Malina je u svim razvijenim zemljama sveta vrlo cenjena, prvenstveno zbog neodoljivog izgleda, ukusa i mirisa, a zatim i zbog svojih lekovitih svojstava. Ovo bobičasto voće veoma je slatko, a ima malo kalorija, što je već dovoljan razlog za uživanje. Jedna porcija malina od 150 grama broji 60 kalorija i manje od 10 grama ugljenih hidrata.
IZVOR VITAMINA
Malina je odličan izvor fruktoze, flavonoida, vitamina C i E, minerala, naročito kalijuma, ali je najbogatija vlaknima. Jedinjenja iz ovog voća antocijanini i polifenoli, moćni su antioksidanti koji imaju antikancerogena svojstva pa su zaštitnici od mnogih bolesti i prirodni saveznici u borbi protiv raka. Za upotrebu koriste se mladi, dobro razvijeni listovi, vršni delovi izdanka i zreli plodovi. List nije dovoljno hemijski proučen, a sadrži vitamine C i E, bojene materije, tanine i flavonoide. U plodu se nalazi više sastojaka, od kojih se izdvajaju šećeri glukoza, fruktoza, saharoza, zatim jabučna, limunska, salicilna, elaginska i druge organske kiseline, etarsko ulje, bojene i taninske materije.
LEKOVITA DEJSTVA
List se koristi u narodnoj medicini za ispiranje usne duplje kod upale sluzokože, kod upale ždrela i proliva. Ulazi u sastav mnogobrojnih mešavina za lečenje oboljenja kardiovaskularnog i želudačno-crevnog sistema, menstrualnih i hormonskih poremećaja i avitaminoza. Čaj od listova maline preporučuje se za jačanje srca, lečenje hemoroida, alergijskih osipa na koži i lakših ozleda kože. Ovaj napitak pripadnicama lepšeg pola može pomoći da postanu majke. Nekada se čaj od listova maline dosta koristio za lečenje ženskog steriliteta jer pročišćava jajovode i ima pozitivno dejstvo na zidove materice.
Takođe, može da zameni neke čajeve, kao što su indijski, gruzijski i ruski, a ulazi i u sastav mešavina za takozvano prolećno čišćenje krvi. U mnogim zemljama plod se koristi u naučnoj medicini kao sredstvo za izbacivanje tečnosti, kod proliva i ekcema. Ekstrakt iz ploda deluje protiv virusa. Pored toga, on podstiče pankreas na lučenje insulina pa time snižava šećer u krvi. Koristi se i u prehrambenoj industriji.
U poslednje vreme istražuje se delovanje maline na maligne ćelije. Ustanovljeno je da elaginska kiselina, koje ima dosta u malinama, sprečava umnožavanje ćelija raka. Preventivno i suzbijajuće dejstvo ima i plod i čaj od lišća maline (i drugog jagodičastog voća: jagode, kupine i dr.). U terapiji malignih oboljenja maline nisu lek i ne mogu da ga zamene, ali su dobra zaštita od tih bolesti.
Torta od malina i keksa
Sastojci:
Za koru od keksa:
- malo ulja
- 100 g keksa sa bademima
- 100 g piškota
- 125 g razmekšanog maslaca
Za fil:
- 750 g malina (smrznutih)
- 12 listova želatina
- 150 g šećera
- 2 kesice vanilin šećera
- 4 kašike sirupa od malina
- 400 g sremskog sira
- 500 ml slatke pavlake
Priprema:
Okrugao pleh za kolače (prečnika 26 cm) premazati uljem. Sitno izdrobiti keks i dodati maslac. Dobro umesiti testo, njime obložiti dno pleha i potom ga ostaviti u frižideru da odstoji 60 minuta. Odmrznuti 450 g malina i potom rastopiti želatin. Izmešati u šerpi maline, šećer, kesicu vanilin šećera i sirup, pa ostaviti 10 minuta da odstoji, zatim prokuvati i sačekati da se prohladi.
Želatin ocediti i rastopiti u prokuvanim malinama dok su još vrele. Staviti u frižider. Sir izmešati s kesicom vanilin šećera i dodati u krem s malinama. Hladiti krem još 20 minuta, dok ne počne da se steže. Umutiti 500 ml slatke pavlake pa dodati u krem. Umešati i preostale smrznute maline, rasporediti krem po kori od keksa. Hladiti više sati i tek onda skinuti prsten.
Sat vremena, četiri osobe, 750 dinara
Slavni glumac Tom Kruz obožava maline i, kako je svojevremeno ispričao, najviše voli šejk od ovog voća. Ipak, pored tog napitka često jede i kolače, kao i presne plodove jer ga savršeno osvežavaju.