sa samo 35 godina, u decembru 2009, a Bašar al Asad je izdao zvanično saopštenje za medije o smrti njegovog mlađeg brata. Tada je istakao da je Madžd umro od "neizlečive bolesti" i saopštio kada će se i gde održati sahrana.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Kolika je uloga Zapada u Arapskom proleću?