uređenje doma

Ulepšajte svoj vrt i tokom kasne jeseni! Ova vrsta cveća uzgaja se lako i obojiće sivilo hladnih dana koji su pred nama

Važi za najlepšu zimzelenu biljku.

Vresak će ulepšati svaku baštufoto: Michael Piepgras / Panthermedia / Profimedia

Vresak (Calluna vulgaris) poznat i kao erika jedan je od retkih cvetova koji krase vrtove i terase čak i tokom hladnijih jesenjih dana.

 

Ovaj zimzeleni grm niskog rasta savršen je za dodavanje boje u sivilo jeseni, dok je istovremeno jednostavan za održavanje i odlično se uklapa u prirodne vrtove, kamenjare i žardinjere.

 

Vresak dolazi u raznim nijansama - od klasične bele i nežno ružičaste, do duboko ljubičaste i tamnocrvene boje.

 

Izgled i karakteristike

 

Vresak raste u obliku gustog, razgranatog grma visine od 10 do 50 cm, a može se širiti i do metar u širinu.

 

Njegovi sitni, igličasti listovi imaju teksturu nalik borovim iglicama i tamnozelenu boju koja u hladnijim mesecima može dobiti srebrnkastu ili purpurnu nijansu.

 

Cvetovi vreska su mali, zvonasti, raspoređeni u grozdove, i često ostaju na biljci čak i kad procvetaju.

 

Zbog toga vresak zadržava dekorativni izgled tokom cele jeseni, a u blagim zimama može cvetati do prvih ozbiljnijih mrazeva.

 

Sadnja i uzgoj

 

Vresak je poznat po svojoj otpornosti i prilagodljivosti, ali kako bi najbolje uspevao, važno je ispuniti nekoliko osnovnih uslova:

 

  1. Tlo i pH vrednost: Vresak preferira kiselo tlo, sa pH vrednošću između 4,5 i 5,5. U neutralnom ili alkalnom zemljištu neće napredovati, stoga, ako je tlo alkalno, preporučuje se dodavanje treseta ili kiselog komposta. Dobro drenirano tlo je takođe važno, jer vresak ne podnosi preteranu vlagu koja može izazvati truljenje korena.
  2. Pozicija i svetlost: Najbolje će rasti na sunčanom ili delimično osenčenom mestu. Direktna svetlost omogućava intenzivnije boje cvetova i zdraviji rast. Međutim, u područjima s ekstremno toplim letima, blaga senka tokom najtoplijih sati može pomoći biljci da ostane sveža.
  3. Sadnja: Najbolje vreme za sadnju vreska je u kasno leto ili ranu jesen, kada je tlo još toplo. Rupa za sadnju treba biti dvostruko šira od korenskog balona biljke, ali ne preduboka, jer vresak ima plitak korenov sistem. Nakon sadnje, važno je dobro zaliti biljku kako bi se korenje učvrstilo.
  4. Zalivanje: Vresak zahteva umereno zalivanje, posebno dok se ne ukoreni. Tokom sušnih perioda, važno je zalivati ga redovno, ali izbegavati preterano natapanje.

 

Održavanje i nega

 

  • Prihrana: Vresak nije veliki "ljubitelj" đubriva, ali tokom proleća može se dodati blaga prihrana koja je namenjena biljkama koje preferiraju kiselo tlo, poput azaleja ili rododendrona. Prihrana nije obavezna, ali može doprineti bogatijem cvetanju.
  • Orezivanje: Nakon cvetanja, preporučuje se lagano orezivanje kako bi se biljka podstakla na gusti rast i očuvala uredan oblik. Rezidba pomaže u obnovi biljke i produžava njen životni vek.
  • Zaštita tokom zime: Iako je vresak izuzetno otporan na hladnoću, dodatna zaštita u obliku sloja malča može pomoći korenovom sistemu da prebrodi posebno oštre zime. Malčiranje organskim materijalom, poput borove kore ili treseta, obezbeđuje dodatnu izolaciju i održava kiselost tla.

 

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

 

BONUS VIDEO

Navijači bacaju cveće sa tribina